دژخیمان خامنه‌ای زندانی سیاسی جاوید دهقان خلد، را صبح روز شنبه ۱۱بهمن در زندان مرکزی زاهدان اعدام کردند. جاوید دهقان خلد، روز پنجشنبه جهت اجرای حکم اعدام به قرنطینه زندان زاهدان منتقل شده بود.

خانواده جاوید دهقان‌ خلد روز گذشته، جمعه ۱۰ بهمن‌ماه، آخرین ملاقات را در زندان مرکزی زاهدان با وی انجام دادند.

سازمان عفو بین‌الملل روز ۹بهمن۹۹ با انتشار بیانیه‌یی از مقام‌های رژیم ایران خواسته بود بلافاصله برنامه اعدام جاوید دهقان، را متوقف کنند.

روز جمعه ۱۰بهمن شورای حقوق‌بشر سازمان ملل نیز خواستار توقف اجرای حکم اعدام جاوید دهقان خلد شد. این سازمان هم‌چنین ضمن اشاره به اجرای ۲۸ حکم اعدام از اواسط ماه دسامبر در ایران نوشت؛ ما به‌شدت تداوم اعدامها را محکوم می‌کنیم و از مقامات ایران می‌خواهیم تا پرونده جاوید دهقان و دیگر زندانیان محکوم به اعدام را مطابق با قوانین حقوق‌بشر بررسی کنند.

زندانی سیاسی بلوچ جاوید دهقان خلد، ۵سال و نیم در زندان به‌سر می‌برد و در خرداد۱۳۹۴ دستگیر شد، در اردیبهشت۱۳۹۶ در بیدادگاه ضد انقلاب زاهدان به اتهام آخوند‌ساخته محاربه به اعدام محکوم شد.

جاوید پس از دستگیری مدتها در سلول انفرادی نگهداری شده و دژخیمان برای گرفتن اطلاعات و اعترافات اجباری او را زیر شکنجه‌های شدید از جمله ضربات کابل و کشیدن ناخن قرار دادند.

 

شنبه ۱۱بهمن ماه  ۱۳۹۹