روز دوشنبه ۴ اسفند۱۳۹۹ آمارقربانیان کرونا در ۴۸۶شهر از ۲۱۹هزار و ۷۰۰نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۸۲۷۳نفر، در آذربایجان غربی به ۸۱۷۸نفر، در اصفهان به ۱۴۱۶۵نفر، در تهران به ۵۲۳۷۱نفر، در خوزستان به ۱۱۲۱۰نفر، در کرمان به ۴۸۷۴نفر، در گیلان به ۷۸۵۱نفر، در لرستان به ۹۰۷۳نفر، در مازندران به ۹۲۶۲نفر، در هرمزگان به ۲۳۷۵نفر و در یزد به ۴۰۳۷نفر رسیده است.

لاری سخنگوی وزارت بهداشت رژیم گفت: «روند ابتلا و بستری در خوزستان به‌شدت در حال افزایش و نگران‌کننده است و با توجه به گردش ویروس جهش‌یافته در خوزستان و تعدادی از استانهای دیگر، ادامه روند بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی در کشور فاجعه‌بار است» (ایرنا ۴ اسفند).

در خوزستان، حریرچی، معاون وزیر بهداشت در مورد شیوع بیماری کرونا در خوزستان گفت: «ویروس انگلیسی بسیار تهاجمی و از مرزها وارد خوزستان شده است، تعداد مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی از ۲۰۰نفر در روز به ۳۵۰۰نفر و تعداد بستریها در مقایسه با یک ماه پیش از ۱۰۰نفر به ۱۱۰۰نفر افزایش یافته است. خوزستان به خیز سوم بیماری کرونا وارد شده و در استان آذربایجان غربی نیز روند ابتلاء صعودی است» (خبرگزاری حکومتی مهر ۴اسفند).

رئیس بیمارستان گلستان اهواز از افزایش آمار مراجعه به بیمارستانها به‌صورت لحظه‌ای و تکمیل شدن ظرفیت بیمارستانها خبر داد و گفت: «سرعت انتشار ویروس به‌حدی بالا است که گنجایش بیمارستانهای اهواز پر شده که به نظام درمان خوزستان آسیب جدی وارد می‌کند لذا از استاندار تقاضا داریم که نسبت به تعطیلی استان و شهرستانهای قرمز اقدام لازم را انجام دهد». از سوی دیگر «رؤسای بیمارستانهای رازی، خمینی، سینا، امیرالمومنین (ع)، طالقانی و گلستان اهواز که درگیر کرونا هستند از استاندار خوزستان درخواست تعطیلی ۲ هفته‌یی خوزستان را دارند» (ایرنا ۳ اسفند).

فرماندار اهواز نیز با اشاره به وضعیت بحرانی شهر گفت: «بیمارستانهای اهواز مملو از بیماران مبتلا به کرونا است؛ ICUها پر هستند و میزان تلفات و مرگ و میر بالا رفته است» (ایسنا ۴ اسفند).

در آذربایجان غربی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «ظرفیت بیمارستان طالقانی ارومیه به‌طور کامل تکمیل شده است و مجبور هستیم بیمارستان دیگری را برای خدمات دهی وارد چرخه فعالیت کنیم و در صورت تکمیل ظرفیت بیمارستانهای دولتی، بیمارستانهای خصوصی به مانند موج سوم به کمک دانشگاه علوم پزشکی می‌آیند» (ایرنا ۳ اسفند).

در گیلان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «تست کرونای یک خانم ۷۱ساله به یکی از بیمارستانهای البرز مراجعه کرده بود، از نوع جهش‌یافته انگلیسی گزارش‌شده است» (ایرنا ۴اسفند).

در آذربایجان شرقی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «یک شهروند اهری با سابقه مسافرت به عراق و بازگشت به کشور در روزهای اخیر تحت بررسی و آزمایشهای لازم قرار گرفت و از نظر ویروس جهش‌یافته کرونای انگلیسی مثبت شناخته شد» (ایرنا ۴اسفند).

دوشنبه ۴ اسفند۱۳۹۹