روز جمعه ۸اسفند۱۳۹۹ آمارقربانیان کرونا در ۴۹۷شهر از ۲۲۱هزار نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۸۳۷۳نفر، در آذربایجان غربی به ۸۲۹۳نفر، در اصفهان به ۱۴۳۰۵نفر، در بوشهر به ۲۲۴۴نفر، در تهران به ۵۲۷۲۶نفر، در خراسان شمالی به ۳۴۰۸نفر، در خوزستان به ۱۱۵۲۰نفر، در زنجان به ۲۴۲۰نفر، در سیستان و بلوچستان به ۵۲۶۶نفر، در فارس به ۶۶۳۷نفر، در کرمان به ۴۹۱۹نفر، در گیلان به ۷۹۴۶نفر، در لرستان به ۹۱۹۳نفر، در مازندران به ۹۳۹۲نفر، در مرکزی به ۴۴۷۳نفر، در هرمزگان به ۲۴۱۰نفر و در یزد به ۴۰۷۷نفر رسیده است.

رئیسی سخنگوی ستاد کرونا گفت: «این‌گونه نیست که جهش‌های انگلیسی، آفریقای جنوبی و… تنها جهش‌های ویروس باشند و قطعاً در نقاط مختلفی از دنیا از جمله کشور ما جهش در ویروس رخ داده است. ویروس انگلیسی در استانهای خوزستان، تهران، مشهد، البرز، قزوین، فارس به‌ویژه شهرستان لارستان و هرمزگان شناسایی شده است. بنابراین؛ ویروس در سطح کشور در حال گردش است. به‌شدت نگران نوع جهش‌یافته ویروس هستیم که خدایی‌نکرده وضعیت بیماری را شعله‌ور کند و به سوش غالب بیماری در کشور بدل شود. تعداد شهرهای آبی روزبه‌روز در حال کاهش است و تا زمانی که واکسیناسیون کافی انجام نشود، هر لحظه منتظر جهش عجیب از سوی ویروس هستیم‌» (ایسنا ۸ اسفند).

‏ظفرقندی رئیس سازمان نظام پزشکی گفت: «جهش مکرر ویروس کرونا کنترل و درمان بیماری را مشکل می‌کند. مدل انگلیسی در استانهای مختلف در حال جولان و افزایش است. هر گونه تأخیر و ملاحظه در تهیه و توزیع واکسن عواقب جبران‌ناپذیری خواهد داشت». «ایمنا ۸ اسفند).

در خوزستان، معاون دانشگاه پزشکی اهواز در خصوص آخرین وضعیت شیوع کرونا گفت: «در دو سه هفته اخیر در خوزستان موارد بیماری سیر شتابنده‌ای داشته و به وضعیتی دچار شده‌ایم که تنها استان کشور هستیم که دارای ۱۱شهر با وضعیت قرمز است» (ایسنا ۸ اسفند).

در البرز، رئیس دانشگاه پزشکی گفت: «تعداد جان‌باختگان کووید۱۹ طی دیروز تا صبح امروز جمعه نسبت به روزهای پیش از آن بیشتر شده است. ۷بیمار کووید۱۹با وجود تلاشهای مدافعان سلامت طی ۲۴ساعت گذشته جان خود را از دست دادند و شمار جان‌باختگان ۲هزار و ۷۴۳نفر ثبت شده است» (ایرنا ۸ اسفند).

در آذربایجان غربی، رئیس دانشگاه پزشکی گفت: «۱۲۸بیمار کرونایی درICU هستند که حدود ۳۰درصد بیشتر از یک ماه گذشته است که کمترین میزان بستری شده در ICU به تعداد ۹۹نفر ثبت شد. کل فوتیهای ناشی از کرونا در استان به ۳۶۱۸نفر رسیده است» (ایرنا ۸ اسفند).

در ایلام، در حالی که مدت زیادی از ورود کرونای انگلیسی به کشور نمی‌گذرد، ایلام به یکی از کانون‌های اصلی این ویروس تبدیل شده است. تاکنون ۱۴نفر در دهلران به این ویروس مبتلا شده و احتمال افزایش آمار وجود دارد. معاون دانشگاه پزشکی ایلام گفت: «آمار مبتلایان به کرونا از اوایل بهمن نسبت به نیمه دوم دی به‌صورت نگران کننده‌ای رو به افزایش است» (خبرگزاری حکومتی مهر ۸ اسفند).

جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹