به‌دنبال نخستین کنفرانس مطبوعاتی آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا درباره رژیم ایران که در آن گفت: «بایدن به‌وضوح گفته است  اگر رژیم ایران به متابعت کامل از برجام و التزاماتش برگردد؛ آمریکا هم همین کار را خواهد کرد»، تلویزیون شبکه یک رژیم آخوندی روز ۹بهمن با نگرانی نسبت به این اظهارات واکنش نشان داد و گفت: «آنتونی بلینکن بدون اشاره به عهدشکنی و خروج سه سال پیش آمریکا از برجام و اعمال بیش از ۱۵۰۰ تحریم برجامی و غیربرجامی طوری طلبکارانه حرف می‌زد که گویی ایران برجام را نقض کرده یا از آن خارج شده است. با این موضع طلبکاری وزیر امور خارجه آمریکا می‌گوید اگر ایران به‌تعهدات خود باز گردد آمریکا در آن صورت تیمی را تشکیل می‌دهد موضوع را بررسی می‌کند و راستی‌آزمایی می‌کند و سپس از آن بستری برای پرداختن به‌موضوعاتی دیگر و نگرانی‌های متحدان آمریکا استفاده می‌کند که راه درازی تا رسیدن به‌آن مقطع در پیش است».

 

گوینده تلویزیون رژیم افزود: «وزیر امور خارجه آمریکا موضوع برجام را در گفتگوهای تلفنی با طرف آلمانی هم بررسی کرد، وزیر امور خارجه آلمان هم موضع زیادی‌خواهانه بلینکن را تأیید کرده، وزیر امور خارجه فرانسه ضمن این‌که موضعی مشابه آمریکا دارد».

 

بلینکن در کنفرانس مطبوعاتی روز ۸بهمن گفت: «ما بعد این را به‌عنوان یک پلتفرم استفاده می‌کنیم تا با متحدان و همکارانمان به توافقی طولانی‌مدت‌تر و قوی‌تر  برسیم و هم‌چنین به برخی از موضوعات دیگر بپردازیم که عمیقاً در رابطه با رژیم ایران مسأله ساز بوده‌اند. اما مسیری طولانی تا آن نقطه داریم. رژیم ایران در حال حاضر در جبهه‌های مختلف، از برجام تبعیت نمی‌کند و تا وقتی تصمیم بگیرد که به متابعت بازگردد زمان می‌گیرد که این برای ما زمانی فراهم می‌کند تا ارزیابی کنیم که آیا رژیم ایران به التزاماتش عمل می‌کند یا خیر. بنابراین ما حداقل در چنین نقطه‌یی نیستیم.

اما این‌که اگر ایران تصمیم بگیرد به متابعت بازگردد با این موضوع چه باید کرد باید به شما بگویم که ما تیمی قوی از کارشناسان می‌سازیم و چشم‌اندازهای متفاوتی روی این موضوع ارائه می‌کنیم».

 

جمعه ۱۰ بهمن ماه  ۱۳۹۹