در حالی که روزنامهٔ حکومتی عصر ایرانیان نامهٔ‌ای مبنی بر عوارض جبران‌ناپذیر واکسنهای آمریکایی و اروپایی را انتشار داده و مدعی شده که ۲۵۰۰پزشک آنرا امضاء کرده‌اند در روزنامه‌های باند مغلوب، در دعوای باندی، ناقوس دروغگوییهای نظام برای نخریدن واکسن و دروغ‌درمانی‌هایش برملا شده است.
آرمان با عنوان «چه کسی حرف‌هایتان را باور می‌کند؟» از جمله نوشته است «اظهارات چند روزه برخی مقامات و مسئولان بیشتر بر گمانه‌زنی‌ها و البته شائبه مسیر سیاسی در بحث واکسن کرونا افزوده است؛ اظهاراتی که بعضاً یا دستمایه طنز مردم در شبکه‌های اجتماعی شده است یا باعث زیر سؤال رفتن این استراتژی. دلیل آن هم واضح است این‌که بسیاری صرفاً برای خوشآمد دیگران، گفته‌هایی را در مورد این مسأله بیان می‌کنند که پشتوانه علمی ندارد». این روزنامه در ادامه نوشته است: «نمونه بارز این اظهارات گفته‌های یکی از نمایندگان مجلس بود که به دور از مدرک و سند علمی از این سخن راند که واکسنهای کرونای انگلیسی و آمریکایی هم عقیم می‌کنند و هم سرطان‌زا هستند این‌که چگونه نماینده‌ای واکسنی که قرار نیست به ایران برسد را ندیده و نشناخته، سرطان‌زا و عقیم‌کننده می‌داند قطعاً جای سؤال دارد و اساساً گفته‌های او نوعی ضدتبلیغ برای سیاست‌های ایران در تهیه واکسن کرونا به‌شمار می‌آید. یا مثلا یکی دیگر از اظهارات عجیب و غریب در این مدت، سخنان یکی از دبیران کل احزاب سیاسی بوده که گفته با واکسن کرونای آمریکایی و انگلیسی جی.پی.اس در بدن ما کار می‌گذارند و تبدیل به آدم آهنی خواهیم شد. گفته‌ای که صرفاً چیزی جز مایه تعجب نیست و البته سوژه‌ای برای طنز‌پردازان شده و به معانی واقعی یک خودزنی تمام‌عیار بوده است». این روزنامه در ادامه بی‌ثمری این ترفند را گوشزد کرده و افزوده است: «استراتژی کنونی در مورد خرید واکسن در حالی عیان شده است که پیش‌تر مقامات ایرانی دلیل نخریدن واکسن‌ها را تحریم‌ها اعلام کرده بودند. مسأله و تناقضی که اکنون خود نیاز به پاسخگویی دارد. در پس همه اینها قطعاً مسائلی مانند حضور جی.پی.اس در واکسنهای غربی و آدم‌آهنی شدن افراد بعد از تزریق این واکسن یا سرطان‌زا بودن و عقیم کردن این واکسن‌ها یا اعلام نظرسنجی‌های اخیر چیزی نیست که به کار آید».
مردم‌سالاری هم به‌نقل از یک مقام کره‌ای سرباز زدن رژیم از خرید واکسن از طریق کره را برملا کرده و نوشته است: «این مقام کره‌ای ادعا کرد که سئول تمام رویه‌های لازم برای انتقال پول این کار، شامل گرفتن مجوز ویژه از آمریکا را انجام داده است اما این مسأله که از چه راهی برای خرید واکسن استفاده شود کاملاً منوط به تصمیم‌گیری ایران است».

پنجشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۹