روز جمعه اول اسفند۱۳۹۹ آمارقربانیان کرونا در ۴۸۰شهر از ۲۱۸هزار و ۲۰۰نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۸۲۴۳نفر، در البرز به ۵۵۱۳نفر، در اصفهان به ۱۴۰۲۰نفر، در بوشهر به ۲۲۰۴نفر، در تهران به ۵۲۱۱۱نفر، در خراسان رضوی به ۱۴۵۵۰نفر، در خوزستان به ۱۱۰۳۵نفر، در سمنان به ۳۳۵۰نفر، در فارس به ۶۵۵۲نفر، در قزوین به ۲۴۴۴نفر، در کردستان به ۳۷۷۲نفر، در کرمان به ۴۸۴۴نفر، در کرمانشاه به ۴۴۵۹نفر، در گلستان به ۵۶۸۰نفر، در لرستان به ۸۹۸۳نفر، در مازندران به ۹۱۸۷نفر و در هرمزگان به ۲۳۵۵نفر رسیده است.

حریرچی، معاون وزیر بهداشت رژیم در مورد شیوع ویروس انگلیسی گفت: «امروز بیش از ۸هزار مبتلای جدید داشتیم و با توجه به این‌که درصد تستهای مثبت افزایش یافته، باید فرض کنیم که این ویروس در همه جای کشور وجود دارد. جوانان و کودکان به این نوع ویروس جهش‌یافته بیشتر مبتلا می‌شوند. کرونای انگلیسی در استانهای تهران، البرز، خوزستان و قزوین بیشتر دیده شده است. موارد ابتلا در سن ۵ تا ۱۷سال افزایش یافته، و در تهران از ۴درصد به ۱۱درصد افزایش پیدا کرده است. این ویروس ظرف چند روز می‌تواند بیمار را بستری کرده و در ظرف ۲ تا ۳روز زیاد شود» (خبرگزاری سپاه پاسداران ۳۰بهمن).

محرز عضو کمیته علمی ستاد کرونا گفت: «میزان بیماری در کشور رو به افزایش است. اگر به همین منوال پیش رود باید منتظر موج چهارم بیماری در کشور باشیم. در حال حاضر به‌صورت بدی میزان بیماری بالا می‌رود. ویروس جهش‌یافته‌ای که در انگلیس جهش پیدا کرده، در حال افزایش است. سرعت انتقال این ویروس بسیار بسیار بالاست و می‌تواند تعداد بیماران بدحال و میزان مرگ و میر را با افزایش تعداد بیماران در افراد، افزایش دهد» (سایت خبر فوری رژیم ۱اسفند).

ظفرقندی رئیس سازمان نظام پزشکی گفت: «تأخیر در تهیه واکسن، می‌تواند سلامت مردم را تهدید کند. قطع زنجیره انتقال بیماری از طریق واکسن معتبر، می‌تواند از سلامت مردم و گروه‌های آسیب‌پذیر محافظت کند. تهیه واکسن باید فارغ از مسائل سیاسی و در اولویت کاری مسئولان امر قرار بگیرد» (سلامت نیوز ۱اسفند).

در خوزستان، رئیس مرکز بهداشت ماهشهر گفت: «۵۰ درصد تستهای PCR مثبت است که بسیار نگران‌کننده است. در دو، سه هفته اخیر تعداد مراجعه کنندگان به بیمارستانها سیر صعودی داشته و آمار بیماران بدحال بیشتر شده است. وی هم‌چنین از تکمیل ظرفیت تختهای ICU خبر داد» (ایرنا اول اسفند). سرپرست شبکه بهداشت اندیمشک گفت: «مراجعه‌کنندگان کرونایی دو برابر افزایش یافته و شاهد افزایش ۱۰۰درصدی موارد بستری هستیم» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱اسفند).

در خراسان جنوبی، دبیر ستاد کرونا گفت: شمار بیماران بستری نسبت به یک هفته قبل ۲۷درصد افزایش دارد. شهرستان قاینات در وضعیت نارنجی و بیرجند، زیرکوه، فردوس، نهبندان و طبس در وضعیت زرد هستند» (ایرنا ۳۰بهمن).

در فارس، مدیر روابط عمومی دانشگاه پزشکی شیراز گفت: «هم اکنون ۵۵۹نفر بستری کرونایی هستند که ۹۸نفر در ICU هستند» (ایرنا ۱اسفند).

در اصفهان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: به جز شهرهای کاشان و آران و بیدگل «طی ۲۴ساعت اخیر ۲۳۶۹بیمار مشکوک به‌کرونا به مراکز درمانی این دانشگاه مراجعه کرده‌اند» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱اسفند).

جمعه اول اسفند ماه۱۳۹۹