روز یکشنبه ۱۹بهمن۱۳۹۹  آمارقربانیان کرونا در ۴۸۰شهر از ۲۱۲هزار و ۵۰۰نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۸۰۸۳نفر، در اردبیل به ۲۶۳۲نفر، در اصفهان به ۱۳۵۶۵نفر، در ایلام به ۲۱۹۱نفر، در تهران به ۵۱۱۲۱نفر، در چهارمحال و بختیاری به ۱۷۱۵نفر، در خراسان جنوبی به ۲۰۳۶نفر، در خراسان شمالی به ۳۲۸۸نفر، در خوزستان به ۱۰۵۹۰نفر، در سیستان و بلوچستان به ۵۰۹۱نفر، در فارس به ۶۴۰۷نفر، در قم به ۸۱۵۵نفر، در کرمان به ۴۷۱۴نفر، در لرستان به ۸۶۷۳نفر، در مازندران به ۸۸۴۲نفر و در همدان به ۵۰۱۸نفر رسیده است.

محرز عضو کمیته علمی ستاد کرونا گفت: «ما برای اسفند نگرانیم، زیرا دوباره تعداد مبتلایان افزایش یافته و این زنگ خطر جدی است» (خبرگزاری سپاه پاسداران ۱۹بهمن).

در تهران، زالی، رئیس ستاد کرونا در تهران «از رشد بیش از سه درصدی مبتلایان طی ۲۴ساعتی که گذشت خبر داد و گفت: در حال حاضر ۲۰۹۰بیمار در بخشهای اختصاص یافته به کرونا تحت درمان هستند. از ابتدای هفته گذشته تا به امروز تعداد مبتلایان به کرونا با شیبی ملایم در حال تغییر است. در ۲۴ساعت گذشته ۲۶۶بیمار بستری شده‌اند که ۸۷نفر در ICU قرار دارند. اما در همین ۲۴ساعت ۱۳۶بیمار کرونایی از بیمارستانها مرخص شده‌اند. بخش‌هایی از منطقه چهار، پنج، دو، هیجده و شمال منطقه پانزده از نقاطی از تهران هستند که شمار مبتلایان به کرونا بیشتر است و این نقاط از نقاط داغ کرونایی در تهران به حساب می‌آیند» (خبرگزاری سپاه پاسداران ۱۹بهمن).

هاشمی، «رئیس شورای شهر تهران گفت: دامنه صبر جامعه تنگ‌تر از همیشه شده و مشکلات اقتصادی و روحی ناشی از کرونا موجب فشار روانی مضاعفی روی مردم شده که تحمل رفتارهای نامتناسب مسئولان را سخت‌تر کرده است. اگر از مردم انتظار داریم باز هم از نظام دفاع کنند، حداقل نباید پیامهای ناامید کننده و تنش‌زا به افکار عمومی مخابره کنیم» (اسکان نیوز ۱۹بهمن).

در خوزستان، رئیس دانشگاه پزشکی اهواز از افزایش ۴۸درصدی بیماران کرونایی، افزایش ۵۰درصدی بستریها و افزایش ۱۲درصدی فوتیها در استان خبر داد و گفت: «روند افزایش بیماران بستری در خوزستان شیب تندی دارد به گونه‌ای که اکنون ظرفیت بیمارستان رازی اهواز تکمیل شده است و بیمارستانهای گلستان، امیرالمومنین (ع) و سینا اهواز هم به چرخه پذیرش بیماران مبتلا به کرونا اضافه شدند. هم‌چنین میزان مراجعه بیماران کرونایی به بیمارستان آیت‌الله طالقانی آبادان و بیمارستان دزفول هم رو به افزایش است. در هفته گذشته موارد بیماری نسبت به هفته قبل از آن، در دشت آزادگان ۱۱۸۰درصد افزایش یافته یعنی تقریباً ۱۲برابر شده است. در همین فاصله بیماری در آغاجاری هزار درصد، در رامشیر ۶۰۰درصد، در هویزه ۵۸۳درصد، در لالی ۵۰۰درصد، در کارون ۴۶۸درصد، در ماهشهر ۲۴۷درصد، در هفتگل ۲۲۹درصد، در حمیدیه ۲۰۰درصد، در آبادان ۱۴۰درصد، در اندیمشک ۱۴۰درصد در اهواز ۱۰۱ در دزفول ۷۲درصد، در شوشتر ۸۴درصد، در شادگان ۸۰درصد، در خرمشهر ۲۴درصد، در بهبهان ۳۹درصد، در امیدیه ۴۲درصد، باغملک ۱۰۶درصد، ایذه ۱۲درصد، هفتگل ۲۲۹درصد، باوی ۹۰درصد، هندیجان ۱۰۰درصد و رامهرمز ۴۴درصد افزایش یافته است» (ایرنا ۱۸بهمن).

استاندار خوزستان گفت: «موارد بستری در خوزستان سه برابر شده است اگر غفلت را ادامه دهیم، با پیک شدیدی مواجه خواهیم شد» (ایسنا ۱۸بهمن). رئیس دانشگاه پزشکی دزفول گفت: «انتشار این ویروس در دزفول شدت گرفته است و هم‌چنان آمار مبتلایان به کرونا و بستری بیماران در حال افزایش است» (ایرنا ۱۹بهمن).

در قزوین، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین گفت: «بار مراجعه به مراکز سرپایی ۳۰درصد افزایش پیدا کرده و ترخیص بیماران کاهش یافته است. طی دو هفته آینده شاهد افزایش بستری و فوتی خواهیم بود. اگر شرایط به همین شکل ادامه داشته باشد وارد پیک جدید می‌شویم» (ایسنا ۱۸بهمن).

در کرمان، معاون استانداری گفت: از هفته گذشته تاکنون شهرهای آبی از ۱۷شهر به ۱۱کاهش و تعداد شهرهای زرد از ۶ شهر به ۱۱شهر افزایش یافته و بافت نارنجی شده است» (ایرنا ۱۹بهمن).

یکشنبه ۱۹ بهمن ماه۱۳۹۹