وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود درباره وضعیت حقوق‌بشر در سراسر جهان در سال۲۰۲۰، رژیم آخوندی را ناقض حقوق‌بشر در ایران و کشورهای منطقه دانست.
در قسمتی از گزارش؛ پیرامون وضعیت حقوق‌بشر در ایران آمده است: «مقام‌های حکومت جمهوری اسلامی نه تنها در نقض حقوق‌بشر علیه ایرانی‌ها بلکه علیه مردم سوریه از طریق حمایت نظامی از بشار اسد و نیروهای حزب‌الله، در عراق از طریق گروه‌های شبه‌نظامی، و در یمن از طریق حوثی‌ها دست داشته‌اند».

این گزارش در ادامه با اشاره به نقش سپاه پاسداران در سرکوب اضافه می‌کند: «حکومت ایران به‌طور عمده از طریق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از حکومت بشار اسد در سوریه حمایت می‌کند و بکارگیری جنگجویان شیعه عراقی، افغانی و پاکستانی و انتقال آنها به سوریه باعث طولانی شدن جنگ داخلی در این کشور شده که به کشته شدن هزاران نفر غیرنظامی سوری در این سال منجر شد. هم‌چنین با استفاده مستقیم از شبه‌نظامیان عراقی از جمله سازمان تروریستی کتائب حزب‌الله که در اعدام‌های بدون محاکمه، ناپدید شدن اجباری و سایر موارد نقض حقوق‌بشر غیرنظامیان در عراق نقش داشته، حمایت می‌کند».

گزارش وزارت‌خارجه آمریکا هم‌چنین با اشاره به وضعیت حقوق‌بشر در ایران اضافه می‌کند: «نقض فاحش حقوق‌بشر در ایران» و مواردی مانند، «گزارشهای متعدد درباره قتل‌های غیرقانونی یا خودسرانه، و صدور و اجرای احکام اعدام برای جرایمی که مطابق با استاندارد قانونی بین‌المللی معمولاً «جرم جدی» محسوب نمی‌شوند و آئین دادرسی عادلانه برای متهمان از جمله برای نوجوانان رعایت نمی‌شود، شکنجه بازداشت شدگان، هم‌چنین استفاده سیستماتیک و منظم از بازداشت و حبس خودسرانه و شرایط سخت و خطرناک زندان برای زندانیان» از دیگر موارد جدی نقض حقوق‌بشر در ایران است».
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه با اشاره به انتشار چهل و پنجمین گزارش سالانه حقوق‌بشر گفته است، این گزارش نشان می‌دهد که حقوق‌بشر، شفافیت و پاسخگویی در صدر سیاست خارجی ایالات متحده است.

چهارشنبه ۱۱فروردین ۱۴۰۰