روز دوشنبه ۲۰بهمن۱۳۹۹ آمارقربانیان کرونا در ۴۸۰شهر از ۲۱۲هزار و ۹۰۰نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان غربی به ۷۸۴۸نفر، در البرز به ۵۴۰۸نفر، در اصفهان به ۱۳۶۰۵نفر، در بوشهر به ۲۱۳۹نفر، در تهران به ۵۱۲۱۱نفر، در خراسان رضوی به ۱۴۳۰۰نفر، در خوزستان به ۱۰۶۲۰نفر، در سمنان به ۳۱۸۵نفر، در کردستان به ۳۶۷۲نفر، در کرمانشاه به ۴۳۶۴نفر، در گلستان به ۵۵۱۹نفر، در گیلان به ۷۵۸۶نفر، در مازندران به ۸۸۷۲نفر، در مرکزی به ۴۲۹۳نفر و در هرمزگان به ۲۲۶۰نفر رسیده است.

مردانی، عضو ستاد کرونا گفت: «روند افزایش موارد ابتلا به کووید۱۹ دوباره در کشور افزایشی و صعودی شده و با ادامه این روند دو هفته آینده موارد بستری در بیمارستان افزایش می‌یابد و دو هفته بعد از آن نیز موارد مرگ و میر در کشور افزایش می‌یابد. امیدواریم خیز جدید کرونا در کشور با انواع جهش‌یافته این ویروس همراه نباشد زیرا اگر این اتفاق بیفتد به‌طور قطع خیز جدید کرونا شدت بیشتری خواهد داشت و موارد ابتلا و میزان مرگ و میر بیشتر خواهد بود» (شفقنا ۲۰بهمن).

سوری، رئیس کمیته اپیدمیولوژی کرونا گفت: «وضعیت فعلی اپیدمی در کشور ما بسیار ناپایدار و شکننده است، لذا عادی انگاری شرایط و تزریق امید واهی می‌تواند احتمال بازگشت اپیدمی به شرایط ناگوار پیک‌های قبلی را افزایش دهد. اعلام بازگشایی‌ها بدون استناد به مطالعات علمی و اقتضائات ملی و بومی، اقدامی اشتباه و مخاطره آمیز است» (ایسنا ۲۰بهمن).

در تهران، طالب‌پور رئیس بیمارستان سینا گفت: «با ورود ویروس جهش‌یافته انگلیسی نگرانی‌ها افزایش یافته است. در صورت وقوع پیک چهارم یک پیک سرنوشت‌ساز مقابل ما خواهد بود. از نظر آماری که اعلام می‌شود اواخر بهمن‌ماه زمان بروز پیک چهارم است. همه مردم در معرض خطر ویروسی هستند که شیوع آن ۵برابر و خطر مرگ آن ۳برابر بیشتر است» (ایسنا ۲۰بهمن).

در خوزستان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور گفت: «آمار بیماران مبتلا به کرونا جهشی شده و تعداد مبتلایان، به‌سرعت در حال افزایش است. اگر این اوضاع در این هفته و هفته آینده کنترل نشود، پیک سخت و سهمگین‌تری نسبت به پیک اول خواهیم داشت» (ایسنا ۲۰بهمن).

در خراسان رضوی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبز وار گفت: «تعداد بیماران بستری کرونا در بیمارستان واسعی این دانشگاه سه برابر افزایش یافته است که با تداوم این وضعیت سبز وار وارد دوره اوج چهارم شیوع این ویروس می‌شود» (ایرنا ۱۹بهمن).

در هرمزگان، معاون دانشگاه علوم پزشکی از افزایش مبتلایان به کرونا در روستاها خبر داد و گفت: «در دو هفته اخیر طغیان کرونا در بیشتر مناطق روستایی هرمزگان بسیار بالا بوده است» (ایرنا ۲۰بهمن).

در آذربایجان غربی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی با اشاره به افزایش تعداد مبتلایان و بستریها گفت: در ۲۴ساعت گذشته «۳۳۲ مورد ابتلای جدید در استان ثبت شد که بیشترین تعداد طی ۵۰روز گذشته بود» (ایرنا ۲۰بهمن).

دوشنبه ۲۰ بهمن ماه۱۳۹۹