روز دوشنبه ۶بهمن۱۳۹۹ آمارقربانیا ن کرونا  در ۴۷۸شهر از ۲۰۶هزار و ۳۰۰نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان غربی به ۷۵۶۳نفر، در البرز به ۵۳۰۸نفر، در اردبیل به ۲۵۶۲نفر، در اصفهان به ۱۳۰۵۰نفر، در تهران به ۵۰۰۵۶نفر، در خراسان رضوی به ۱۳۹۶۵نفر، در فارس به ۶۲۵۲نفر، در قم به ۸۰۱۰نفر، در کردستان به ۳۵۳۶نفر، در کرمان به ۴۵۶۴نفر، در گیلان به ۷۳۵۶نفر، در لرستان به ۸۳۳۳نفر، در مازندران به ۸۲۹۷نفر و در همدان به ۴۸۶۳نفر رسیده است.

نمکی، وزیر بهداشت رژیم گفت: «اگر در دوره و خیز قبلی، ۱۰ تا ۱۲روز و دو هفته طول کشید تا گرفتاری ما گسترش پیدا کرد، اما امروز ممکن است در ۴۸ساعت و با سرعت بالای انتقال ویروس، گرفتار شویم. امروز برد ما در مدیریت کرونا، باعث آبروی جمهوری اسلامی ایران می‌شود و اگر نتوانیم خدای ناکرده کرونا را مدیریت کنیم، یک کسر شان و بی‌آبرویی برای کل نظام جمهوری اسلامی ایران است نه فقط برای وزارت بهداشت» (سایت خبر فوری رژیم ۵بهمن).

رئیسی سخنگوی ستاد کرونا روز گذشته در جلسه ستاد کرونا گفت: «تهران هفته قبل ۷۴۹تا بستری داشته این هفته شده ۹۴۶تا یعنی در تهران بستری خیلی خیلی آرام دارد افزایش پیدا می‌کند. مازندران ما گرچه آن رشد سریع یک خرده متوقف شده ولی هنوز مازندران کار داریم. گلستان اخیراً یک خیز ملایم برداشته که باید دقیقاً توجه کنیم. همدان هم خیزی که برداشته خوب در اسکل پایین هست ولی هشدار هست» (تلویزیون رژیم ۵بهمن).

سوری رئیس کمیته اپیدمیولوژی کرونا نسبت به بازگشایی مدارس و احتمال افزایش ابتلای کودکان به کرونا و به خطر افتادن جان بسیاری از آنان ابراز نگرانی کرد و گفت این وضعیت می‌تواند «عواقب ناگواری به‌دنبال داشته باشد. بازگشایی مدارس در زمان حاضر، از نظر ما هزینه اثربخش نیست» (خبرگزاری نیروی قدس ۶بهمن).

در تهران، طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری افزایش بستریهای در تهران را نگران‌کننده خواند و گفت: «روز گذشته با ۳درصد افزایش در بستریهای کرونایی روبه‌رو بودیم. چرخه بیماری هم‌چنان فعال است و اگر این بار با پیک جدیدی روبه‌رو شویم مطمئناً شرایط بدتری نسبت به پیک‌های قبلی را تجربه خواهیم کرد» (ایسنا ۶بهمن).

در همین حال روز گذشته پرستاران بیمارستان میلاد برای دومین بار به‌خاطر شرایط کاری فوق‌العاده سخت و نداشتن حداقل حقوق و مزایا دست به تجمع اعتراضی زده و تأکید کردند «کارانه آنها مدتها است ثابت مانده و افزایش دستمزد پرستاران شامل حال آنها نشده است» (خبرگزاری حکومتی مهر ۶بهمن).

در اصفهان، معاون دانشگاه پزشکی اصفهان گفت: «مراجعات بیماران کرونایی رو به افزایش است و طی سه هفته آینده شاهد شرایط نامناسبی خواهیم بود. در حال حاضر تعداد بیماران بستری بین ۴۰۰ تا ۴۵۰نفر در نوسان است و انتظار می‌رود که این روند رو به افزایش باشد» (خبرگزاری حکومتی مهر ۶بهمن).

در آذربایجان شرقی، فرماندار بناب گفت: «شاهد سیر صعودی مبتلایان به کرونا هستیم. اگر شرایط موجود مدیریت نشود طی روزهای آتی شاهد اوج این ویروس در شهرستان خواهیم بود» (خبرگزاری حکومتی مهر ۶بهمن).

دوشنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۹