روز شنبه ۲۳اسفند۱۳۹۹ آمارقربانیان کرونا در ۵۱۸شهر از ۲۳۰هزار و ۷۰۰نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان غربی به ۸۶۵۳نفر، در اصفهان به ۱۴۹۵۵نفر، در تهران به ۵۴۰۹۱نفر، در خراسان رضوی به ۱۵۱۲۰نفر، در خراسان شمالی به ۳۵۱۳نفر، در خوزستان به ۱۲۷۷۰نفر، در زنجان به ۲۵۱۰نفر، در سمنان به ۳۷۶۰نفر، در سیستان و بلوچستان به ۵۴۰۱نفر، در قم به ۸۵۲۰نفر، در گلستان به ۵۹۹۵نفر، در لرستان به ۹۶۸۳نفر، در مازندران به ۹۸۰۲نفر، در مرکزی به ۴۷۱۸نفر و در هرمزگان به ۲۵۱۰نفر رسیده است.

روزنامه حکومتی اعتماد در یک ارزیابی آماری نتیجه گرفت «مرگ‌ومیر واقعی کرونا حدود ۱۵۰هزار نفر است که تقریباً ۲.۴ برابر ارقام رسمی است» (اعتماد ۲۳اسفند).

 

در حالی‌که سخنگوی ستاد کرونا اعلام کرد که «ویروس جهش‌یافته در ۲۸استان شناسایی شده و در حال گردش است» (ایرنا ۲۳اسفند)، آخوند روحانی با وقاحت گفت غیر از خوزستان که «آنجا هم بعضی قسمتهای استان انصافاً خوب کار کردند. اما همه استانها بحمدالله شرایطشان شرایط خوبی است». اما او که می‌خواست تقصیر همه مشکلات و قربانیهای بعدی را به گردن مردم بیاندازد نسبت به دید و بازدیدهای نوروز هشدار داد و گفت: «خطر موج چهارم واقعاً وجود دارد… اگر مثلاً چند ماه دیگر بشود واکسنها زیاد بشود عده زیادی واکسن تزریق کنند واکسنها به ما نشان بدهد که مفید است مؤثر است، آن زمان می‌شود یک خرده بگوییم که این مراعات‌ها یک کم ضعیف بشود خیلی خطرناک نیست ولی الآن در شرایط فعلی بسیار خطرناک هست مخصوصاً برای ایام نوروز». اظهاراتی که به‌خوبی نشان می‌دهد هیچ طرح و چشم‌اندازی برای واکسیناسیون ندارد.

 

ناجی عضو کمیته علمی ستاد کرونا گفت: «در واکسیناسیون بسیار عقب هستیم. مگر قرار نشده بود در سیستم حمل ونقل ما تعداد اتوبوسها، واگنها، ترنهای مترو اضافه شود؟ اما هیچ اتفاقی نیفتاد… واکسیناسیون باید بسیار سریع صورت گیرد و در حجم بالا و در کمترین زمان باشد تا از موتاسیون‌هایی که می‌توانند برنامه‌های واکسیناسیون و درمانی ما را به‌هم بریزند، جلوگیری شود. به‌عنوان کسی که در آزمایشگاه ویروس‌شناسی کار می‌کنم، هنوز به من واکسن نرسیده و در بیمارستان مسیح دانشوری هستم و هر بار خودم نمونه می‌گیرم. این یعنی ما به‌میزان مناسب نتوانستیم واکسن را وارد کنیم و واقعاً این برنامه شکست‌خورده است» (فرهیختگان ۲۳اسفند). .

در تهران، زالی رئیس ستاد کرونا گفت: «اکنون در استان تهران ۷۹۰نفر در بخش ICU هستند… افزایش جمعیت مبتلا به کرونا در گروه جوانان و نوجوانان، قطعاً مربوط به ویروس انگلیسی است؛ میزان بستری گروه سنی ۵ تا ۱۷سال در اسفند ۹۸، حدود ۰.۸درصد بود اما امروز به ۱۱درصد رسیده است که بیش از ۱۱برابر رشد داشته است» (خبرگزاری نیروی قدس ۲۳اسفند).

 

در خوزستان، «رئیس دانشگاه پزشکی اهواز بالاترین عدد روزانه فوت ناشی از کرونا در سه هفته گذشته را ۳۳نفر اعلام کرد. بر همین اساس در هفته دوم اسفند ۱۹۹نفر در خوزستان بر اثر کرونا جان باختند» (ایرنا ۲۳اسفند).

 

در ایلام، رئیس دانشگاه پزشکی ایلام با بیان این‌که ابتلا به کرونا در تمامی رده‌های سنی در سه هفته اول اسفند و سه هفته آخر بهمن افزایش یافته است، گفت: «ابتلا به کرونا در گروه سنی ۱۱ تا ۲۰سال و ۲۱ تا ۳۰ افزایش بیش از ۲برابری داشته و زنان خانه‌دار مبتلا به کرونا نیز در سه هفته اول اسفند نسبت به ماه گذشته رشد ۱۰برابری داشته است» (ایرنا ۲۳اسفند).

 

در اصفهان، معاون دانشگاه پزشکی گفت: «تعداد کودکان مبتلا به این بیماری روبه افزایش است. از اواخر بهمن‌ماه شاهد افزایش مجدد شیوع کرونا هستیم. روزانه بین ۴۵۰ تا ۵۰۰بیمار بستری کرونا داریم» (خبرگزاری حکومتی مهر ۲۳اسفند).

 

در هرمزگان، سخنگوی دانشگاه پزشکی گفت: «مبتلایان به کرونای انگلیسی از ۱۹مورد به ۴۲نفر رسیدند. در بندرعباس شمار مبتلایان به کرونا ۴۷درصد افزایش یافته است» (خبرگزاری حکومتی مهر ۲۳اسفند).

 

در گلستان، مدیر روابط عمومی دانشگاه پزشکی گفت: «۲۴۹بیمار کرونایی بستری هستند که ۵۷نفر در ICU و ۲۰نفر به دستگاه ونتیلاتور متصل هستند» (خبرگزاری حکومتی مهر ۲۳اسفند).

 

 
 
 
 شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۹