«لوک دو بروشه»، سرمقاله نویس هفته نامۀ فرانسوی «لوپوئن»، اظهارات رئیس‌ جمهوری آمریکا، جو بایدن، مبنی بر بازگشت این کشور به برجام را «بازی فریبکارانه» خوانده و گفته است : توافق اتمی موسوم به برجام دیگر «حتا ارزش کاغذی که روی آن ثبت شده [را] ندارد» و مقصر اصلی در این بین نه رئیس جمهوری پیشین آمریکا، دونالد ترامپ، که آن را بدترین معاملۀ آمریکا می‌خواند، بلکه «باند حاکمان مذهبی ایران است» که به گفتۀ مفّسر «لوپوئن» «هرگز از دستیابی به سلاح اتمی چشم پوشی نکردند.

«لوک دو بروشه» با اشاره به آغاز غنی سازی اورانیوم با غلظت بیست درصد توسط جمهوری اسلامی ایران افزوده است که با این اقدام رهبران تهران با تولید بمب اتمی فقط شش ماه فاصله دارند و قادرند در آستانۀ انتخابات ریاست جمهوری ایران «اخاذی اتمی» خود را ازسربگیرند.
مفّسر «لوپوئن» در ادامه افزوده است که نقض عامدانۀ برجام از سوی ایران به منزلۀ یک سیلی برای کشورهای اروپایی است که به مدت سه سال کوشیدند آن را زنده نگه دارند. به نوشتۀ «لوپوئن» نقض آشکار و عامدانۀ این توافق توسط تهران در عین حال حکم داوی بزرگ برای جو بایدن را دارد که شرط بازگشت خود به این توافق را رعایت کامل مفاد آن از سوی حکومت ایران اعلام کرده است.
مفّسر «لوپوئن» در ادامه افزوده است که برای رهبران جمهوری اسلامی زورآزمایی دائمی با آمریکا نوعی دلیل یا داو وجودی است. او گفته است : اگر چه سیاست «فشار حداکثری» دونالد ترامپ به سقوط حکومت اسلامی منجر نشد، اما، در نتیجۀ آن پایه های حکومت مذهبی ایران به لرزه افتاد. تحریم‌های آمریکا در کنار کاهش بها و صادرات نفت و بیماری «کووید ١٩» آسیب‌های شدیدی به اقتصاد ضعیف و بحران زدۀ ایران وارد آوردند. با این حال، به نوشتۀ «لوپوئن»، برغم تلاشی اقتصادی ایران، جمهوری اسلامی همچنان عامل اصلی بی ثباتی در خاورمیانه است و سیاست توسعه طلبانۀ آن در منطقه از طریق حمایت از حزب‌الله لبنان، مستبد سوریه، بشار اسد، شبه‌نظامیان شیعه عراق، حوثی‌های یمن و گروه حماس به اجرا گذاشته می‌شود.
«لوک دو بروشه» در جای دیگری از تفسیر خود افزوده است که «عدم مقابله با این امپریالیسم زیانبار تنها یکی از نقائص اصلی برجام بوده است.» دو نقص دیگر این توافق به گفتۀ مقاله نویس «لوپوئن» ادامۀ برنامۀ موشک‌های بالستیکی ایران و خصلت موقتی مفاد برجام است که همگی بعد از چند سال دیگر لازم‌الاجرا نخواهند بود. به همین خاطر به نوشتۀ مفّسر «لوپوئن» برجام که این همه اروپایی در مدح آن سخن گفتند بیش از پیش به «یک بازی فریبکارانه شباهت دارد. » مفّسر «لوپوئن» در پایان نوشته است که به جای بازگشت مفت و مجانی به برجام، آمریکا باید بر مطالباتش بیفزاید و با ایران دربارۀ یک توافق جدید استوارتر مذاکره کند. در غیر این صورت، خطر نه فقط دستیابی حکومت ایران به بمب اتمی، بلکه گشایش توسعۀ سلاح‌های اتمی توسط دیگر کشورهای منطقه از جمله عربستان، مصر و ترکیه خواهد بود. «لوک دو بروشه» سپس تأکید کرده است که به سود کشورهای اروپایی به ویژه دو قدرت اتمی اروپا، فرانسه و انگلستان، است که راه را بر چنین دورنمایی ببندند.

رادیوفرانسه

جمعه ۱۷ بهمن۱۳۹۹