العربیه: فرودگاه بین‌المللی اربیل شامگاه دوشنبه پانزده فوریه دوهزار و بیست و یک هدف حمله موشکی قرار گرفت و سه موشک به منطقه پیرامونی این فرودگاه و پنج موشک به مناطق مرکزی شهر اصابت کردند. گزارش‌های اولیه حاکی از مجروح شدن دو نفر است.

در ابتدا منابع امنیتی عراق گزارش کردند که آتش‌سوزی گسترده در پی سقوط دو موشک در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی اربیل عراق رخ داده است. رسانه‌های عراقی در گزارش‌های اولیه خود به نقل از منابع امنیتی گزارش کردند که سه گلوله خمپاره به منطقه پیرامون فرودگاه اربیل برخورد کردند. همزمان رسانه‌های کُردی از وقوع دو انفجار در نزدیکی کنسولگری آمریکا در اربیل خبر دادند.
به نقل از منابع امنیتی گزارش شد که یک پایگاه نظامی در شمال عراق که در اختیار نیروهای آمریکایی است، هدف حمله موشکی قرار گرفت. خبرنگار العربیه هم به نقل از سازمان مبارزه با تروریسم کردستان اعلام کرد فرودگاه اربیل هدف دو موشک قرار گرفت. این منابع امنیتی به العربیه گفتند که منطقه وزیران اربیل هدف پنج موشک قرار گرفت و موشک‌ها به مناطق پرجمعیت اربیل اصابت کردند و در پی این حمله موشکی حداقل دو نفر مجروح شدند.
گزارش‌های تکمیلی نشان داد که سامانه‌های دفاع موشکی ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش تعدادی از موشک‌های شلیک شده به سمت اربیل را رهگیری و منهدم کردند و از هشت موشک شلیک شده به سمت اربیل، پنج موشک به مناطق مرکزی این شهر اصابت کرد. در پی این حمله ترافیک پروازی فرودگاه اربیل متوقف و همه پروازهای این فرودگاه لغو شد.
دقایقی پس از این حمله هلی‌کوپترهای آمریکایی برای شناسایی منبع حملات موشکی، بر فراز فرودگاه اربیل به پرواز در آمدند.

هوشیار زیباری ، یکی از اعضای رهبری حزب دمکرات کردستان در توییتی نوشت: امشب ، پنج موشک کاتیوشا شهر اربیل و برخی از امکانات دیپلماتیک و منطقه مسکونی را هدف قرار داد که خوشبختانه کشته ای نداشته است. امنیت حکومت اقلیم کردستان منبع حملات را بررسی می کند و عواقب آن دامان مجرمان را خواهد گرفت.

بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان در تماس با نخست وزیر عراق حمله موشکی در اربیل را محکوم کرد. وی در توییتی نوشت:» من حملات موشکی امشب به اربیل را با شدیدترین حالت محکوم می کنم.من از همه کردستانی ها می خواهم که آرامش خود را حفظ کنند.من به سرویس های امنیتی دستور داده ام كه تحقیقات كامل را آغاز كنند و با نخست وزیر عراق مصطفی الكاظمی در مورد راه های همکاری و شناسایی قانون شکنان پشت این حمله تروریستی صحبت کردم.»

 

سه شنبه ۲۸ بهمن ماه۱۳۹۹