هنگام بازداشت اسداالله اسدی، دیپلمات سابق سفارت جمهوری اسلامی در اتریش مدارک زیادی کشف شده است. در اتومبیل اجاره‌ای اسدی دو دفترچه، یکی رمزگذاری شده برای طرح‌بمب‌گذاری و دفترچه دیگری مربوط به پرداخت‌های او پیدا شده است.

تلویزیون کانال یک آلمان ۱۹ژانویه ۲۰۲۱: رپرتاژ مجله تلویزیونی ریپورت مونشن:

یک دیپلمات رژیم ایران در بلژیک تحت محاکمه قرار دارد. وی توسط دادستانی به عضویت در یک گروه تروریستی متهم است. بازرسان در سراسر اروپا با کنجکاوی بسیار روند این محاکمه را دنبال می‌کنند.

شرکت‌کنندگان در یک گردهمایی بزرگ مخالفان ایرانی در خارج از کشور نمی‌توانند تصور کنند که ظاهراً از یک حمله بمب‌گذاری نجات یافته‌اند.

در میان میهمانان افتخاری این برنامه مارتین پاتسلت، عضو مجلس فدرال آلمان می‌گوید «من در این مراسم درست پشت رئیس‌جمهور نشسته بودم. اگر او هدف این حمله قرار می‌گرفت، من هم دیگر به خانه نمی‌رسیدم».

-دادگاه آلمان

اسدالله اسدی دیپلمات رژیم ایران به‌سرعت در مرکز توجه تحقیقات بسیار حساس قرار گرفت. رد پای او در سراسر اروپا دنبال می‌شود.

نقطه شروع تحقیق فرودگاه بین‌المللی وین است. گزارشهای داخلی سرویس مخفی بلژیک نشان می‌دهد که یک کارمند سفارت رژیم ایران در وین یکی از مسافران هواپیما متعلق به خطوط هوایی اتریش در تاریخ ۲۲ ژوئن ۲۰۱۸ از تهران بود. این دیپلمات رژیم ایران یک بمب در چمدان خود حمل می‌کرد.

به گفته مقامات اروپایی، وی از سال۲۰۱۷ در حال آماده‌سازی این حمله در اروپا بوده است.

اسدی رئیس سرویس مخفی ایران در وین بود، جایی که وی اروپای غربی و دیگر کشورها را زیر نظر داشت. اسدی عملیات حمله به کنفرانس مخالفان در پاریس را هدایت کرده بود».

گیدو اشتاینبرگ، متخصص در امور خاورمیانه، می‌گوید: «رژیم ایران در اینجا دست به اقدامات تروریستی می‌زند. آنها در تلاشند تا منافع سیاست خارجی خود را با بکارگیری دو نهاد که در داخل کشور وجود دارند و دست به‌عملیات تروریستی در خارج از کشور می‌زنند، پیش ببرند. این دو نهاد وزارت اطلاعات و مهمتر از همه تیپ های نیروی قدس سپاه پاسداران هستند»

اشتاینبرگ می‌گوید اسدی یک شبکه کامل جاسوسی را در اروپا هدایت می‌کند، از جمله یک زوج بلژیکی-ایرانی که او می‌خواهد با آنها برای تحویل مواد منفجره ملاقات کند. مدارک داخلی از پرونده ادارات بلژیکی و یک بیانیه مطبوعاتی از دادستانی فدرال آلمان کارلسروهه حاکی از این اطلاعات است.

-دادگاه آلمان

اسدالله اسدی در دفترچه یادداشت این رمز را ذکر کرده است: «… باز کردن دروازه…». که بنا به حدس تحقیق گران به‌معنای فعال کردن چاشنی ماده انفجاری بوده است.

-دادگاه آلمان

همزمان با آن مخالفان ایرانی جلسه خود را برگزار می‌کند. مارتین پاتسلت در گزارش اختصاصی به ریپورت مونشن می‌گوید: وقتی به این فکر می‌کند که این حمله منجر به مرگ چه تعداد انسان می‌توانست بشود، خشمگین می‌شود.

«من انتظار دارم یک حکم عادلانه و روشن در مورد کسانی که اقدام به‌قتل دیگران کرده‌اند صادر شود. و این بدون شک شامل اسدی نیز می‌شود و اگر او این کار را از طرف یک دولت انجام داده باشد که به باور من این‌گونه است، آن دولت نیز بایستی که بر صندلی اتهام بنشیند».

طبق پروتکل بازجویی، اسدالله اسدی تهدید می‌کند، در صورت محکومیتش گروه‌های مسلح «تروریستی» عمل می‌کنند. این را چگونه باید دید؟

«باید کاملاً جدی گرفته شود. وی به‌عنوان یکی از اعضای سرویس اطلاعات جمهوری اسلامی شناخته شده است و این بدان معناست که مقامات رژیم ایران حداکثر ظرف ماهها و سالهای آینده تلاش خواهد کرد تا وی را آزاد کند

بنابر گزارش تازه تاگس شاو، وبسایت کانال یک تلویزیون آلمان، پلیس آلمان هنگام بازداشت اسدالله اسدی، دبیر سوم سابق سفارت جمهوری اسلامی در اتریش که به طراحی بمب‌گذاری در نشست مجاهدین متهم است، به مدارک و اسناد بسیاری دست یافته است. او روز ۱۸ ژوئیه سال ۲۰۱۸ در یک اتومبیل اجاره‌ای فورد همراه با دو پسرش در ایالت بایرن آلمان دستگیر شد.

در اتوموبیل او یک دفترچه یادداشت سیاه پیدا شده که شامل نوشته‌هایی رمزگذاری شده  است که ظاهراً دستورالعمل‌هایی برای بمب‌گذاری بودهاند. دفترچه ۲۰۰ برگ دوم، سبز رنگ با صفحات شطرنجی و شامل رسیدهایی است که نشان می‌دهد اسدالله اسدی ظاهرا پول نقد توزیع کرده است. مقامات امنیتی آلمان همچنان در حال بررسی این اسناد هستند، اسنادی که نشان می‌دهد این دیپلمات جمهوری اسلامی سفرهای زیادی در اروپا داشته است.

اطلاعات مربوط به مراکز مختلف ۱۱ کشور اروپایی

اداره جنایی فدرال آلمان (BKA) به ماموریت از دادستان کل این کشور در حال تحقیق پیرامون فعالیت‌های اسدی است. از جمله روی این سوال‌ها که آیا او رهبری یک حلقه بزرگ از کسانی را بر عهده داشته که وظایف مختلف از جمله خبررسانی و جاسوسی در چندین کشور اروپایی را داشته‌اند.

در دفترچه سبزی که به دست پلیس افتاده در مجموع ۲۸۹ یادداشت دست نویس به خط لاتین و به فارسی وجود دارد که شامل آدرس مراکز دیدنی، مغازه‌ها، هتل‌ها و رستوران‌ها هستند. زمان و تاریخ نیز ذکر شده است. ماموران اطلاعاتی آلمان متوجه شده‌اند که این اطلاعات مربوط به ۱۱ کشور از جمله فرانسه، اتریش، جمهوری چک، مجارستان، بلژیک، هلند و ایتالیا است اما حدود ۱۴۴ یادداشت مربوط به آلمان است.

به عنوان مثال در یکی از یادداشت‌ها به ورودی مرکز اسلامی هامبورگ به عنوان محلی دیدنی اشاره شده است. مرکزی که حکومت ایران بنابر اطلاعات (BKA) از آن «برای صدور انقلاب» استفاده می‌کند. یادداشت‌های دیگر مربوط به مکان‌هایی در کلن، بن، هایدلبرگ، رگنسبورگ، کوخم، برگیش-گلادباخ و مونیخ هستند. برخی از آنها شامل مقاصد گردشگری مانند قلعه ها، برج‌ها یا تله کابین‌ها و هتل‌ها، کافه‌ها و مراکز خرید هستند.

اسدالله اسدی پس از دستگیری گفته است که هدفش گردشگری و بازدید از مکان‌های زیبا بوده است. سازمان اطلاعات آلمان توانسته برخی از اطلاعات را بر اساس داده های GPS، رسیدهای سوختگیری و رزرو هتل بررسی کند و دریافته است که اسدی همیشه پول نقد پرداخت کرده و در برخی موارد بیش از ۱۱ هزار یورو با خود داشته است. او در برخی از موارد مانند بازدید از باغ وحش کلن، پسرانش را همراه خود برده است.

ظاهرا بسیاری از مطالب موجود در دفتر سبز هیچ اشاره مستقیمی به طرح بمب گذاری در فرانسه ندارند و اکنون این نیز در حال بررسی است که چرا اسدالله اسدی اینقدر به آلمان سفر می‌کرده است؟ آیا ممکن است او با افرادی دیدار می‌کرده که در اینجا استخدام شده‌اند؟

مدارکی دال بر پرداخت‌های متعدد

مورد  دیگری که توجه پلیس را جلب کرده این است که او به هنگام دستگیری چندین قبض دریافت پول همراه داشته که پرداخت‌های نقدی را نشان می‌دهند. گیرندگان نیز با نام‌های بسیار رایج ایرانی امضا کرده‌اند و هنوز هویت آنها مشخص نشده است. به عنوان مثال یکی از آنها ۲۵۰۰ یورو دریافت کرده، دیگری ۵۰۰۰ یورو و شخص دیگری دریافت یک لپ تاپ را تایید کرده است. ماموران حدس می‌زنند كه این‌ها می‌تواند مزد افرادی باشد كه برای جاسوسی استخدام شده‌اند.

در گزارش آمده است که زوج بلژیکی که قرار بود به کمک آنها در نشست مجاهدین بمب‌گذاری شود، در طی سال‌های گذشته برای کار خود برای ماموران مخفی جمهوری اسلامی چند صد هزار یورو دریافت کرده‌اند. نسیمه نعامی و امیر سعدونی، زوجی که مواد انفجاری را برای بمب‌گذاری در نشست مجاهدین از اسدی تحویل گرفته بودند. پای یک متهم سوم به نام مهرداد عارفانی نیز به اتهام مشارکت در این بمب‌گذاری در میان است. عارفانی متهم به خبرچینی علیه مجاهدین و همدستی اطلاعاتی برای انفجار در مراسم شورای ملی مقاومت است.

پرونده اسدی در دادگاه بلژیک

در حالی که مقامات امنیتی آلمان هنوز در حال بررسی سفرهای متعدد اسدالله اسدی و روشن کردن این هستند که آیا او یک حلقه جاسوسی جمهوری اسلامی را در اروپا اداره می‌کرده است، دادستان عمومی در بلژیک دادخواست خود را ارائه کرده و خواستار ۲۰ سال زندان برای او شده است. حکم دادگاه در تاریخ چهارم فوریه اعلام می شود.

دادستان‌های بلژیکی برای زوج یاد شده نیز ۱۸ سال و برای عارفانی ۱۵ سال حبس تقاضا کرده‌اند. تابعیت بلژیکی هر سه نیز قرار است از آنها سلب شود.

در همایش شورای ملی مقاومت، شماری از چهره‌های سیاسی، از جمله رودی جولیانی، شهردار سابق نیویورک و فرد نزدیک به ترامپ نیز حضور داشتند. نعامی و سعدونی در همان روز ۳۰ ژوئن در حالی که عازم محل مراسم بودند، دستگیر شدند. اسدی مواد منفجره را به همراه دستمزدی ۱۱هزار و ۷۱۰ یورویی در یک پیتزافروشی در لوگزامبورگ به این دو تحویل داده بود بی آن که بداند دوربین‌های محل، ماوقع را ضبط می‌کنند و ماموران پلیس آنها را زیر نظر دارند.

افشای این توطئه و محاکمه یک دیپلمات سابق جمهوری اسلامی و همدستانش، موجب تنش بین تهران و چند کشور اروپایی شده و بحث «تروریسم دولتی» برای حذف مخالفان و گروه‌های فعال در تبعید را زنده کرده است. اکتبر سال ۲۰۱۸ دولت فرانسه وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی را به دست داشتن در این عملیات متهم کرد اما تهران این اتهام را به شدت تکذیب کرد.

طبق گزارش‌ها و شواهد موجود، جمهوری اسلامی درصدد معاوضه اسدی با یکی از زندانیان دوتابعیتی در ایران است. تهدید به اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی، پژوهشگر ایرانی-سوئدی که به «جاسوسی» متهم شده، در راستای همین تلاش ارزیابی می‌شود. ظاهرا تهران پیشنهاد کرده که دکتر جلالی با اسدی مبادله شود اما فرانسه و بلژیک حاضر به چنین معامله‌ای نشده‌اند.

اتحادیه اروپا پیش‌تر، اسدلله اسدی را تحریم و اموال او را بلوکه کرده بود. نام اسدی در فهرست تروریسم اتحادیه نیز وارد شده است.

 

جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹