مریم رجوی، رئیس شورای ملی مقاومت، محاکمه اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی متهم به توطئه برای بمب‌گذاری در اجتماع این گروه را «تاریخی» توصیف کرد، چرا که به گفته او از این طریق، «کل رژيم ایران محاکمه می‌شود».
اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی شاغل در اتریش، به اتهام توطئه برای بمب‌گذاری در اجتماع شورای ملی مقاومت در ژوئن ۲۰۱۸ در حومه پاریس، مدتی پیش بازداشت شد و در حال حاضر، جریان دادرسی او در بلژیک به پایان رسیده است.
دادگاه شهر آنتورپ قرار است روز ۱۶ بهمن حکم خود را درباره این پرونده صادر کند.
مریم رجوی روز چهارشنبه ۱۵ بهمن در مصاحبه‌ با خبرگزاری فرانسه گفت: «در این دادگاه تمامیت رژیم ایران محاکمه می‌شود و مسئله تروریسم دولتی است».
او تاکید کرد که دستور این حمله توسط «عالی‌ترین سطوح حکومت» ایران صادر شده بود.
در صورت اثبات جرم اسدالله اسدی احتمالا او به ۲۰ سال زندان محکوم خواهد شد.

گفتگوی خبرگزاری فرانسه با مریم رجوی -۳فوریه۲۰۲۱ (۱۵بهمن۱۳۹۹)
پرزیدنت شورای ملی مقاومت ایران در آستانه حکمی که پنجشنبه صادر خواهد شد، اظهار داشت، دادگاه یک دیپلمات ایرانی در بلژیک به‌خاطر طرح سوءقصد در فرانسه علیه اپوزیسیون ایران (شورای ملی مقاومت ایران) «تاریخی است» چرا که « تمامیت رژیم در مظان اتهام است».
مریم رجوی که با خبرگزاری فرانسه صحبت می‌کرد گفت: «رژیم در تمامیتش در این دادگاه محاکمه می‌شود، این یک تروریسم دولتی است». وی گفت پروژه سوءقصد «در بالاترین سطح» رژیم ایران تصمیم‌گیری و تأیید شده است.
دیپلمات رژیم ایران، اسدالله اسدی که در زمان واقعه در وین خدمت می‌کرد، متهم است این سوءقصد علیه گردهمایی سالانه شورای ملی مقاومت ایران در ویلپنت در حومه پاریس را در ژوئن ۲۰۱۸ تدارک دیده است.
برای این دیپلمات حکم ۲۰ سال زندان و برای سه متهم هم پرونده وی – یک زوج ایرانی بلژیکی و یک پناهنده ایرانی در بلژیک، بین ۱۵ تا ۱۸ سال زندان درخواست شده است.
مریم رجوی گفت: «اگر آن‌ها در توطئه خود موفق می‌شدند، یک فاجعه به بار می‌آمد» چرا که هزاران نفر در ویلپنت در میتینگ شرکت داشتند.
قضاییه بلژیک به سرعت به سرنخ اسدی رسید که روز قبل از واقعه در لوکزامبورگ در حال تحویل یک بسته حاوی بمب به این زوج بود.
او در اول ژوئیه در آلمان دستگیر شد. وی در این کشور، دیگر از مصونیت دیپلماتیک برخوردار نبود. این پرونده که مخلوطی از جاسوسی و تروریسم است، باعث تنش‌هایی بین ایران و چندین کشور اروپایی شده است.
در اکتبر ۲۰۱۸، پاریس وزارت اطلاعات رژیم ایران را متهم کرد که پشت این سوء قصد شکست خورده بوده است. تهران این امر را به‌شدت تکذیب کرد.
مریم رجوی اضافه کرد: «ما خواهان اجرای عدالت هستیم ولی هم‌چنین انتظار داریم که اروپا واکنش نشان بدهد و تحریم‌های همه‌جانبه علیه رژیم ملاها» اعمال کند. وی خواهان «بسته شدن سفارت‌های رژیم در اروپا و اخراج مأموران ان و برچیده شدن شبکه‌های جاسوسی‌اش» شد.
او تأکید کرد در غیر این صورت رژیم ایران هیچ بهایی برای جنایات‌اش نمی‌پردازد.

چهارشنبه ۱۵ بهمن۱۳۹۹