روز چهارشنبه ۲۲بهمن۱۳۹۹ آمار قربانیان کرونا در ۴۸۰شهر از ۲۱۳هزار و ۹۰۰نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان غربی به ۷۸۸۸نفر، در اردبیل به ۲۶۵۲نفر، در اصفهان به ۱۳۶۹۰نفر، در تهران به ۵۱۳۷۱نفر، در خراسان رضوی به ۱۴۳۵۰نفر، در خوزستان به ۱۰۶۹۵نفر، در سمنان به ۳۲۱۵نفر، در قم به ۸۱۹۰نفر، در کرمانشاه به ۴۳۸۹نفر، در گلستان به ۵۵۵۴نفر، در لرستان به ۸۷۵۳نفر، در مازندران به ۸۹۳۲نفر و در هرمزگان به ۲۲۸۵نفر رسیده است.

 

در حالی‌که شمار جان‌باختگان کرونا به ۲۱۴هزار نفر رسیده و سیاست‌های جنایتکارانه و چپاولگرانه رژیم، دسترسی مردم به واکسن را به آینده‌ای نامعلوم موکول کرده است، روحانی امروز در سریال دروغهای مضحکش گفت: «بحمدالله از خطر بزرگ کرونا عبور کردیم. در موج اول و دوم و سوم به بهترین شکل توانستیم از این موج‌ها عبور کنیم. هیچ‌گاه مردم برای مواد غذایی صف نبستند و برای مواد بهداشتی دچار مشکل نشدند، هیچ بیماری برای تخت بیمارستانی در چمن بیرون بیمارستان و در خیابان و در داخل آمبولانس معطل نماند. واکسیناسیون دیروز در کشور آغاز شد».

 

طبرسی، عضو کمیته علمی ستاد کرونا گفت: «زنجیره کرونا در کشور زمانی قطع می‌شود که حدود ۴۵میلیون نفر در کشورمان واکسینه شوند. برای این تعداد از جمعیت کشور حدود ۱۰۰میلیون دوز واکسن نیاز است» (آریا ۲۲بهمن).

 

در خوزستان، رئیس مرکز بهداشت گفت: «در ۲هفته اخیر موارد بستری سیر صعودی در پیش گرفته و نسبت به هفته‌های قبل ۲ تا سه برابر شده است. بیماری کووید۱۹ در خوزستان وارد پیک جدیدی شده و پیک زمستانه پیک شدیدتری از پیک‌های قبلی خواهد بود چرا که شرایط برای انتقال بیماری فراهم است» (ایرنا ۲۲بهمن).

 

رئیس دانشکده پزشکی آبادان گفت: «با سرعت بالایی شاهد افزایش بیماران مبتلا به کرونا هستیم و این باعث تکمیل شدن ظرفیت بیمارستان آیت‌الله طالقانی شده است. پیکی که شاهد آن هستیم با شیب تندی در حال حرکت است و این باعث نگرانی است» (خبرگزاری صدا و سیما رژیم ۲۱بهمن). . رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: «اهواز و شادگان در وضعیت هشدار قرار گرفتند و هیچ نقطه کم خطری برای کرونا در خوزستان وجود ندارد» (خبرگزاری سپاه پاسداران ۲۲بهمن).

 

در خراسان رضوی، «رئیس بخش ICU کرونای بیمارستان اکبر مشهد با اشاره به این‌که مرگ و میر کرونا در کودکان حدود سه درصد از کل بستریها در خراسان رضوی بوده است، گفت: آمار بستری کودکان از اسفند سال گذشته تاکنون در بیمارستان اکبر ۱۱۷۹کودک است که تاکنون ۱۰۱نفر فوت کردند» (ایسنا ۲۱بهمن). رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد نیز گفت: «پیک چهارم کرونا سلامت جامعه را تهدید می‌کند. پیش‌بینی شده اوایل سال آینده این موج حداکثر شدت را پیدا می‌کند» (ایسنا ۲۲بهمن).

 

در اصفهان، سخنگوی دانشگاه پزشکی گفت: روند ابتلاء به کرونا در اصفهان از ثبات خارج شده و روند صعودی به خود گرفته است. طی ۲۴ساعت اخیر ۲۳۹۴بیمار مشکوک به کرونا به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند» (خبرگزاری حکومتی مهر ۲۲بهمن).

 

در آذربایجان غربی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «در ۲۴ساعت گذشته ۴۱۴بیمار قطعی مبتلا به کرونا شناسایی شده است. هم‌اکنون ۱۴۰بیمار کرونایی در ICUهستند، مجموع جان‌باختگان مبتلایان به کووید۱۹ در این استان از ابتدا تاکنون به ۳۵۴۴نفر رسید است» (ایمنا ۲۱بهمن).

 

در گیلان، معاون دانشگاه پزشکی، از افزایش ابتلا به کرونا خبر داد و گفت: «در حال حاضر ۴۵۰بیمار کرونایی در گیلان بستری هستند که فقط ۸۰نفر طی شبانه روز گذشته بستری شدند» (ایسنا ۲۲بهمن).

 

چهارشنبه ۲۲ بهمن ماه۱۳۹۹