روز پنجشنبه ۲۳بهمن۱۳۹۹ آمارقربانیان کرونا در ۴۸۰شهر از ۲۱۴هزار و ۳۰۰نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان غربی به ۷۹۲۳نفر، در البرز به ۵۴۳۳نفر، در اصفهان به ۱۳۷۲۰نفر، در ایلام به ۲۲۱۱نفر، در تهران به ۵۱۴۴۶نفر، در چهارمحال و بختیاری به ۱۷۳۰نفر، در خراسان جنوبی به ۲۰۵۱نفر، در خراسان شمالی به ۳۳۰۸نفر، در خوزستان به ۱۰۷۳۵نفر، در سیستان و بلوچستان به ۵۱۱۶نفر، در فارس به ۶۴۵۲نفر، در کردستان به ۳۶۹۲نفر، در کرمان به ۴۷۵۹نفر، در گیلان به ۷۶۴۱نفر، در مازندران به ۸۹۶۷نفر، در همدان به ۵۰۶۸نفر و در یزد به ۳۹۳۷نفر رسیده است.

 

آخوند روحانی برای کنترل کردن بی‌آبروی فزاینده رژیم در امر واکسن امروز گفت: «ضروری است به تمامی دستگاههای ذیربط ابلاغ شود که روند اطلاع‌رسانی در خصوص واکسن و تمامی موضوعات مرتبط با آن، باید از یک مسیر و صدای واحد و از طریق سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا انجام گیرد».

 

محرز عضو کمیته علمی ستاد کرونا گفت: «با شیوع مجدد کرونا و بیشتر شدن مراجعان به بیمارستانها روبه‌رو شده‌ایم. در صورت شروع پیک چهارم، بیماری تمام سنین را درگیر خواهد کرد. به‌طور حتم در اواخر بهمن و اسفند با موج پیشرفته‌تری از بیماری روبه‌رو خواهیم شد، که بیمارستانها قاعدتاً شرایط ناگواری پیدا خواهند کرد» (انتخاب ۲۳بهمن).

 

سوری، رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا گفت: «برخی شهرهای خوزستان به‌ویژه شادگان در وضعیت نامناسب کرونا قرار دارند و شرایط شادگان فاجعه آفرین شده است. برای رهایی از این اپیدمی باید مراقبت کشوری صورت گیرد در غیراینصورت بیماری با روند صعودی جدی‌تری کشور را فرا خواهد گرفت. وضعیت اپیدمی کرونا در کشور نگران‌کننده است» (ایرنا ۲۳بهمن).

 

در تهران، رئیس شبکه بهداشت شهرری گفت: «تعداد مراجعه کنندگان سرپایی در شهرستان ری در حال افزایش است، اگر روند همین‌گونه پیش رود امکان بروز موج جدید شیوع وجود دارد» (ایرنا ۲۳بهمن).

 

در مرکزی، سخنگوی دانشکده پزشکی ساوه گفت: «آمار مبتلایان هفته سوم بهمن‌ماه معادل کل آمار دیماه بوده است. وی به افزایش دو برابری آمار مرگ و میرهای کرونایی در این هفته نسبت به مدت مشابه ماه قبل اشاره کرد و گفت: «وقوع پیک چهارم کرونا در ساوه با توجه به آمار روزانه مبتلایان قطعی بوده و باید بپذیریم که امسال نیز مانند سال گذشته کرونا ویروس مهمان ناخوانده نوروز خواهد بود» (ایسنا ۲۳بهمن).

 

در مازندران، بنا بر اعلام رؤسای دانشگاههای پزشکی مازندران و بابل، با شناسایی و بستری ۱۴۰بیمار، شمار بستری‌شدگان به ۱۰۹۵نفر رسید. در حال حاضر ۲۱۰بیمار بدحال هم با وضعیت حادّ، در بخش ICU مراکز درمانی این دو دانشگاه، به کمک دستگاههای تنفسی ادامه زندگی می‌دهند» (خبرگزاری صدا و سیما رژیم ۲۳بهمن).

 

در کردستان، معاون استاندار گفت: «شاهد افزایش تعداد مبتلایان و بستری‌شدگان هستیم. هم‌اکنون وضعیت شیوع ویروس در شهرستانهای بانه، بیجار، سقز، سنندج، کامیاران و قروه به رنگ زرد بازگشته که تداوم این رویه، زنگ خطری برای شروع یک پیک خطرناک در استان است» (ایرنا ۲۳بهمن).

 

در خراسان رضوی، مسئول مراقبتی دانشگاه پزشکی مشهد گفت: «موج چهارم کرونا اگر از راه برسد به‌مراتب سخت‌تر از موج‌های اول تا سوم خواهد بود زیرا در فصل زمستان و همزمانی بیماری کرونا با بیماریهای آنفلوآنزا و سرماخوردگی بر سختی کار بیش از پیش می‌افزاید» (ایرنا ۲۳بهمن).

 

پنجشنبه ۲۳ بهمن ماه۱۳۹۹