روز شنبه ۴بهمن۱۳۹۹ آمارقربانیان کرونا  در ۴۷۸شهر از ۲۰۵هزار و ۴۰۰نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان غربی به ۷۵۳۳نفر، در اصفهان به ۱۲۹۷۵نفر، در تهران به ۴۹۹۰۶نفر، در سیستان و بلوچستان به ۴۹۵۶نفر، در فارس به ۶۲۲۷نفر، در قزوین به ۲۱۷۷نفر، در قم به ۷۹۸۰نفر، در کرمان به ۴۵۴۴نفر، در گلستان به ۵۱۸۰نفر، در گیلان به ۷۲۹۶نفر، در لرستان به ۸۳۰۳نفر، در مازندران به ۸۲۲۷نفر، در مرکزی به ۴۲۰۸نفر و در همدان به ۴۸۴۳نفر رسیده است.

لاری سخنگوی وزارت بهداشت گفت: «در برخی استانها شاهد توقف روند کاهشی کرونا و افزایش موارد بستری هستیم که نگران‌کننده است. اکنون وضعیت کرونا در همه کشور شکننده و حساس است. هفته گذشته بیشترین موارد بستری در مازندران، گیلان و همدان و بیشترین موارد مرگ و میر کرونا نیز در مازندران، گیلان، آذربایجان غربی، اردبیل و گلستان بود» (ایرنا ۴بهمن).

حریرچی معاون وزارت بهداشت گفت: «در برخی از استانها خیزش جدیدی از بیماری دیده شده و در ۲استان تهران و اصفهان مواردی از رشد بیماری در افراد ۷ تا ۱۸سال یافت شده است. مهمترین نگرانی در کلان شهرهایی مانند تهران و کرج، حمل و نقل عمومی است چرا که امکانات و ظرفیت لازم در این راستا وجود ندارد» (خبرگزاری سپاه پاسداران ۴بهمن).

رئیسی سخنگوی ستاد کرونا گفت: «افزایش ترددها، افزایش موارد ابتلای سرپایی در برخی شهرها نگران‌کننده است. ترددها نسبت به اول دی ۴۷درصد افزایش پیدا کرده است این وضعیت نگران‌کننده است. یادمان نرود در تیر و مرداد چه وضعیتی پیدا کردیم موج جدید شکل گرفت و مرگ و میر افزایش یافت» (ایسنا ۴بهمن).

مردانی عضو کمیته علمی ستاد کرونا از ادامه روند افزایش موارد ابتلا با شیبی ملایم خبر داد و گفت: «حتماً پیک و موج دیگری را تجربه خواهیم کرد. اگر مجدداً ویروس تشدید یابد، ممکن است گرفتاری‌مان بیشتر شود. شرایط فعلی شکننده است و با کوچکترین عدم رعایتی می‌تواند بیماری مجدداً در کشور پیک بزند. بستریهای ناشی از کرونا نسبت به قبل مقداری بیشتر شده است» (ایسنا ۴بهمن).

در تهران، توکلی، معاون ستاد کرونا گفت: «چندین موضوع در شرف وقوع است که می‌تواند تغییراتی در آمار کرونا به‌دنبال داشته باشد. یکی شروع مدارس است، در موج دوم و سوم میزان ابتلای افراد زیر۲۰سال افزایش یافته بود» (ایسنا ۴بهمن). .

در همدان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «روند کند افزایش مبتلایان در همه شهرستانها محسوس است. این وضعیت در بیماران سرپایی و نیاز به بستری ملایر، نهاوند و همدان شتاب بیشتری دارد» (جوان ارگان سپاه پاسداران ۴بهمن).

در سمنان، استاندار گفت: «تعداد بیماران سرپایی و بستری مربوط به کووید۱۹ در حال افزایش است و اگر این روند ادامه یابد، می‌تواند نشانه خیز بعدی کرونا در استان باشد» (ایرنا ۴بهمن).

در هرمزگان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گفت در این هفته نسبت به هفته قبل میزان مراجعه کنندگان سرپایی ۱۵درصد تست‌های مثبت ۳درصد، بیماران قرنطینه‌ای ۲۱درصد، موارد بستری ۲۱درصد و بیماران بستری در ICU هفتدرصد افزایش داشته است (ایسنا ۴بهمن).

 شنبه۴ بهمن ۱۳۹۹