راستی چرا در شرایطی که حکومت آخوندی به ۵کشور همسایه برق صادر می‌کند، مردم با قطعی برق مواجه‌اند.

اضافه بر قطعی برق مردم ناگزیرند هوای آلوده استنشاق کنند، چرا که رژیم برای تولید برق در نیروگا‌هها از مازوت استفاده می‌کند و هوای بسیاری از شهرهای بزرگ را نیز آلوده کرده است.

با این وجود برق تهران و سایر کلان‌شهرها قطع می‌شود و مردم آنها ضمن این‌که باید هوای سمی استنشاق کنند، به‌طور مستمر هم با قطعی برق مواجه و نسبت به این وضعیت معترض هستند.

در مقابل اعتراض مردم در زمینه قطع برق، حرف مسئولان ذیربط این است: یا باید روشنایی با شرایط آلودگی هوا را داشته باشد و هوای سمی استنشاق کنید، و یا با قطعی برق مواجه شوید.

عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط‌زیست با وقاحت گفت بنده معتقدم بهتر است روزانه ۲ساعت خاموشی برق داشته باشیم اما از مازوت استفاده نشود (خبرگزاری تسنیم ۲۲دی ۹۹). .

اکنون این سؤال پیش می‌آید واقعیت قطعی برق چیست و مصرف اصلی آن کجا است؟

مزارع استخراج بیت کوین یکی از منابع اصلی مصرف برق است و بخش عمدهٔ برقی که می‌بایست در جهت رفاه و آسایش مردم استفاده شود صرف استخراج بیت کوین در خدمت سپاه پاسداران می‌شود.

مصطفی رجبی، سخنگوی وزارت نیرو در مصاحبه با تلویزیون حکومتی گفت تولید هر کوین معادل مصرف سالیانه ۲۴ واحد مسکونی در تهران است. یک واحد مسکونی را در نظر بگیرید که ۲۴سال مصرف انرژی داشته باشد.

سایت تجارت نیوز۲۱دی۹۹ در رابطه با تولید بیت کوین توسط سرمایه‌گذاران وابسته به سپاه پاسداران و سرمایه‌گذاران چینی نوشت: «گروه توسعه سرمایه‌گذاری ایران و چین بیش از یک سال است که در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان فعالیت می‌کند. اما در روزهای اخیر نام مزرعه بیت کوین آنها بر سرزبانها افتاده است» (تجارت نیوز ۲۱دی۹۹).

پس از افشا شدن این‌که مصرف نجومی برق در مزارع استخراج بیت کوین است، رسانه‌های رژیم با نشان دادن مصاحبه‌یی با چند چینی وانمود کردند طبق معمول همه چیز زیر سر چینی‌ها است تا رد بیت خامنه‌ای و سپاه غارتگرش را بپوشانند.

سایت حکومتی راه پرداخت در این رابطه لیستی از کشفیات هزاران دستگاه ماینر در بسیاری از شهرهای ایران ارایه داد.

در همین فاصله پرده‌ها کنار رفت و معلوم شد، در حالی که رژیم رسماً استخراج بیت کوین را برای مردم غیرقانونی اعلام کرده، در عمل آنرا به انحصار سپاه پاسداران در آورده است.

پیش از این نیز جعفری دادستان رژیم در میبد گفت: «یک کانتینر حاوی دستگاههای ماینر که جهت استخراج ارزهای دیجیتال بوده در یک شرکت نگهداری می‌شود مجوز ورود آنها هم تاکنون ارایه نشده و در واقع بحث قاچاق بودن این دستگاهها مطرح است و تاکنون هیچگونه مجوز یا برگ سبز گمرکی جهت ورود این دستگاهها به کشور یا حمل و نگهداری اینها به ما ارایه نشده و در شرایط فعلی قاچاق تلقی می‌شود» (خبرگزاری ایرنا ۱۲تیر ۹۸). .

رژیم آخوندی که با خفگی اقتصادی رو برو است برای دور زدن تحریم‌ها به استخراج بیت کوین روی آورده است.

سال گذشته سایت انتخاب به درآمد ۸میلیارد دلاری استخراج بیت کوین اشاره کرده و نوشت وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران به امید تولید میلیاردها دلار ارز مجوز استخراج ۱۰۰۰ ارز رمز نگاری را صادر کرد. انجمن صنفی فناوری اطلاعات تخمین می‌زند این اقدام می‌تواند ۸.۵ میلیارد دلار معادل ۶.۵میلیارد پوند آورده داشته باشد (انتخاب ۱۷بهمن۹۸).

بنابراین مشخص است که یکی از علل اصلی قطع برق و انحصاری شدن استخراج بیت کوین چیست.

البته صادرات برق ایران به کشورهای دیگر هم از جمله اقدامات غارتگرانه رژیم از برق مورد نیاز مردم ایران است.

هم اکنون رژیم آخوندی گاز را به ۵کشور صادر می‌کند، اما برای تولید برق از مازوت استفاده می‌کند، و نهایتاً با تحمیل هوای آلوده به مردم از برق تولیدی برای پر کردن جیب‌های گشاد بیت خامنه‌ای و سپاه پاسداران استفاده می‌کند.

از جمله شرکت‌های بزرگ وابسته به بیت خامنه‌ای شرکت مهام قدس است که مالک ۵۱درصد از شرکت صبا شرکت سرمایه‌گذاری آب و برق است.

شرکت مهام و شرکت صبا دو شرکتی هستند که با زیرمجموعه‌های خود در زمینه تولید برق فعالیت دارند و هر دوی این شرکتها وابسته به سپاه هستند.

سرویس دهی در زمینه بیت کوین هم توسط این شرکتها انجام می‌گیرد، زیرا مزارع بیت کوین برای این‌که بتوانند از برق استفاده کنند نیاز دارند در نزدیکی خطوط فشار قوی یا نزدیک نیروگاهها باشند.

آذری جهرمی وزیر ارتباطات دولت روحانی پیش از این گفت رژیم در نظر دارد مکانهایی را در نزدیکی نیروگاههای برق بسازد که برای استخراج ارز دیجیتال بتواند از آن استفاده کنند (خبرگزاری تسنیم ۱۴تیر۹۸).

به سرمایه‌داران وابسته به حاکمیت نیز که از آنها به‌عنوان بخش خصوصی نام برده می‌شود مجوز استفاده ارز دیجیتال در نزدیکی نیروهای برق داده شده تا بتوانند به‌اصطلاح به‌طور قانونی در این زمینه فعالیت داشته باشند.

سهم مردم ایران هوای آلوده و قطعی برق است اما سهم سردمداران و مهره‌های حکومتی از استخراج بیت کوین، سودهای کلان و باد‌آورده‌ای است که به جیب می‌زنند.

دوشنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۹