بخش انگلیسی دویچه وله در آستانه زمامداری جو بایدن پای صحبت جان بولتون نشسته است. بولتون مشاور پیشین امنیت ملی دونالد ترامپ بوده و سا‌ل‌ها به عنوان سفیر آمریکا در سازمان ملل فعالیت داشته است.

موضوع محوری این مصاحبه، برنامه اتمی ایران و توافق هسته‌ای با این کشور (برجام) بوده است. بولتون در این مصاحبه از لزوم تغییر رژیم در ایران دفاع کرده است.

جان بولتون بر این باور است که جمهوری اسلامی از همان ابتدا در پی دست‌یابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای بوده و همواره انگیزه اصلی خود را در پیشبرد برنامه‌ هسته‌ای‌اش پنهان کرده است.

توافقی متکی بر دروغ

مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید معتقد است که توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ کشورهای پنج‌به‌اضافه‌یک با ایران (برجام) متکی بر «دروغ‌هایی» بوده که حکومت ایران مطرح کرده است.

بولتون در عین حال تاکید کرده است که گرچه کشورهای اروپایی و از جمله آلمان و بریتانیا نسبت به فعالیت‌های هسته‌ای ایران نگران هستند، اما این کشورها برای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ اهمیتی بیش از اهمیت واقعی آن قائل شده و به خطرات ناشی از غنی‌سازی اورانیوم و تولید پلوتونیوم توسط ایران، چنان که باید و شاید، توجهی ندارند.

مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید، بازگشت آمریکا در دوره زمامداری جو بایدن به توافق هسته‌ای را نادرست دانسته و پیامدهای آن را برای منطقه و جهان فاجعه‌بار خوانده است.

ضرورت تغییر رژیم

جان بولتون همچنان بر این باور است که حل مشکلات منطقه بدون جابه‌جایی قدرت سیاسی در ایران و سرنگونی حکومت این کشور ممکن نیست.

او در مصاحبه اختصاصی خود با دویچه وله گفته است: «به باور من امکان دست‌یابی به صلح و امنیت در خاورمیانه بدون سرنگونی حکومت آیت‌الله‌ها در ایران ممکن نیست.»

بولتون گفته است که نقش ایران در بی‌ثبات کردن منطقه تنها برخاسته از فعالیت‌های هسته‌ای این کشور نیست. او می‌گوید: «علت را باید در تداوم حمایت و پشتیبانی ایران از تروریسم جست‌وجو کرد.»

بولتون از ناپیگیری دولت ترامپ در پیشبرد سیاست فشار حداکثری انتقاد کرده و معتقد است که در صورت اجرای کامل و قاطع این سیاست، حکومت ایران سرنگون می‌شد.

پنج شنبه  ۲ بهمن ۱۳۹۹