جن ساکی سخنگوی کاخ‌سفید روز جمعه ۱۳فروردین در کنفرانس مطبوعاتی خود درباره شروع مذاکرات با رژیم آخوندی در وین گفت: «ما نسبت به موانعی که در این مسیر وجود دارند هشیاریم. این گفتگوها در همه گروه‌های کاری که اتحادیه اروپا با بقیه طرفها، از جمله ایران تشکیل می‌دهد، تنظیم خواهند شد و موضوعات اصلی که در این مرحله مورد بحث قرار می‌گیرند گامهایی است که رژیم ایران بایستی برای بازگشت به تعهداتش بردارد».
به گزارش تلویزیون سی اسپین سخنگوی کاخ‌سفید گفت: «ما برای شرکت در این گفتگوها همراه با همکاران اروپایی، چینی و روسی خود موافقت کردیم، تا بتوانیم موضوعات مورد بحث برای بازگشتی دوجانبه در جهت همخوان شدن با توافق هسته‌یی را شناسایی کنیم. ما از این اقدام اولیه و در عین‌حال سازنده استقبال می‌کنیم، اگر چه مسیر دیپلوماسی ممکن است بسیار طولانی باشد، ما به‌وجود موانع در آن واقع بین هستیم».
جن ساکی افزود: «اتحادیه اروپا اعلام کرده است در چارچوب این گفتگو، کارگروه‌هایی تشکیل خواهد شد که هدف آنها ارائه گام‌هایی است که رژیم ایران برای بازگشت به پیروی کامل از برجام، و آمریکا نیز برای کاهش تحریم‌ها بر می‌دارند».
روز جمعه نمایندگانی از اتحادیه اروپا از جمله جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه، و هم‌چنین نمایندگان چین، فرانسه، آلمان، روسیه، بریتانیا، و رژیم ایران شرکت داشتند.

 

شنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۰