روز چهارشنبه ۶اسفند۱۳۹۹ آمارقربانیان کرونا در ۴۸۶شهر از ۲۲۰هزار و ۸۰۰نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۸۳۰۳نفر، در آذربایجان غربی به ۸۲۲۸نفر، در اردبیل به ۲۷۵۲نفر، در اصفهان به ۱۴۲۴۰نفر، در تهران به ۵۲۵۴۶نفر، در چهارمحال و بختیاری به ۱۷۸۰نفر، در خراسان جنوبی به ۲۱۳۶نفر، در خوزستان به ۱۱۳۶۰نفر، در فارس به ۶۶۱۷نفر، در قزوین به ۲۴۸۴نفر، در قم به ۸۳۲۵نفر، در کردستان به ۳۸۲۲نفر، در کرمان به ۴۸۹۴نفر، در کرمانشاه به ۴۴۹۹نفر، در کهگیلویه و بویراحمد به ۱۶۵۹نفر، در لرستان به ۹۱۱۳نفر، در مازندران به ۹۳۲۷نفر، در هرمزگان به ۲۳۹۰نفر و در یزد به ۴۰۵۷نفر رسیده است.

نمکی وزیر بهداشت رژیم گفت: «راهی که ویروس های قبلی ده روز تا ۱۲روز ما را گرفتار می‌کرد ویروس جهش‌یافته در عرض ۴۸ساعت ما را گرفتار می‌کنند و دقیقاً این اتفاق در خوزستان افتاد و دوم این‌که این ویروس سنین مختلف را گرفتار می‌کند دیروز ما متأسفانه مرگ دو کودک یکساله و ۹ساله را داشتیم در خوزستان. امروز صبح یک دختری ۲۱ساله‌ای که هیچ بیماری زمینه‌ای هم نداشت در عرض ۴۸ساعت در یکی از بیمارستانهای تهران فوت کرد. اگر قرار باشد که جوان‌ترها همسان با مسن‌ترها نیاز به ICU داشته باشند خب کار را برما خیلی سخت می‌کند» (تلویزیون رژیم ۵اسفند). وی هم‌چنین گفت: «من همواره نگران یک اسفند پر ماجرا بودم، من از حدود یک ماه و اندی قبل همکارانم را جمع کردم و در ویدیو کنفرانس با آنها صحبت کردم، نامه‌های مکرر محرمانه و غیرمحرمانه نوشتم که اگر رعایت نکنیم طوفانی از بیماری کرونا با نوع پتاسیم یافته را در پیش خواهیم داشت… در خوزستان ما خیز سنگین از بیماری را داریم. مرزها را خواهش کردیم که ببندند که رئیس‌جمهور شخصاً این دستور را دادند… دیروز هنوز یکی از مرزهای ورودی باز بود و مسئولان محلی می‌گفتند که قرار است در آخرین ساعات چهارشنبه ببندیم» (ایلنا ۶ اسفند).

رئیسی سخنگوی ستاد کرونا از شناسایی ۱۱۲مبتلا به ویروس جهش‌یافته کرونا در کشور خبر داد و گفت: «تاکنون هشت نفر در کشور به‌دلیل ابتلا به این ویروس فوت کرده‌اند. ویروس جهش‌یافته در سطح کشور در حال چرخش است و می‌تواند دامان هر شهر یا یک استان یا کل کشور را بگیرد و میزان بیماری بالاتر برود» (ایرنا ۶ اسفند).

در تهران، فرمانداری گفت: «برای قطع شیوع کرونا تردد از استان تهران به استانهای نارنجی و قرمز شامل استانهای گیلان، مازنداران، گلستان، فارس، اصفهان، خوزستان و آذربایجان شرقی ممنوع است» (خبرگزاری سپاه پاسداران ۵ اسفند).

زالی، رئیس ستاد کرونا در تهران گفت: «امروز در آستانه شکل‌گیری شبه طغیان کرونا هستیم و آن هم بروز بخشهای جهش‌یافته ویروس است» (خبرگزاری حکومتی مهر ۶ اسفند).

در خوزستان دبیر شورای سلامت اهواز گفت: «اگر در طیف رنگ بندی، رنگ سیاه نیز وجود داشت می‌توانستیم بگوییم اهواز به مرز وضعیت سیاه رسیده است. این هفته ۷۴درصد موارد بیماری بیشتر از هفته قبل شده، ۴۵درصد فوت بالا رفته و ۹۰درصد تعداد بیماران نیز افزایش پیدا کرده است» (خبرگزاری سپاه پاسداران ۵ اسفند).

رئیس دانشکده پزشکی آبادان گفت: «در جنوب غرب خوزستان با شیب بسیار تند ابتلا و بستری مواجه هستیم که بسیار نگران‌کننده است. ظرفیت بستری در بیمارستان طالقانی آبادان نیز تکمیل شده است» (ایرنا ۶ اسفند)

در فارس، مدیر روابط عمومی پزشکی شیراز گفت: «طی ۲۴ساعت گذشته ۹نفر از مبتلایان به کرونا جان باختند. هم‌اکنون ۵۱۳بیمار در بیمارستانهای استان بستری هستند از این تعداد، ۸۵بیمار به‌دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش‌های ICU، مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند» (خبرگزاری حکومتی مهر ۶ اسفند).

در آذربایجان غربی، رئیس دانشگاه پزشکی گفت: «بستری شدگان سندرم حاد تنفسی به ۵۱۹نفر رسید که بیشترین میزان در ۲ماه گذشته است. در حال حاضر ۱۳۳نفر در ICU بستری هستند. آذربایجان غربی با وجود سهم جمعیتی چهار درصدی، سهم مبتلایان و فوت شدگانش به ترتیب ۷.۱ و ۶.۱درصد است. یک‌هزارم مبتلایان دنیا را نیز آذربایجان غربی به خود اختصاص داده است» (ایرنا ۶ اسفند).

در آذربایجان شرقی، معاون دانشگاه پزشکی از وجود کرونای انگلیسی در اهر خبر داد و گفت: «قبل از اجرای طرح جامع محدودیتهای کرونایی در آذربایجان شرقی، آمار فوتیهای روزانه به حدود ۸۰نفر و تعداد بستریها به ۱۸۰۰نفر رسیده بود» (ایرنا ۶ اسفند).

در مازندران، رئیس دانشگاه پزشکی مازندران گفت: «در یک سال اخیر حدود ۲۴۰۰نفر از بیماران کرونایی در بیمارستانهای تحت پوشش این دانشگاه جان خود را از دست دادند» (ایرنا ۶ اسفند).

چهارشنبه ۶  اسفند۱۳۹۹