روز دوشنبه ۲۷بهمن۱۳۹۹ آمارقربانیان کرونا در ۴۸۰شهر از ۲۱۶هزار و ۲۰۰نفر بیشتر است. شمار قربانیان در البرز به ۵۴۷۳نفر، در اصفهان به ۱۳۸۶۰نفر، در بوشهر به ۲۱۸۴نفر، در تهران به ۵۱۷۷۶نفر، در چهارمحال و بختیاری ۱۷۴۵نفر، در خراسان جنوبی ۲۰۷۱نفر، در خوزستان به ۱۰۸۷۵نفر، در زنجان به ۲۳۴۵نفر، در سمنان به ۳۲۸۰نفر، در فارس به ۶۵۰۲نفر، در قزوین به ۲۳۹۹نفر، در قم به ۸۲۴۰نفر، در کرمان به ۴۸۰۴نفر، در کرمانشاه به ۴۴۳۴نفر، در گیلان به ۷۷۱۶نفر، در لرستان به ۸۸۶۸نفر، در مازندران به ۹۰۶۲نفر و در مرکزی به ۴۳۴۸نفر رسیده است.

نمکی وزیر بهداشت رژیم گفت: «اسفندماه خیلی سختی در پیش خواهیم داشت، از امروز باید همه افراد مبتلا به کرونا در کشور مبتلا به کرونای انگلیسی و جهش‌یافته تلقی شوند. اگر بیماری طول بکشد ما با مشکلات و چالشهای بسیاری روبه‌رو خواهیم شد. مسیری که با ویروس قبلی ۲ هفته‌یی طی می‌شد با این ویروس با ۷۲ساعت طی می‌شود» (ایرنا ۲۷بهمن).

لاری سخنگوی وزارت بهداشت رژیم امروز در آمار مهندسی‌شده خود مبتلایان در ۲۴ساعت گذشته را ۷۷۶۰نفر اعلام کرد که بالاترین رقم در ۶۵روز گذشته است. وی گفت: «خطر ورود به خیز چهارم کرونا جدی است» (ایرنا ۲۷بهمن).

رئیسی، سخنگوی ستاد کرونا گفت: «اگر فردی به کرونای انگلیسی مبتلا شود حتماً باید فرد به قرنطینه اجباری و خاص برود» تلویزیون رژیم ۲۷بهمن).

در تهران، زالی رئیس ستاد کرونا گفت: «چرخش ویروس در تهران رو به افزایش هست میزان بقای ویروس در محیط‌ها افزایش پیدا کرده داستانی که ما در استان خوزستان شاهد هستیم ممکن است در سایر استانها تکرار بشود. در موج سوم هم شعله‌های آغازین را در خوزستان دیدیم بعد بقیه استانها با تأخیر وارد شدند. ممکن است که ما شعله‌های جدیدی از خیز چهارم را در استان تهران به‌دلیل پیچیدگی که دارد شاهد باشیم» (تلویزیون رژیم ۲۷بهمن).

توکلی، معاون ستاد کرونا در تهران گفت: «طی ۱۰روز گذشته تعداد موارد بستری در بیمارستانهای تهران به نزدیک ۲۰۰۰نفر رسیده است و در بسیاری از بیمارستانها افزایش موارد سرپایی را هم شاهد بوده‌ایم که این موضوع هم نگران‌کننده است. میزان بستریهای روزانه حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰نفر است. قطعاً نگرانی ما نسبت به نوع جهش‌یافته بسیار زیاد است؛ زیرا شهری هم که موارد ابتلا در آن شناسایی شده است نزدیک تهران است و به‌طور کلی به‌دلیل رفت و آمدها، ویروس می‌تواند به نقاط مختلف برسد. تنها تفاوت تهران این است که تاثیر پذیری بیماری در این شهر نسبت به شهرستانها بیشتر است» (ایسنا ۲۷بهمن).

در خوزستان، رئیس دانشگاه پزشکی اهواز گفت: «میزان مراجعه به بیمارستانها و بیماران بدحال در این پیک، موجب شده که نیاز به تخت‌های ICU افزایش یابد. حدود ۳۵۰تخت ICU در بیمارستانهای خوزستان برای بیماران مبتلا به کرونا در نظر گرفته شده بود اما اکنون برخی از شهرستانها با کمبود تخت ICU مواجه هستند بنابراین مجبور شده‌ایم برخی از بخش‌های دیگر مانند بخش‌های دیالیز را تغییر کاربری دهیم تا پاسخگوی نیاز مراجعه‌کنندگان باشیم. در حال حاضر ۵۰۰بیمار مثبت قطعی و ۴۰۰بیمار مشکوک به کرونا در خوزستان بستری هستند و ورودی به بیمارستانها نیز زیاد است» (ایسنا ۲۷بهمن).

معاون دانشگاه پزشکی دزفول گفت: «موارد مثبت سرپایی نسبت به ۴هفته قبل، ۸برابر شده که قطعاً باعث افزایش بستریها خواهد شد، در حال حاضر نیز آمار بستریها نسبت به چهار هفته قبل رشد چشمگیری داشته است» (خبرگزاری صدا و سیما رژیم ۲۷بهمن).

رئیس دانشکده پزشکی شوشتر با اشاره به افزایش بیماران جوان گفت: «اگر موارد بیماری در دو هفته آینده افزایشی باشد، نمی‌توانیم خدمات درمانی مناسب ارائه دهیم. روز گذشته شاهد افزایش ۶۰درصدی موارد مثبت نسبت به روز قبل بودیم» (ایسنا ۲۷بهمن).

در آذربایجان غربی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «در دی و اوایل بهمن، تستهای مثبت کرونا در استان ۱۰درصد بود اما در حال حاضر به ۴۵درصد رسیده است… در مقایسه سه هفته آخر بهمن با اواخر دی، آمار بیماران بستری و بیماران مثبت سرپایی ۲.۵برابر بیشتر شده است» (ایرنا ۲۷بهمن).

در کرمانشاه، رئیس دانشگاه پزشکی گفت: «در این موج با افزایش بستریهای ICU مواجه خواهیم شد… . به تازگی یک تحقیق در دانشگاه کرمانشاه انجام شده که نشان می‌دهد تنها ۲۵ تا ۳۰درصد مردم استان به ویروس آلوده شدند» (ایلنا ۲۷بهمن).

دوشنبه ۲۷ بهمن ماه۱۳۹۹