روز چهارشنبه ۱۳اسفند۱۳۹۹  آمارقربانیان کرونا در ۴۹۷شهر از ۲۲۴هزار و ۹۰۰نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۸۵۹۳نفر، در آذربایجان غربی به ۸۴۱۳نفر، در اصفهان به ۱۴۵۰۵نفر، در ایلام به ۲۳۰۶نفر، در تهران به ۵۳۱۵۶نفر، در خراسان رضوی به ۱۴۸۵۰نفر، در خوزستان به ۱۱۹۳۵نفر، در قزوین به ۲۵۲۹نفر، در قم به ۸۴۰۵نفر، در کهگیلویه و بویراحمد به ۱۶۹۴نفر، در گلستان به ۵۸۵۰نفر، در لرستان به ۹۳۶۸نفر، در مازندران ۹۵۲۲نفر، در همدان به ۵۲۵۸نفر و در یزد به ۴۱۱۲نفر رسیده است.

نمکی وزیر بهداشت رژیم در مورد آمار مرگ و میر کرونا گفت: «بیشترین درگیری و ابتلا به کرونا در خوزستان است و یک استان آتشین از نظر بیماری است. شهرهای شمالی از جمله شوشتر و دزفول که قبلاً مرگ‌ومیر ویروس موتاسیون یافته را نداشتیم هم گرفتار مرگ‌ومیر شدند. به‌سرعت شدت بیماری بالا می‌رود و به‌شدت افراد بدحال می‌شوند. اول فکر می‌کردیم مراجعه دیرهنگام باعث تشدید بیماری می‌شود اما بعد دیدیم افرادی که به موقع هم مراجعه می‌کنند بیماری به‌سرعت در آنها تشدید می‌شود. از ۷۰بیمار اینتوبه در خوزستان در یک شبانه روز ۳۰نفر فوت شدند. کافی است ۳-۴ استان مشابه خوزستان داشته باشیم و کنترل از دست همکاران ما خارج شود» (ایلنا و ایسنا ۱۳اسفند).

رئیسی سخنگوی ستاد کرونا گفت: «وضعیت ویروس انگلیسی کاملاً غافلگیرکننده است؛ یعنی پیش‌بینی یک ماه تا ۲۰روز آینده اصلاً کار راحتی نیست و حجم بالای بیماری که به یکباره در خوزستان با آن مواجه شدیم غافلگیرکننده بود. دو روز گذشته بیش از ۳۰درصد مرگ و میرها مربوط به خوزستان بود» (ایسنا ۱۳اسفند).

سوری، رئیس کمیته اپیدمیولوژی کرونا درباره وضعیت کرونا در کشور، گفت: «اقدامات قهری برای کنترل اپیدمی کرونا در مقایسه با کشورهای اروپایی نزدیک به صفر بوده است؛ در ۱۰ الی ۱۵ استان ویروس انگلیسی مشاهده شده است. نگرانی ما افزایش سرعت گسترش واریانت‌های جهش‌یافته ویروس» از جمله در تهران است (ایسنا ۱۳اسفند).

در خوزستان، مدیر عامل هلال احمر از شرایط بحرانی استان خبر داد و گفت: «لازم است برای رویارویی با هر شرایطی آمادگی داشته باشیم. امکان دارد که در روزهای آینده این بیماری به اوج خود نزدیک شود» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۳اسفند).

در خراسان جنوبی، دبیر ستاد دانشگاهی کرونا گفت: «روند موارد بستری و ابتلا به کرونا در استان افزایشی شده است بیماران بستری در ICU نسبت به روز گذشته ۳۳درصد افزایش داشته است» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۳اسفند).

در آذربایجان غربی، «با بستری شدن ۷۳ بیمارجدید، شار بستریهای استان به ۴۹۷تن می‌رسد که ۱۳۹تن از آنان در «ICU» بستری و ۲۸تن نیز از دستگاه تنفس مصنوعی استفاده می‌کنند» (خبرگزاری صدا و سیما رژیم ۱۳اسفند).

روزنامه حکومتی آرمان نوشت: کار مسئولان «در طول این یک‌سال چیزی جز تناقض‌گویی نبوده است. یک زمانی میان شورای شهر و وزارت بهداشت در آمار مرگ‌ومیر اختلاف می‌افتد، زمانی در این‌که چه واکسنی از کجا تهیه شود شاهد این اختلافات هستیم، دولت سفارش واکسن فایزر داده و بعد مجبور می‌شود از این کار انصراف دهد… یکبار وزیر بهداشت می‌گوید که شده است مدیرکل مرده‌شورخانه و هفته بعدش اظهار می‌کند که جهان به‌خاطر مدیریت و کنترل کرونا در کشور ما حیرت‌زده است. در ایام بهمن از کاهش ۸۰درصدی مرگ‌ومیر و مبتلایان منتشر می‌شود و دو سه هفته بعد در نزدیکی نوروز از افزایش آن (!) گاهی هم مقامات گناه‌ها را به گردن هم می‌اندازند؛ یکی می‌گوید که مقصر کسانی هستند که مرز عراق را باز گذاشتند تا کرونای انگلیسی به کشور بیاید و دیگری می‌گوید مقصر خودتان هستید که نمی‌توانید اهواز را قرنطینه کنید، اما دست آخر همه چیز بر سر مردمی خراب می‌شود که می‌گویند چون پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند، باعث موج چهارم شده‌اند» (آرمان ۱۳اسفند).

چهارشنبه ۱۳ اسفند ۹۹