جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران روز ۲۲بهمن۹۹، تازه‌ترین گزارش خود درباره نقض سیستماتیک حقوق‌بشر در حاکمیت آخوندی به ادامه محدودیت‌های زنان در قانون و رویه‌های رژیم درباره وضعیت بهداشتی زندانیان و حقوق کارگران هشدار داده است.

متن این گزارش برای ارائه به چهل و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل که قرار است چهارم تا ۲۹اسفندماه برگزار شود، آماده شده است.

در این گزارش به بی‌عملی رژیم در مقابله با شیوع افسارگسیخته کووید۱۹ ابراز نگرانی شده است.
هم‌چنین این گزارش به نگرانی عمیق خود نسبت به وضعیت وخامت‌بار زندانیان در زندانهای رژیم آخوندی، حبس زندانیان در مکانهایی با ۲.۵برابر ظرفیت زندانی، فقدان پایه‌یی‌ترین امکانات بهداشتی در میان آنها، عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و نگهداری زندانیان در بخش ایزوله برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا را غیرممکن کرده است، ابراز داشته است.

در همین زمینه به صورت مثال اشاره شده که در زندان‌های برازجان، وکیل‌آباد مشهد، و زنجان زندانی‌های در حال بهبود یا کسانی که علائم کووید-۱۹ دارند در بند عمومی نگهداری می‌شوند و انجام آزمایش و درمان زندانیان محدود است.

جاوید رحمان در همین زمینه درباره رفتار خلاف میثاق بین‌المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و قوانین استاندارد سازمان ملل متحد از سوی رژیم ایران ابراز نگرانی کرده است.

در گزارش جاوید رحمان هم‌چنین به سرکوب وحشیانه و سیستماتیک زنان، اقلیتهای قومی و مذهبی، پایمال کردن حقوق کارگران در تشکیل اتحادیه‌های کارگری و بحران معیشتی ناشی از بیماری کووید۱۹، و همچنین خواستار حفظ حقوق تمام افراد متعلق به اقلیتها، رفع تبعیضها و آزادی زندانیان در حاکمیت آخوندی شده است.

قسمتی دیگر از گزارش جاوید رحمان به حقوق کارگران و حق تشکیل اتحادیه‌های کارگری به خصوص در دوران بحران معیشتی و اقتصادی ناشی از کرونا اشاره شده است.

گزارشگر ویژه سازمان حقوق‌بشر می‌گوید محدودیت اعمال شده بر اتحادیه‌های صنفی توان کارگران برای مذاکره را محدود کرده و همچنان فعالان حقوق کارگری همچنان زندانی می‌شوند.

در این قسمت به محرومیت این فعالان از درمان و دسترسی به امکانات بهداشتی در زندان طی دوره بحران شیوع کرونا نیز اشاره شده است.

گزارشگر سازمان ملل متحد خواستار به رسمیت شناختن اتحادیه‌ها و تصویب کنوانسیون‌های بنیادین سازمان بین‌المللی کار شده است.

چهارشنبه ۲۲ بهمن ماه۱۳۹۹