واشینگتن تایمز در شماره روز سه شنبه ۲۳مارس مقاله‌ یی را به قلم لیناس گارسیس منتشر کرد. در این مقاله که با عنوان «مردم ایران به فراتر از آخوندها و جمهوری اسلامی می‌اندیشند» منتشر شده، انزجار و نفرت مردم از حکومت خامنه‌ای را تشریح کرده است.
در بخش‌هایی از این مقاله آمده است: شواهد نشان می‌دهد جمعیت دربندی که آیت الله‌ها کنترل می‌کنند به دنبال تغییر است.
چه اتفاقی می‌افتد که بیشتر مردم شما می‌خواهند از قدرت خارج شوید؟ برای آیت‌الله‌های ایران، پاسخ ممکن است زودتر از آن چیزی که تصور می‌شود، یافت شود. زیرا شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد مردم اسیری که آنها کنترل‌شان می‌کنند به دنبال تغییر اساسی است.
۷۹درصد مردم خواهان نفی کامل حکومت
جدیدترین نظرسنجی که موسسه GAMAAN یک گروه تحلیل و اندازه گیری نگرش‌ها در ایران انجام داد، واقعیت‌هایی را از ایران نشان می‌دهد. در این نظرسنجی که با یک جمعیت ۲۰هزار نفره در ۳۱استان ایران انجام شد، ۵۳درصد جمعیت شرکت کننده صریحا خود را طرفدار تغییر حکومت ایران معرفی کردند.۲۶درصد خود را طرفدار تحول ساختاری و عبور از حکومت دانستند.

در مقابل، تنها یک پنجم این جمعیت یعنی ۲۱درصد افراد شرکت کننده در نظرسنجی این موسسه هلندی، گفتند که از حکومت آخوندها و روح‌الله خمینی حمایت می‌کنند. یا گفتند که برای اصلاح این سیستم تغییر از درون را ترجیح می‌دهند.
محافل غربی دروغ گفتند
ارقام قابل توجه است. این مردم محافل غربی را به دروغگویی متهم کردند که تلاش داشتند این طور جلوه بدهند که مبارزه کنونی در چارچوب نظام کنونی جمهوری اسلامی است. برای سال‌ها، گروهی از تحلیلگران و کارشناسان طرفدار حکومت ایران اظهار داشتند که چنین رقابتی بین عناصر اصلاح‌طلب ایران و عناصر محافظه کار آن در جریان است. آمریکا را بر آن داشتند که نقشی بازی کند که طرفداران اصلاح‌طلبی را تقویت کند.
همان طور که مطالعه موسسه گامان نشان می‌دهد، این پدیده یک عنصر حاشیه‌یی در بدنه سیاست امروز جامعه ایران است. درحالی که شکاف و رویارویی اصلی بین کسانی است که می‌خواهند حکومت کنونی حفظ شود و کسانی که به طور کامل آن را نفی می‌کنند. یافته‌های این موسسه کاملا مؤید آن چیزی است که مخالفان سال‌هاست ادعا می‌کنند. ادعا این است که چهار دهه پس از انقلاب ۱۹۷۹، پیوندهای ایدئولوژیکی که رژیم آخوندی ایران را در حفظ می‌کرد، شکننده‌تر از همیشه است.

چهارشنبه ۴ فروردین ۱۴۰۰