مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پنجشنبه چهارم مارس تأکید کرد که رژیم ایران پس از رایزنی‌های فشرده، با روشن کردن بسیاری از موارد بحث برانگیز درباره برنامه هسته‌ای خود، موافقت کرد.
رافائل گروسی در سخنان خود به العربیه گفت: «موضوعاتی که تهران با همکاری در مورد آنها موافقت کرد، مربوط به ماده اورانیوم است که ما در تاسیسات اعلام نشده اتمی، یافته‌ایم.»
او همچنین از آغاز جلسات فنی در ایران در ابتدای آوریل آینده خبر داد و افزود: «امیدوارم نتایج فنی یا سیاسی حاصل شود.»
گروسی خاطرنشان کرد: شورای حکام که شامل سی وپنج  کشور است، از این توافق استقبال کرده و آن را دلگرم کننده خواند.
او افزود: «ما پرسش‌های جدی در مورد برنامه هسته‌ای ایران داریم که نیاز به پاسخ دارند اما هنوز پاسخ درخور و معتبری نگرفته‌ایم»
گروسی همچنین با تاکید بر این که «برای به دست آوردن پاسخ‌های رضایت بخش، باید مذاکره مستقیم با ایران صورت بگیرد»، خاطرنشان کرد که اگر ایران نیت خوبی داشته باشد، می‌توان به راه حل‌هایی دست یافت.
گروسی تأكید كرد كه گفت‌وگو با ایران بر شك و تردیدهایی متمركز خواهد شد كه نیاز به توضیح دارند اما در هر صورت، پیشبرد امور با تهران اهمیت دارد ولی این امر هیچ ارتباطی با از سرگیری کامل كار بازرسان ندارد.
به گزارش رادیو آلمان نماینده آمریکا در آژانس نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور ارائه قطعنامه به شورای حکام را متوقف می‌کند و تا نشست بعدی به ایران فرصت همکاری لازم را خواهد داد.
پیشتر آمریکا و سه کشور فرانسه، آلمان و بریتانیا قصد داشتند تا در نشست امروز شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش‌نویس قطعنامه‌ای را ارائه کنند که در آن از جمله به عدم پاسخگویی روشن جمهوری اسلامی نسبت به کشف ذرات اورانیوم در سه سایت هسته‌ای این کشور اشاره شده بود.
به گزارش خبرگزاری رویترز سه کشور تروئیکای اروپایی امروز (پنج‌شنبه ۱۴ اسفند) اعلام کرده‌اند که قصد دارند از طریق دیپلماتیک مشکلاتی را که در ارتباط با توافق برجام پیش آمده حل کنند.

پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹