روز یکشنبه ۲۸دی۱۳۹۹ آمارقربانیان کرونا  در ۴۷۸شهر از ۲۰۳هزار نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان غربی به ۷۴۸۸نفر، در اصفهان به ۱۲۷۷۵نفر، در ایلام به ۲۱۰۱نفر، در بوشهر به ۲۰۴۴نفر، در تهران به ۴۹۴۴۶نفر، در زنجان به ۲۱۵۵نفر، در سیستان و بلوچستان به ۴۹۰۱نفر، در قم به ۷۸۹۵نفر، در گیلان به ۷۱۸۶نفر، در لرستان به ۸۲۱۳نفر، در مازندران به ۸۰۱۷نفر، در مرکزی به ۴۱۷۳نفر، در همدان به ۴۷۸۳نفر و در یزد به ۳۶۸۷نفر رسیده است.

قانعی دبیر علمی ستاد کرونا در خصوص زمان تقریبی دسترسی مردم به واکسن ایرانی کرونا، گفت: «تا پیش از پایان خرداد۱۴۰۰ واکسن به شکل عمومی به دست مردم نمی‌رسد» (ایسنا ۲۸دی).

محرز، عضو علمی ستاد کرونا در خصوص آخرین وضعیت تست انسانی واکسن کرونای ایرانی گفت: «فعلاً تعداد تست‌های انجام شده کافی نیست که ارتباط خاصی بتوانیم در خصوص میزان تأثیرگذاری آن بدهیم. وی با اشاره به احتمال ورود ایران به پیک بعدی گفت: زمستان سختی در پیش داریم و باید مراقب باشیم چون موج‌های بعدی می‌آید» (برنا ۲۸دی).

در قم، بعد از این‌که آخوندهای دین‌فروش، به‌رغم مخالفت کارشناسان رژیم، به قیمت جان مردم، در قم بساط نمایش جمعه و عزاداری راه انداختند، رئیس نظام پزشکی قم گفت: «در چند روز گذشته مراجعات سرپایی با علایم کرونا افزایش یافته که زنگ خطری برای استان است. افزایش مراجعات در چند روز گذشته این نگرانی را به‌وجود آورده که شیوع ویروس کرونا در حال شدت گرفتن است» (جوان ارگان سپاه پاسداران ۲۷دی).

رئیس دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به این‌که اگر تجمعات و برگزاری مراسمها در استان ادامه‌دار باشد، صراحتاً جلوی آنها ایستادگی خواهیم کرد افزود: «شخصاً با حضور در بیوت مراجع و ارسال نامه عاجزانه از آنها خواهش کردم اجازه برگزاری مراسم و دسته‌جات را ندهند» وی هشدار داد که «دوره چهارم کرونا بسیار خطرناکتر و جهش‌یافته است و می‌تواند آسیب زیادی را به جامعه وارد کند» (خبرگزاری حکومتی مهر ۲۸دی).

روز گذشته رئیسی سخنگوی ستاد کرونا گفته بود که «در قم حتماً شاهد پیک بیماری خواهیم بود، هیچگونه پروتکلی رعایت نشد، نه در نماز جمعه‌ای که برگزار کردند. کسانی که این برنامه‌ریزی‌ها را می‌کنند، بدون تعارف مسئول مرگ مردم در پیک بعدی هستند و باید مجازات بشوند» (همشهری ۲۷دی).

در مازندران، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «استان هم‌چنان روند صعودی آمار بیماران مبتلا به کرونا را طی می‌کند و در هفته‌های اخیر روند توقف آمار بیماران کرونایی را تجربه نکرده است. ۱۰شهرستان استان در وضعیت قرمز و ۱۲شهرستان دیگر نیز در وضعیت نارنجی قرار دارند. وی هم‌چنین از افزایش آمار بیماران کرونایی در روستاهای استان نیز ابراز نگرانی کرد و گفت: برای کنترل ویروس کرونا در روستاها، باید طرح قرنطینه در این مناطق اجرایی شود» (ایرنا ۲۷دی).

در قزوین، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «بازگشایی مجدد مدارس این روزها به مهمترین دغدغه خانواده‌ها و کادر بهداشتی و درمانی در مورد تشکیل یک زنجیره جدید برای انتقال کروناست» (خبرگزاری نیروی قدس ۲۸دی).

خبرگزاری قضاییه رژیم نوشت: «در حالی به آغاز بازگشایی مدارس نزدیک می‌شویم که کرونا هم‌چنان می‌تازد و شرایط بسیاری از مناطق کشور بحرانی است… ترس از حضور در اجتماع امروز برای خانواده‌هایی که باید فرزندان خود را راهی مدارس کنند دوچندان شده است… این نگرانی به حدی است که فضای مجازی به عرصه ابراز نگرانی والدین تبدیل شده و حتی برخی خواستار تعطیلی مجدد مدارس هستند» (میزان ۲۸دی)

یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹