روز دوشنبه ۲۹دی۱۳۹۹ آمارقربانیان کرونا در ۴۷۸شهر از ۲۰۳هزار و ۴۰۰نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۷۷۸۳نفر، در البرز به ۵۲۵۸نفر، در اصفهان به ۱۲۸۰۵نفر، در تهران به ۴۹۵۲۶نفر، در چهارمحال و بختیاری به ۱۶۲۵نفر، در خراسان جنوبی به ۱۹۲۶نفر، در خراسان رضوی به ۱۳۷۹۰نفر، در خراسان شمالی به ۳۱۲۸نفر، در خوزستان به ۱۰۱۷۰نفر، در سمنان به ۳۰۲۰نفر، در فارس به ۶۱۷۷نفر، در قزوین به ۲۱۴۷نفر، در کرمان به ۴۴۹۰نفر، در کرمانشاه به ۴۲۲۴نفر، در کهگیلویه و بویراحمد به ۱۴۹۹نفر، در گلستان به ۵۱۱۰نفر و در مازندران به ۸۰۴۷نفر رسیده است.

در حالی‌که خشم و انزجار مردم از منع خرید واکسن از سوی خامنه‌ای ادامه دارد موحدی کرمانی عضو مجمع تشخیص مصلحت رژیم به‌نحو ابلهانه‌ای این تصمیم را صددرصد علمی خواند و گفت: «هیچ اعتمادی به این کشورها نیست. هیچ بعید نیست آمریکایی‌ها واکسنهای جعلی بفرستند تا پولی از ما بگیرند و بعداً مردم ما را بیمارتر کنند یا بکشند» (عصر ایران ۲۹دی).

اشتری سرکرده نیروی انتظامی گفت: دیدید رسانه‌های خارجی در مورد موضع خامنه‌ای درباره واکسن چه کردند و «یک سری ایادی داخلی آنها هم دامن زدند به این‌که باید فکر مردم بود بیماری مردم را برطرف کرد» (خبرگزاری ایران پرس رژیم ۲۹دی).

تعلل در خرید واکسن در حالیست که وهاب‌زاده مشاور وزیر بهداشت تصریح می‌کند: «کرونا کنترل نشده، مهار نشده و فقط مدیریت شده است، همین! یعنی کنترل نسبت ابتلا به ظرفیت تختهای بیمارستانی، نه رد شدن از پیک، نه روند ابتلای نزولی؛ هیچ وضعیت سفیدی در کار نیست» (ایرنا ۲۹دی).

حمید عمادی عضو علمی ستاد کرونا بازگشایی‌های زود هنگام را ”سهل‌انگاری و عادی‌انگاری“ خواند که «می‌تواند منجر به موج دیگری از بیماری شود. در حالی این اتفاق می‌افتد که همه تأکید می‌کنند که هنوز اوضاع بیماری در کشور، ثابت و پایدار نبوده و با وضعیت شکننده‌ای مواجه هستیم» (ایسنا ۲۹دی).

در تهران، زالی رئیس ستاد کرونا شرایط تهران را شکننده خواند و گفت: «ما با کاهش نسبی فاصله‌گذاری در سه هفته اخیر مواجه بوده‌ایم که بسیار پرخطر است. میان عدم رعایت فاصله‌گذاری با افزایش آمار فوتیها پیوستگی عمیق و جدی وجود دارد و ممکن است موجب شعله‌ور شدن بیماری شود. هفته گذشته ۱۰ تا ۱۵درصد بار بیماری در تهران بیشتر شده که می‌تواند به آلودگی هوا وابسته باشد» (ایسنا ۲۹دی).

سعید خال مدیرعامل بهشت زهرا گفت: «در صورت کوچترین غفلت به شرایط سخت و غیرقابل تصور آبانماه باز خواهیم گشت. نباید از یک ‌سوراخ دوبار گزیده شویم و بر تمامی مسئولان و دست‌اندرکاران و نهادهای مختلف است که تا شرایط اطمینان بخش، رعایت پروتکل‌های بهداشتی را جدی گرفته و محدودیتها را رعایت کنند» (خبرگزاری سپاه پاسداران ۲۹دی).

در مازندران به‌گفته رؤسای دانشگاههای مازندران و بابل «۲۶۶بیمار کرونایی در ۲۴ساعت گذشته بستری شدند. در حال حاضر ۱۳۳۵نفر بستری که ۲۴۲نفر از آنها به دستگاه کمک تنفسی متصل هستند» (جوان ارگان سپاه پاسداران ۲۸دی).

در کرمان، سخنگوی دانشگاه پزشکی گفت: «زمانی که بیماران بستری سیر افزایشی پیدا می‌کند موج‌های بزرگ بیماری ایجاد می‌شود و به‌نظر می‌آید دو هفته اخیر این اتفاقات در استان در حال وقوع است» (خبرگزاری حکومتی مهر ۲۹دی).

در یزد، رئیس بیمارستان ضیایی اردکان گفت: «آمار بستریها طی ۲روز اخیر افزایش یافته است. اگر این بار گرفتار شویم، موج و شدت خیز کرونا شاید بیشتر باشد و نیروهای ما ممکن است توان و انرژی مقابله نداشته باشند» (ایرنا ۲۹دی).

 

دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹