دیده‌بان حقوق بشر در «گزارش جهان ۲۰۲۱ » خود از افزایش شدت سرکوب و فشار بر فعالان مدنی، وکلا، مدافعان حقوق بشر، و معترضان به بی‌حقوقی و فساد در ایران گزارش داده است. این گزارش در ۷۶۱صفحه منتشر شده و در آن به بیش از ۱۰۰کشور پرداخته است.
«گزارش جهان ۲۰۲۱ » که در روز چهارشنبه ۲۴دی منتشر شده است به افزایش شدت سرکوب و نقض حقوق‌بشر در ایران پرداخته است. در این گزارش آمده است همزمان با شیوع بیماری کرونا در ایران مقامات قضایی و امنیتی رژیم ده‌ها مدافع حقوق بشر و زندانی سیاسی را در زندان‌ها نگاه داشته و از دادن مرخصی به آنها خودداری کرده‌اند.
در این گزارش مایکل پیج، معاون مدیر بخش خاورمیانه دیدبان حقوق‌بشر گفته است: «با وجود بحرانهای متعدد ژئوپلتیکی، سلامتی، و اقتصادی که این کشور با آنها روبه‌رو است، مقامات ایران با جامعه مدنی خود به‌عنوان تهدید شماره یک خود برخورد می‌کنند و مسئولیت آزارها را نمی‌پذیرند». به‌گفته او «مقامات با سرکوب مدافعان حقوق‌بشر و دیگر فعالان صرفاً به مخالفت و ناامیدی دامن می‌زنند».
در این گزارش آمده است رژیم ایران از «صدرنشینان آمار مجازات اعدام است و از ابتدای سال۲۰۲۰ تا ۱۹نوامبر ۲۳۳نفر را اعدام کرده است».
بنا به این گزارش، اعدام‌ها شامل مواردی است که مجرم در دوران کودکی مرتکب شده است. همچنین مواردی که استانداردهای بین‌المللی حقوقی را رعایت نمی‌کنند به شدت بر دادرسی‌ها حاکم است. اشاره گزارش به اعدام نوید افکاری، کشتی‌گیری ۲۷ساله‌ای که تحت شکنجه در دوران بازداشت مجبور به اعتراف شد و سپس اتهام خود را رد کرد.
«گزارش جهان ۲۰۲۱» دیده‌بان حقوق‌بشر می‌گوید دهها مدافع حقوق‌بشر، وکیل، فعال، و اعضای اقلیت‌های قومی و مذهبی پس از محاکمه‌هایی نامنصفانه در حال گذراندن احکام زندان به‌خاطر اعتراض و مخالفت مسالمت‌آمیز هستند».

پنجشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۹