روز شنبه ۲۵بهمن۱۳۹۹ آمارقربانیان کرونا در ۴۸۰شهر از ۲۱۵هزار و ۲۰۰نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان غربی به ۷۹۶۳نفر، در البرز به ۵۴۵۳نفر، در اردبیل به ۲۶۷۲نفر، در اصفهان به ۱۳۷۸۵نفر، در تهران به ۵۱۶۰۱نفر، در خوزستان به ۱۰۷۸۵نفر، در سمنان به ۳۲۴۵نفر، در فارس به ۶۴۷۲نفر، در قم به ۸۲۲۰نفر، در کرمان به ۴۷۷۹نفر، در کرمانشاه به ۴۴۱۴نفر، در گیلان به ۷۶۸۱نفر، در هرمزگان به ۲۳۱۵نفر، در همدان به ۵۰۹۸نفر و در یزد به ۳۹۵۷نفر رسیده است.

روحانی امروز با تأخیر زیاد ناگزیر اعلام کرد: «برخی از شهرستانهای خوزستان قرمز شده است. شهرها و استانهای دیگری داریم که زرد بودند ولی نارنجی شدند. این اعلام خطر برای همه ماست. این به‌معنای حرکت به‌سمت جهش چهارم است». وی در وحشت از خشم مردم درباره واکسن با دروغگویی تلاش کرد از اهمیت واکسن بکاهد و از جمله گفت: «واکسن ۲ الی ۱۰سال زمان می‌برد تا به یک نقطه کاملاً مطلوب برسد، آثارش را همه ببینند. نقایص‌اش را برطرف کنند. در این‌که این واکسن چقدر مؤثر است، هنوز کامل روشن نیست، آمار و ارقام مختلفی ذکر می‌شود در این‌که این واکسن تا چه مدت ایمنی ایجاد می‌کند، ۳ماه، ۶ماه یا یکسال، این هم هنوز کاملاً روشن نیست در این‌که کدام واکسن کاملاً مؤثرتر است هنوز این داستان کامل روشن نیست. این‌که این واکسن‌ها در برابر جهش‌های جدید این بیماری مؤثر خواهد بود و یا این‌که جهش‌ها این واکسن را پشت سر می‌گذراند این هم هنوز کاملاً روشن نیست».

نمکی وزیر بهداشت رژیم گفت: «یکی از سخت‌ترین ایام ما در زمینه کووید۱۹ ورود به یک خیز بسیار بسیار سهمگین و سنگینی است که همه ما را ممکن است گرفتار کند. روزهای سختی برای ما دارد آغاز می‌شود و خودتان را باید آماده کنید برای مبارزه با چموش‌ترین ویروس موتاسیون‌یافته‌ای که متأسفانه دارد مملکت را گرفتار می‌کند. الآن هم باید فکر کنید که این ویروس خیلی از جاها چرخیده… موتاسیون یا جهش مختص ویروس آفریقایی و ویروس انگلیسی نیست در درون این مرزها حتماً ممکن است ما به موتاسیونهای جدیدی در داخل مرز برسیم» (تلویزیون رژیم ۲۵آبان).

رئیسی، سخنگوی ستاد کرونا نسبت به خیز بیماری در برخی استانها هشدار داد و گفت: «در خوزستان بالاترین میزان شیوع بیماری را داریم و نیاز به مراقبت بیشتر از این استان است. متأسفانه در استان خوزستان شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، دزفول، دشت آزادگان، کارون، هویزه، شادگان و شوشتر روند افزایشی بیماری دارند و شهرهای قرمز هستند. در آذربایجان غربی هم روند روبه افزایش داریم. در مجموع ۹شهر قرمز، ۳۹شهر نارنجی، ۲۲۸شهر زرد و ۱۷۲شهر آبی داریم. در آذربایجان غربی ۵شهر، آذربایجان شرقی ۴شهر، اصفهان دو شهر، خوزستان ۵شهر، خراسان جنوبی یک شهر، کرمان یک شهر، کهگیلویه و بویراحمد و گلستان هر کدام ۳شهر، گیلان ۷شهر و مازندران ۸شهر نارنجی دارند» (خبرگزاری حکومتی ایسنا ۲۵بهمن).

در خوزستان، رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: «در حال حاضر تمام تختهای ICU بیمارستان طالقانی آبادان پر شده است و ظرفیت دیگر تخت‌ها تا ۸۰درصد تکمیل است. ظرفیتهای درمانی آبادان، خرمشهر و شادگان بیش از این نمی‌توانند پاسخگوی بیماران کرونایی باشند» (ایرنا- خبرگزاری رسمی رژیم ۲۵بهمن).

در البرز، سخنگوی ستاد کرونای دانشگاه پزشکی گفت: «اولین بیمار مبتلا به کرونای انگلیسی در استان البرز فوت کرد» (سایت خبر فوری رژیم ۲۴بهمن). استاندار البرز گفت: «مجموعه استان در آماده‌باش کامل قرار دارند تا برای پیشگیری از بروز موج چهارم شیوع کرونا تمهیدات لازم را داشته باشیم، چرا که این موج تبعات به‌مراتب سنگین‌تری خواهد داشت و قطعاً قربانیان بیشتری گرفته خواهد شد» (خبرگزاری حکومتی مهر ۲۵بهمن).

در اصفهان، سخنگوی دانشگاه پزشکی گفت: «میزان بستری کرونایی نسبت به اوایل بهمن حدود ۱۵درصد رشد یافت و با خیز ملایم در حال افزایش است. این هفته شهرستانهای نارنجی و زرد استان افزایش و آبی، کاهش یافت» (ایرنا- خبرگزاری رسمی رژیم ۲۵بهمن).

در بوشهر، دبیر ستاد کرونا گفت: «زنگ هشدار به‌صدا در آمد. شهرستانهای جم، دیلم، کنگان و گناوه که تا پیش از این آبی بودند به زرد تغییر یافتند. بوشهر نیز از هفته‌های قبل به رنگ زرد تغییریافته بود» (خبرگزاری حکومتی مهر ۲۵بهمن).

در گلستان، رئیس دانشگاه پزشکی گلستان از روند افزایشی کرونا در استان خبر داد و گفت: «هم اکنون ۴۱۰بیمار کرونایی در بستری هستند.از این تعداد ۵۰نفر در ICU و ۴۰نفر به ونتیلاتور متصل هستند» (خبرگزاری حکومتی مهر ۲۵بهمن).

شنبه ۲۵بهمن ماه۱۳۹۹