روز جمعه ۳بهمن۱۳۹۹  آمارقربانیان کرونا در ۴۷۸شهر از ۲۰۵هزار نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۷۸۳۳نفر، در البرز به ۵۲۸۳نفر، در اردبیل به ۲۵۴۲نفر، در اصفهان به ۱۲۹۴۵نفر، در تهران به ۴۹۸۳۱نفر، در چهارمحال و بختیاری به ۱۶۳۵نفر، در خراسان رضوی به ۱۳۸۷۰نفر، در خوزستان به ۱۰۲۳۵نفر، در فارس به ۶۲۱۲نفر، در کردستان به ۳۵۱۶نفر، در کهگیلویه و بویراحمد به ۱۵۱۴نفر، در گیلان به ۷۲۷۶نفر، در مازندران به ۸۱۹۷نفر، در هرمزگان به ۲۱۴۵نفر و در یزد به ۳۷۵۷نفر رسیده است.

کریمی‌نیا معاون قرارگاه پدافند زیستی کشور گفت: «در مجلس در تمام این چند ماهی که از داستان کرونا می‌گذرد هیچ صحبتی از تولید مشترک ایران با یک کشور دیگر نبود یک دفعه ظرف دو هفته به‌عنوان خبر خوش اعلام می‌شود که ایران با همکاری یک کشور دیگر حتی اسم آن را هم بیان نمی‌کنند واکسن کرونا تولید کرده برای حفظ سلامت مردم ایران کلینیکال ترایال فاز یک و دو را در آن کشور انجام دادیم و کلینیکال ترایال فاز ۳ را می‌خواهیم بیاوریم داخل کشور که بعد سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت آن کشور کوباست مؤسسه طرف قرارداد انستیتو پاستور هست و قرار است کلینیکال ترایال فاز سه ۵۰هزار نفر تحت تست قرار بگیرند نتیجه ۱ و ۲ آن چه شده؟ ما تو کلینیکال ترایال فاز یک و دو مگر چند صد نفر بیشتر تست می‌کنیم آیا تست این واکسن در مردم کشور دیگر دال بر این هست که روی مردم ما هم همان هست و هیچ اطلاعات بیشتری هم صادر نمی‌شود چرا این همه مخفی‌کاری!» (تلویزیون رژیم ۱بهمن).

محرز عضو کمیته علمی ستاد کرونا گفت: «موج‌های بعدی بیماری کرونا در حال آغاز شدن است و به عبارتی ما هنوز درگیر بیماری هستیم. به احتمال زیاد واکسن ایرانی تا خرداد ۱۴۰۰ در اختیار مردم قرار می‌گیرد» (ایرنا ۲بهمن).

مختاری عضو کمیته علمی کرونا گفت: «ویروس هم‌چنان فعال است و با کوچکترین بی‌احتیاطی مجدداً طغیان می‌کند. پیش‌بینی می‌شود که پیک چهارم بسیار شدیدتر باشد… بازگشایی مدارس همان‌گونه که قبلاً تجربه شد منجر به افزایش درگیری کودکان می‌شود و اگر چه مرگ و میر در کودکان کمتر است ولی می‌توانند منبع عظیمی در انتقال ویروس به سایرین محسوب شوند، لذا با توجه به خستگی شدید کادر درمان و ناپایدار بودن شرایط واکسن از نظر مدت زمان ایمنی‌زایی؛ هم‌چنان رعایت پروتکل‌های بهداشتی و اعمال محدودیت‌ها، تنها راه‌کار شکست اپیدمی است» (ایسنا ۳بهمن).

سایت حکومتی خبرآنلاین نوشت: «پس از ۸هفته، دوباره آمار فوتی‌های کرونا در کشور وارد روندی افزایشی شده است، اتفاقی که می‌تواند هشدارها را نسبت به موج چهارم بیماری از همیشه جدی‌تر کند. ادامه این روند در هفته‌های بعدی می‌تواند منجر به شروع موج چهارم کرونا شود» (خبرآنلاین ۳بهمن)

در مازندران، دانشگاه‌های پزشکی مازندران و بابل اعلام کردند: «طی ۲۴ساعت گذشته ۲۱بیمار کرونایی جان خود را از دست داده و بیماران جدید شناسایی شده به ۲۵۱نفر رسیده است» (خبرگزاری حکومتی مهر ۲بهمن).

در خوزستان، رئیس دانشکده پزشکی آبادان گفت: در روزهای اخیر وضعیت بیماری از حالت ثابت به صعودی تغییر پیدا کرده است و احتمال وقوع پیک سهمگین بیماری در بهمن و اسفندماه وجود دارد» (جوان ارگان سپاه پاسدران ۲بهمن).

در فارس، مدیر روابط عمومی دانشگاه پزشکی گفت: «با روند افزایشی مبتلایان مواجه هستیم. ۵۵۶بستری داریم که۱۰۳تن از آنها در ICU هستند. آمار جان‌باختگان کرونا از ابتدای تاکنون به ۳۰۹۹نفر رسیده است» (ایسنا ۲بهمن).

جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹