روز شنبه ۱۱بهمن ۱۳۹۹ آمارقربانیان کرونا  در ۴۷۸شهر از ۲۰۸هزار و ۷۰۰نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۷۹۴۳نفر، در آذربایجان غربی به ۷۶۷۸نفر، در اردبیل به ۲۵۹۲نفر، در اصفهان به ۱۳۲۶۰نفر، در تهران به ۵۰۴۶۶نفر، در خراسان شمالی به ۳۲۱۳نفر، در خوزستان به ۱۰۳۹۰نفر، در فارس به ۶۳۱۷نفر، در قزوین به ۲۲۳۹نفر، در کرمان به ۴۶۳۴نفر، در کرمانشاه به ۴۳۰۴نفر، در گلستان به ۵۳۲۵نفر، در مازندران به ۸۵۱۲نفر، در همدان به ۴۹۱۸نفر و در یزد به ۳۸۴۷نفر رسیده است.

در حالی‌که مراجع پزشکی و حتی کارگزاران خود رژیم از افزایش مبتلایان و خطر موج چهارم و جهش ویروس صحبت می‌کنند، روحانی با شیادی و پریشان گویی تلاش کرد بر سیاست جنایتکارانه رژیم در موضوع واکسن سرپوش بگذارد. وی در یک وعده تو خالی بدون ذکر هیچ جزییاتی گفت: «مسئولان متخصص مطمئن هستند در نهایت در سال آینده به واکسن‌هایی که از تولید داخلی ما است می‌رسیم، واکسیناسیون انجام خواهد شد». وی که از خشم مردم در موضوع واکسن بیمناک است به‌نحو ابلهانه‌ای مشکل واکسن را به گردن آمریکا انداخت و گفت: «جنایت حکومت قبلی آمریکا در حدی بود که جلوی درمان، واکسن، تجهیزات، گرفتن وام را گرفت و همه جا سد و مانع درست کردند». این در حالیست که در دو ماه گذشته بارها روحانی و رئیس بانک مرکزی و دیگر کارگزاران حکومتی گفته‌اند مسأله ارز بابت واکسن را حل کرده‌ایم و دولت آمریکا نیز بارها اعلام کرده بود هیچ مانعی بر سر راه رژیم برای پرداخت پول واکسن وجود ندارد.

شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت مجلس ارتجاع گفت: «من هم واکسن روسی نمی‌زنم. واکسن مسأله سیاسی نیست و نباید بر اساس نزدیکی سیاسی درباره آن قضاوت کرد. وقتی از انجام مراحل کامل کارآزمایی بالینی واکسن اطمینان نداریم قرار نیست روی مردم ما آزمایش شود» (خبرآنلاین ۱۱بهمن).

محبوب‌فر گفت: «تنها راه مبارزه با کرونا واکسن است. امروزه در کشورهای همسایه ایران در خاورمیانه بعضی حدود ۴۰درصد از شهروندان خودشان را واکسینه کردند. اما در ایران هنوز شروع نشده است» (همدلی ۱۱بهمن).

محمدرضا هاشمیان فوق‌تخصص ICU بیمارستان مسیح دانشوری گفت: «اگر قرار بود واکسن روسی وارد کنند چرا از همان شش ماه پیش اقدامی انجام ندادند؟ چرا دست روی دست گذاشتند تا هزاران تن فوت کنند؟! اشتباه پشت اشتباه. مدام که نباید تاوان اشتباه مسئولان را با جانمان پرداخت کنیم» (جهان صنعت ۱۱بهمن).

مختاری عضو کمیته علمی ستاد کرونا از تقریباً ۵برابر شدن ضریب انتقال ویروس در هفته‌های اخیر خبر داد و گفت: «در ۸ماه گذشته عدد R۰ که بیانگر تعداد افراد مبتلا شده به این ویروس توسط افراد ناقل بوده۱/۲ ثبت شده، اما در دو هفته اخیر این عدد به۵/۷ رسیده است» (جوان ارگان سپاه پاسداران ۱۱بهمن).

رئیسی سخنگوی ستاد کرونا از افزایش بیماران سرپایی و افزایش بستریها با شیب کم در بعضی از استانها خبر داد و گفت: «مازندران هنوز بالاترین بستری روزانه را در کشور دارد». وی از وضعیت در هرمزگان و یزد و خراسان شمالی ابراز نگرانی کرد و افزود «ویروس اصلاً ضعیف نشده بلکه با جهش‌هایی که در آن صورت گرفته قوی‌تر هم شده» (تلویزیون رژیم ۱۱بهمن).

در هرمزگان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی از افزایش ۱۵درصدی بیماران سرپایی کرونایی، افزایش ۱۶درصدی قرنطینه خانگی افرایش ۲۰درصدی بستریهای در بیمارستان و افزایش ۱۳درصدی بستری در ICU خبر داد (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۱بهمن).

در مرکزی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «بوی پیک چهارم در کشور و استان مرکزی به مشام می‌رسد در هفته اول بهمن موارد بستری استان افزایش ۲۱درصدی و موارد فوتی افرایش ۳۸درصدی داشته است» (ایسنا ۱۱بهمن).

در آذربایجان غربی، رئیس دانشگاه پزشکی گفت: «طی ۲۴ساعت، ۷۵بیمار کرونایی بستری شدند که ۱.۵ برابر متوسط ۱۰روز گذشته است. در حال حاضر ۳۴۱بستری داریم که ۹۹نفر در ICU و ۲۶نفر به ونتیلاتور متصل هستند» (ایرنا ۱۱بهمن).

در خوزستان، رئیس دانشگاه پزشکی جندی شاپور گفت: اهواز، آبادان، مسجد سلیمان و امیدیه در وضعیت زرد کرونایی قرار گرفتند که در کنار شناسایی کرونای انگلیسی خطرناک و دارای عواقب سنگینی خواهد بود (تلویزیون رژیم ۱۰بهمن).

شنبه ۱۱بهمن ماه  ۱۳۹۹