آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۲۰ اسفند برای توضیح درباره سیاست خارجی آمریکا در جلسه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان حاضر شده بود، گفت: برای دستیابی به دیدار با مقامات رژیم ایران امتیازی داده نخواهد شد.
وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به سؤال برد شرمن عضو دموکرات کمیته که ‌پرسید آیا می‌تواند به کنگره اطمینان دهد برای دستیابی به دیدار با مقامهای رژیم ایران امتیازی نخواهد داد؟ آنتونی بلینکن پاسخ داد: بله می‌توانم. برد شرمن گفت: این پاسخ بسیار خوبی است.
در جلسه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان چندین بار به موضوع ایران و توافق هسته‌یی اشاره شد و از جمله مایکل مک‌کال عضو ارشد کمیته امور خارجی با اشاره به اهرم فشار حداکثری که سیاست دولت پرزیدنت ترامپ بود، از وزیر خارجه دولت بایدن پرسید: آیا اطمینان می‌دهید که به‌طور رسمی، قبل از برداشتن تحریم‌های رژیم ایران، به کنگره خبر بدهید؟ و بلینکن گفت: بله.
وزیر خارجه آمریکا هم‌چنین در پاسخ به این عضو ارشد جمهوریخواه درباره توافق با رژیم ایران گفت: ما حتماً با کنگره مشورت می‌کنیم. کنگره توقف‌گاه اول ما است. با متحدان و شرکایمان هم گفتگو می‌کنیم چون امنیت و منافع آنها هم در گرو این مسأله است.
وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از توضیحات خود نیز اشاره کرد که «با متحدان اروپایی‌مان در حال همکاری هستیم که رژیم ایران را به توافق هسته‌ای بازگردانیم» .

پنجشنبه ۲۱ اسفند ماه ۱۳۹۹