حسن جعفری همسر مریم اکبری منفرد، زندانی سیاسی که بیش از ۱۲ سال بدون مرخصی در زندان به‌سر می‌برد می‌گوید که حکم تبعید همسرش به زندان سمنان غیرقانونی بوده است.
مریم اکبری منفرد روز سه‌شنبه، ۱۹ اسفند ماه به زندان سمنان تبعید شد. حسن جعفری، همسر او می‌گوید: حکم تبعید برای زندان گوهردشت کرج داشت اما بعد از تشکیل استان البرز، زندانیان سیاسی زن را از این زندان منتقل کردند.»
او می‌افزاید: «می‌خواستند مریم را به زندان سمنان بفرستند اما ما رفتیم دادگاه انقلاب و من خودم به صورت دستی حکم را از قاضی صلواتی گرفتم که نوشته بود به زندان شهرری منتقل شود. حکم را من شخصاً به اجرای احکام دادسرای مقدس که در اوین است دادم. اما در آستانه سال نو او را به سمنان تبعید کردند.»
به گفته آقای جعفری، مریم اکبری منفرد، شب اول تبعید، در بازداشتگاه مبارزه با مواد مخدر در سمنان «از طرف اطلاعات» مورد بازجویی قرار گرفته است.
او می‌گوید: «بازجویی و سؤال جواب کرده بودند. خانم من هم گفته من هیچ چیزی ندارم بگویم. نه به شما نامه دادم و نه درخواست کردم که به من کمک کنید و به سؤال و جواب‌ها پاسخ نداده است.»
خانم اکبری منفرد که دی‌ماه ۱۳۸۸، دو روز بعد از تجمعات اعتراضی در عاشورای همان سال، در منزل مسکونی‌اش بازداشت شد از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام «محاربه و اقدام علیه امنیت ملی» به ۱۵ سال زندان محکوم شد.
همسر و دختران مریم اکبری منفرد روز پنج شنبه، پنجم فروردین ماه با او در زندان سمنان ملاقات کرده‌اند.
همسر خانم اکبری منفرد به رادیو فردا گفت: «برای ملاقات باید ۳۰۰ کیلومتر برویم و ۳۰۰ کیلومتر برگردیم به یک شهر غریب. زندان تازه‌ساختی است انتهای شهر سمنان که ۱۵ کیلومتر از سمنان خارج می‌شوید دم اردوگاه افغانستانی‌ها. امکانات خوبی آنجا ندارند و وسیله‌های بهداشتی زندان سمنان خیلی بد است. دمپایی‌ها عمومی است و یک جفت دمپایی را ده نفر به پا می‌کنند آن هم در شرایط کرونایی. امکانات ضدعفونی‌کننده کم دارند و در اختیار زندانی‌ها قرار نمی‌دهند. کارت تلفن و وسایل شخصی مریم را هم به او تحویل نداده‌اند و برای اینکه با ما تماس بگیرد او را می‌برند داخل حفاظت و از آنجا تماس می‌گیرد.»
آقای جعفری می‌گوید که نگران سلامتی همسرش است: «سالی یکبار باید برویم برای چکاپ و حالا با توجه به اینکه مرخصی می‌دهند نمی‌دانیم از زندان سمنان با چه وسیله‌ای و چگونه و چکار کنیم. از وقتی کرونا آمده دکتر که نبرده‌ایم زیر نظر پزشک خودش هم نبرده‌ایم.
چهار خواهر و برادر مریم اکبری منفرد در دهه شصت اعدام شده‌اند.
چهارشنبه ۱۱فروردین ۱۴۰۰