روز پنجشنبه ۱۴اسفند۱۳۹۹ آمارقربانیان کرونا در ۴۹۷شهر از ۲۲۵هزار و ۴۰۰نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۸۶۳۸نفر، در البرز به ۵۶۳۳نفر، در اصفهان به ۱۴۵۴۵نفر، در بوشهر به ۲۲۷۴نفر، در تهران به ۵۳۲۴۶نفر، در چهارمحال و بختیاری به ۱۸۱۵نفر، در خراسان شمالی به ۳۴۴۸نفر، در خوزستان به ۱۲۰۱۵نفر، در زنجان به ۲۴۵۵نفر، در سمنان به ۳۵۹۵نفر، در فارس به ۶۷۱۷نفر، در کرمان به ۴۹۸۹نفر، در گیلان به ۸۰۴۱نفر، در مازندران به ۹۵۵۲نفر، در مرکزی به ۴۵۶۳نفر و در هرمزگان به ۲۴۴۵نفر رسیده است.

نمکی وزیر بهداشت رژیم گفت: «ما که دست‌اندرکار نظام سلامت هستیم و می‌توانیم افق را یک مقدار دورتر ببینیم ابداً ما امسال عید را عید آرامی نمی‌بینیم. ما شاید اگر اسفند را خوب مدیریت می‌کردیم بهار آرامی داشتیم الآن متأسفانه من چنین پیش‌بینی ندارم فکر می‌کنم» (تلویزیون رژیم ۱۳اسفند).

حریرچی، معاون وزیر بهداشت گفت: «سه استان مازندران و گیلان و گلستان و در جنوب هرمزگان و بوشهر و خوزستان و شهرهای شیراز و مشهد و اصفهان اینها الآن فعلاً زرد هستند و سفر بهشان ممنوع است. ما تقریباً ویروس جهش‌یافته را در همه استانهای کشور بلاشک داریم می‌توانیم بگوییم یا ثابت شده یا بتدریج ثابت میشه. در استان خوزستان عزیز ۳۰ تا ۳۳ تا فوتی داریم یعنی یک‌سوم کشور فوتی می‌دهند» (تلویزیون رژیم ۱۲اسفند).

در تهران، زالی رئیس ستاد کرونا گفت: «تعداد بیماران جدید بستری در تهران با تشخیص کرونا ۴۲۰بیمار بوده که ۹۲نفر آنها در ICU بستری شدند. تعداد بیماران بستری در مجموع در استان بالغ بر ۲۰۵۵بیمار میشه که حدود ۷۹۲بیمار در ICU هستند. مهمترین مسأله و چالش امروز ما در کشور از جمله در تهران بحث ویروس جهش‌یافته است که گروه‌های جوان تر را گرفتار می‌کند و می‌تواند از قدرت مرگ و میر بالاتری برخوردار باشد» (تلویزیون رژیم ۱۳اسفند).

در خوزستان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز با اشاره به این‌که اکنون ۱۵۰۰بیمار کرونایی بستری هستند، گفت: «از این تعداد، حدود ۳۶۶بیمار در ICU قرار دارند و حدود ۶۰بیمار نیز اینتوبه و بدحال هستند. موارد فوت از ۲۰بهمن تا ۱۲اسفند را بررسی کردیم؛ یک‌سوم آنها کمتر از ۲۴ساعت در بیمارستان بوده‌اند. حدود ۵۶درصد از نمونه‌های خوزستان انگلیسی هستند که باعث افزایش سرعت انتشار و قدرت بیماری‌زایی شده است و به تبع آن، مرگ و میر نیز افزایش خواهد یافت» (ایسنا ۱۴اسفند).

در اصفهان، رئیس دانشگاه پزشکی کاشان گفت: «تعداد مبتلایان به کرونا فقط طی یک شبانه روز در منطقه کاشان با افزایش ۳۵درصدی روبه‌رو بوده است» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۴اسفند).

در یزد، «سخنگوی دانشگاه پزشکی از شناسایی ۱۱بیمار مبتلا به ویروس انگلیسی در یزد، اردکان، میبد و خاتم خبر داد و گفت: «۱۶۳ بیمار کرونایی بستری هستند که ۴۴نفر آنها در ICU هستند» (ایرنا ۱۳اسفند).

در فارس مدیر روابط عمومی علوم پزشکی شیراز گفت: «۵۳۵ نفر در استان به‌دلیل ابتلا به کرونا بستری هستند که ۱۰۵نفر در ICU هستند» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۴اسفند).

پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹