روز چهارشنبه ۲۹بهمن۱۳۹۹ آمارقربانیان کرونا در ۴۸۰شهر از ۲۱۷هزار و ۲۰۰نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۸۲۰۳نفر، در البرز به ۵۴۹۳نفر، در اصفهان به ۱۳۹۳۵نفر، در تهران به ۵۱۹۴۶نفر، در خراسان رضوی به ۱۴۵۱۰نفر، در خراسان شمالی به ۳۳۴۸نفر، در خوزستان به ۱۰۹۵۵نفر، در سمنان به ۳۳۱۰نفر، در سیستان و بلوچستان به ۵۱۷۱نفر، در فارس به ۶۵۳۲نفر، در قزوین به ۲۴۱۹نفر، در کردستان به ۳۷۴۷نفر، در کرمان به ۴۸۲۴نفر، در لرستان به ۸۹۲۳نفر و در مازندران به ۹۱۲۷نفر رسیده است.

نمکی وزیر بهداشت امروز به وزیر کشور رژیم نوشت: «با توجه به شیوع سریع نوع موتاسیون یافته کرونا در خوزستان، دستور فرمائید به‌نحو مقتضی کلیه مرزهای ورودی و خروجی استان به عراق تا اطلاع ثانوی مسدود شود» (ایرنا ۲۹بهمن).

محرز عضو علمی ستاد کرونا گفت: «واریانت انگلیسی که هم‌اکنون شیوع پیدا کرده خطرناک‌تر از نوع قبلی کروناست و ظرف ۳روز بیمار را از پا می‌اندازد» (فرارو ۲۹بهمن). در همین حال افشین پور، عضو شورای عالی نظام پزشکی گفت: ویروس انگلیسی «تا ۷۰درصد بیشتر از کرونای قبلی قابلیت انتقال و مبتلا کردن افراد را دارد و می‌تواند فاجعه آفرین باشد» (ایرنا ۲۸بهمن).

فاطمی نایب‌رئیس انجمن داروسازان گفت: «برای رسیدن به ایمنی جمعی، می‌بایست حداقل۶۰ تا ۷۰درصد جمعیت یعنی ۵۵میلیون واکسینه شوند. اما، برای فاز آخر واکسیناسیون که شامل جمعیت عمومی کشور است، این توان در وزارت بهداشت وجود ندارد که کار واکسیناسیون را انجام دهد» (خبرگزاری حکومتی مهر ۲۸بهمن).

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری گفت: «تاکنون در ایران ۲۴نفر مبتلا به ویروس انگلیسی شناسایی شدند که دو نفرشان فوت شده است. . اگر پروتکلها را رعایت نکنیم، اواخر اسفند شاید بدترین پیک تاریخ‌مان را بگذرانیم. راه بازداشتن این ویروس، فقط قطع زنجیره انتقال است. پیش‌بینی می‌شود که بعد از تیر ماه ۱۴۰۰ که مجوز واکسن ایرانی صادر شود، امیدواریم مردم عادی هم بتوانند واکسینه شوند برخی هموطنان ما این خطر را به جان می‌خرند و پول پرداخت کرده و به کشورهای همسایه مانند دبی می‌روند تا واکسن تزریق کنند، اما ممکن است در این مسیر مبتلا به کرونا شوند» (ایسنا ۲۹بهمن).

در خوزستان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز خواستار اعلام وضعیت اضطراری در استان برای قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا در خوزستان شد. در ۲هفته اخیر موارد متعددی از ابتلا به کرونای جهش‌یافته انگلیسی شناسایی شده که نگران‌کننده است» وی افزود: «تداوم وضعیت فعلی، توان ارائه خدمت در مراکز درمانی را به سمت اشباع خواهد برد. شواهد به‌وضوح حکایت از بروز پدیده‌یی جدید در طول پاندمی کرونا دارد. قدرت سرایت ویروس به طرز عجیبی افزایش پیدا کرده و یک فرد ناقل به‌راحتی قادر به آلوده کردن چند ده نفر می‌باشد. موضوعی که موجب شده علاوه بر تکمیل گنجایش بیمارستانهای قبلی، بیمارستانهای جدیدی هم وارد سیکل درمان کرونا شوند» (ایرنا و ایسنا ۲۹بهمن).

رئیس دانشکده پزشکی آبادان با تأیید مشاهده کرونای انگلیسی در شادگان، آبادان و خرمشهر گفت: «این ویروس خطرناک با سرعت در جنوب غرب خوزستان در حال گسترش است. ۱۰شهر وارد وضعیت قرمز شده و بیم آن می‌رود که این شهرها افزایش یابد» (ایرنا ۲۹بهمن).

رئیس بیمارستان امیرالمومنین اهواز گفت: «همه بخشهای بیمارستان برای پذیرش مبتلایان به کرونا آماده‌سازی شده‌اند» (ایسنا ۲۸بهمن). سخنگوی ستاد کرونا در خوزستان گفت: «ظرفیت بیمارستانها یکی پس از دیگری تکمیل می‌شود و نگران هستیم در روزها و هفته‌های آینده بیمارستانهای خوزستان نتوانند به بیماران کرونا خدمات‌رسانی کنند» (ایسنا ۲۹بهمن).

در البرز، استاندار البرز با بیان این‌که کرونا در این استان در حال طغیان است، گفت: حتی تصور شیوع موج چهارم شیوع کرونا نیز وحشتناک است (ایرنا ۲۸بهمن).

در کرمانشاه، معاون دانشگاه پزشکی گفت: «چنان‌چه در موج چهارم درگیر این نوع از ویروس شویم می‌تواند به‌سرعت همه تختهای درمانی که برای بیماران کرونایی آماده کرده‌ایم را پُر کند» (ایسنا ۲۹بهمن).

در ایلام، رئیس دانشگاه پزشکی گفت: «۲ مورد ابتلا کرونا در استان شناسایی شد که پس از انجام تست، کرونای جهش‌یافته انگلیسی آنها مورد تأیید قرار گرفت» (ایرنا ۲۹بهمن).

چهارشنبه ۲۹ بهمن ماه۱۳۹۹