روز سه‌شنبه ۲۸بهمن۱۳۹۹ آمارقربانیان کرونا در ۴۸۰شهر از ۲۱۶هزار و ۷۰۰نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان غربی به ۸۰۲۸نفر، در اردبیل به ۲۶۸۷نفر، در اصفهان به ۱۳۹۰۰نفر، در تهران به ۵۱۸۶۶نفر، در خراسان رضوی به ۱۴۴۸۰نفر، در خوزستان به ۱۰۹۱۵نفر، در کهگیلویه و بویراحمد به ۱۶۲۹نفر، در گلستان به ۵۶۳۰نفر، در گیلان به ۷۷۴۶نفر، در مازندران به ۹۰۹۷نفر، در هرمزگان به ۲۳۳۰نفر، در همدان به ۵۱۲۳نفر و در یزد به ۳۹۹۲نفر رسیده است.

جهانپور، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، گفت: «۱۷ بیمار قطعی مبتلا به ویروس جهش‌یافته انگلیسی تاکنون در ایران شناسایی شدند و خطر گسترش سریع این ویروس جدی است هفت نفر از این افراد در استان قزوین هستند به همین علت مقررات ویژه‌یی برای شناسایی و کنترل شیوع این بیماری در استان قزوین اجرا می‌شود. . نشانه‌هایی از خطر خیز چهارم در برخی استانها مشاهده شده که بسیار خطرناکتر از خیزهای قبلی است» (ایرنا ۲۸بهمن).

خاتمی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس ارتجاع گفت: «مسئولان نباید به صراحت از ایجاد پیک چهارم این بیماری در سطح کشور صحبت کرده چرا که موجی از نگرانی را در جامعه ایجاد می‌کند» (سایت مجلس ارتجاع ۲۸بهمن).

در تهران، زالی رئیس ستاد کرونا گفت: «مراجعین سرپایی رشد چشمگیری نسبت به هفته قبل داشته و ظرف ۲۴ساعت گذشته ۷۵۰۰نفر به مراکز درمانی با علائم کرونا مراجعه کردند. در مجموع ۲۳درصد رشد در بخش مراجعین سرپایی داشته‌ایم» (تلویزیون رژیم ۲۷بهمن).

محسنی استاندار تهران با اشاره به افزایش هولناک آمار بستری کرونا در کودکان گفت: «آمار افراد بستری زیر ۱۵سال که ۰.۹ درصد بود، به ۱۱/۵ درصد و فوتی‌ها از ۰.۷ به ۳/۶ درصد رسیده است.» (همشهری ۲۸بهمن).

رئیس بخش عفونی بیمارستان لقمان گفت: «تعداد مراجعه به بیمارستانها به طور وحشتناکی بالا رفته است، وضعیت ICU هم همین است. شاید بتوان گفت بیماران تا حدود ۱۰برابر افزایش پیدا کرده‌اند. پیک چهارم کرونا، آغاز شده و ممکن است شدیدتر از پیک‌های قبلی باشد. اگر همین حالا تهران را دو هفته تعطیل کنند، برای تعطیلات نوروز وضعیت بهتری خواهیم داشت: نیوزلند چند مورد ابتلا را شناسایی کرد، ۳روز کشور را تعطیل کرد، در کشور ما اما صبر می‌کنند تا بیشترین آسیب وارد شود، بعد اقدام کنند. حالا باید محدودیتها را بیشتر کرد نه زمانی که ماجرا به اوج خود رسید» (همشهری ۲۸بهمن).

رئیس بیمارستان سینا گفت: «شیوع این ویروس جهش‌یافته می‌تواند منجر به خیز خیلی وحشتناکی شود. میزان شیوع ویروس جهش‌یافته انگلیسی به‌طور متوسط ۵برابر و مرگ و میر آن ۳برابر شده است و این یعنی اگر خیز چهارم اتفاق بیفتد مرگ و میر ناشی از آن به ۱۵برابر افزایش می‌یابد» (تلویزیون رژیم ۲۷بهمن).

در آذربایجان غربی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «در حال حاضر ۱۳۵بیمار کرونایی درICU بستری هستند که ۳۶درصد بیشتر از سه هفته گذشته است. از این تعداد، نیز ۳۶نفر به ونتیلاتور متصل بوده و شرایط بسیار نامساعدی دارند. وی هم‌چنین از بستری شدن ۹۷بیمار جدید کرونایی طی ۲۴ساعت خبر داد» (ایرنا ۲۸بهمن).

در خوزستان، رئیس دانشکده پزشکی آبادان گفت: «موارد مثبت کرونا در ۲۴ ساعته گذشته نسبت به ۲۴ساعت قبل از آن در جنوب غرب خوزستان تقریباً ۵برابر شده است، در ۲۴ساعت گذشته، ۲۵۱مورد جدید مثبت داشته‌ایم که از این تعداد ۲۲۶مورد، بیمار سرپایی هستند» (ایسنا ۲۸بهمن).

رئیس دانشگاه پزشکی اهواز گفت: در شبانه روز گذشته تعداد مراجعه به بیمارستانهای استان به بیش از یک‌هزار نفر رسید که بیشترین تعداد مراجعه به بیمارستانها در چند وقت اخیر بود» (ایرنا ۲۸بهمن).

در کرمان، سخنگوی ستاد کرونای سیرجان گفت: «افزایش صعودی آمار مبتلایان سرپایی و افزایش بستری، زنگ خطری را برای سیرجان به صدا در آورده است. در ۲۴ساعت گذشته آزمایش۱۲۴ نفر مثبت شده که در شش ماه گذشته بی‌سابقه است» (ایسنا ۲۸بهمن).

در یزد، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد، گفت: شرایط فعلی کرونا مانند آتش زیر خاکستر است. هم اکنون ۱۴۷بیمار در یزد بستری هستند که ۴۰نفر در ICU هستند» (خبرگزاری حکومتی مهر ۲۸بهمن).

سه شنبه ۲۸ بهمن ماه۱۳۹۹