شورای ملی مقاومت ایران، شاخه سیاسی سازمان مجاهدین خلق، می‌گوید در «سایت آباده» در استان فارس ذرات اورانیوم یافت شده و جمهوری اسلامی هم ماه‌ها مانع دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به آن شده بود.
پیش از این مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تاریخ ۱۱ اسفند و در نشست فصلی شورای حکام آژانس گفته بود که ایران در مورد پیدا شدن ذرات اورانیوم طبیعی در برخی از سایت‌های از قبل اعلام نشده‌اش «توضیحات معتبری» نداده است. حالا شورای ملی مقاومت می‌گوید که یکی از این سایت‌ها در شمال شهر آباده در استان فارس است که پروژه‌ای به نام «مریوان» در آن جریان داشته و «بخشی از پروژه ارگان مسئول پروژه تسلیحاتی سازی برنامه هسته‌ای رژیم» ایران بوده است.

بنا بر گزارش شورای ملی مقاومت ایران در روز سه‌شنبه ۱۲ اسفند، «سایت آباده» در استان فارس برای بهره‌برداری یکی از زیرمجموعه‌های سازمان سپند، (سازمان پژوهش‌های نوین دفاعی)، به نام «متفاض» (مركز تحقیقات و توسعه فن آوری انفجار و ضربه) استفاده می‌شده است. در این گزارش آمده است که متفاض‌ «مشغول تحقیقات و ساخت چاشنی انفجار هسته‌ای بود.»
شورای ملی مقاومت یکی از مدیران این پروژه را «دكتر سعید برجی، از بالاترین متخصصین انفجار و ضربه رژیم» معرفی کرده که «سال‌ها مستقیما تحت مسئولیت سرتیپ پاسدار محسن فخری زاده» کار می‌کرد.
محسن فخری‌زاده یکی از مقامات ارشد برنامه‌ هسته‌ای جمهوری اسلامی بود که ۷ آذر ۹۹ در آبسرد دماوند، ۸۰ کیلومتری شرق تهران با تیراندازی کشته شد.
این گزارش همچنین می‌افزاید که سایت آباده «مشابه سایر سایت‌های اصلی» که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درخواست بازدید و نمونه‌برداری از آنها کرده «پاكسازی شده است»؛ به گونه‌ای که در ژوئیه ۲۰۱۹ از سوی سپاه پاسداران تخریب شده و با گذشت بیش از یک سال در ۲۶ اوت ۲۰۲۰ اجازه دسترسی به آن صادر شده است.

سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹