سه‌شنبه ۱۷فروردین۱۴۰۰ / آمارقربانیان کرونا در ۵۳۵شهر از ۲۴۴هزار و ۸۰۰نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۹۸۲۳نفر، در آذربایجان غربی به ۹۱۷۸نفر، در البرز به ۶۰۸۳نفر، در اصفهان به ۱۵۹۶۰نفر، در ایلام به ۲۵۰۱نفر، در تهران به ۵۶۳۰۱نفر، در خراسان رضوی به ۱۵۷۸۵نفر، در خوزستان به ۱۴۵۴۹نفر، در سمنان به ۴۲۹۰نفر، در سیستان و بلوچستان به ۵۶۴۱نفر، در فارس به ۷۱۸۲نفر، در قزوین به ۲۷۷۴نفر، در قم به ۸۷۵۵نفر، در کرمانشاه به ۴۸۸۴نفر، در گیلان به ۸۵۸۱نفر، در لرستان به ۱۰۳۴۳نفر، در مازندران به ۱۰۴۴۵نفر، در هرمزگان به ۲۷۵۰نفر، در همدان به ۵۵۸۸نفر و در یزد به ۴۴۰۷نفر رسیده است.

سخنگوی وزارت بهداشت در آمار مهندسی شده خود، شمار مبتلایان جدید در ۲۴ساعت گذشته را برای اولین بار از شروع پاندمی کرونا ۱۷۴۳۰نفر اعلام کرد که ۲۵درصد بیشتر از ۱۴۰۵۱مبتلای روزانه در ۷ آذر گذشته، بالاترین رقم در پیک‌سوم است. وی هم‌چنین گفت: «شیوع بیماری کووید۱۹ در کشور بسیار گسترده و نگران‌کننده است، موج چهارم این بیماری با سرعت در حال پیشرفت است و از نیمه غربی به نیمه شرقی گسترش می‌یابد» (ایرنا ۱۷فروردین۱۴۰۰).

در تهران، زالی پس از جلسه اضطراری ستاد کرونا در تهران گفت: «هفته آینده، هفته‌یی بسیار سخت برای پایتخت خواهد بود، تجربه اخیر خوزستان که با گونه جهش‌یافته کرونا، در تهران در حال تکرار است. میزان بستری بیماران کرونایی به ۴۴۰۰ تخت در استان رسیده و ۱۱۲۰نفر از آنها یعنی حدود ۲۵درصد در ICU هستند. در ۱۴ماه گذشته چنین رکوردی در استان تهران ثبت نشده بود که نشانه نگران‌کننده‌ای برای روزهای آینده است. از هر دو بیمار مشکوک، جواب آزمایش PCR یک نفر مثبت است که اگر جوابهای منفی کاذب را هم در نظر بگیریم، عدد واقعی بالاتر هم می‌شود. متأسفانه دیروز ۵۶نفر از شهروندان تهرانی را به‌دلیل کرونا از دست دادیم. افراد فوت شده تقریباً به همه مناطق تهران تعلق دارند پیشنهاد ما تعطیلی یک هفته تا ۱۰ روزه استان تهران است و آن را به معاون اول رئیس جمهور، وزیر کشور و وزیر بهداشت اعلام کرده‌ایم» (ایسنا ۱۷فروردین۱۴۰۰).

توکلی معاون ستاد کرونا در تهران گفت: «در هر ۲۴ساعت ۱۰۰۰بیمار کرونایی در استان بستری شده‌اند. مراجعه و درمان سرپایی روزانه به ۵۰۰۰نفر رسیده و ۱۰۳بیمارستان از ۱۷۵بیمارستان استان درگیر کرونا هستند و ناچاریم خدمات درمانی الکتیو را در مراکز درمانی اصلی و جنرال» لغو کنیم (ایسنا ۱۷فروردین۱۴۰۰).

رئیس دانشگاه بقیه الله گفت: «مراجعه بیماران کرونایی به ۳۰۰نفر در روز رسیده، با افزایش بستریها بخشهای عادی را به بخش کرونا تبدیل می‌کنیم. انتظار می‌رفت، تهران تعطیل شود اما این تصمیم هنوز گرفته نشده است» (ایسنا ۱۷فروردین ۱۴۰۰).

سعید خال، مدیرعامل بهشت‌زهرا با تأکید بر این‌که آرایش بحران گرفته‌ایم، فاش کرد که در ماه آبان میزان متوفیان تهران به ۴۰۰نفر می‌رسیده که ۱۵۰در صد بیشتر از متوسط متوفیان قبل از کروناست (وطن امروز ۱۷فروردین۱۴۰۰).

در خوزستان، رئیس دانشگاه پزشکی اهواز گفت: «۱۸۳۸ بیمار کرونایی در خوزستان بستری هستند از این تعداد ۴۰۷نفر در ICU هستند. ۹۶درصد تختهای اختصاص یافته به بیماران کرونایی اشغال هستند. در پی رسیدن به اشغال ۱۸۰۰ تخت بستری در استان خوزستان، دیگر تختی برای بیماران وجود نداشت و تنها ۵۰ تا ۱۰۰ تخت دیگر داشتیم» (ایرنا ۱۷فروردین۱۴۰۰).

در فارس، رئیس دانشگاه پزشکی شیراز گفت: «۳۵۰۰ مورد جدید مبتلا به کرونا در دو روز گذشته شناسایی شده و ظرفیت بیمارستانهای حضرت علی اصغر و فقیهی تکمیل شده و در حال حاضر بیماران کرونایی به بیمارستان چمران اعزام می‌شوند؛ هم‌چنین بیمارستان پشتیبان در ورزشگاه دستغیب نیز بار دیگر راه‌اندازی شده است» (خبرگزاری نیروی قدس ۱۷فروردین۱۴۰۰).

در مازندران، «طی شبانه روز گذشته با بستری شدن تعداد ۲۴۱بیمار کرونایی جدید، تعداد بستری شدگان به ۹۹۲نفر رسید. از این تعداد ۱۸۶بیمار در ICU بستری هستند» (خبرگزاری سپاه پاسداران ۱۷فروردین۱۴۰۰).

در گیلان مدیر مرکز بهداشت گیلان، گفت: «متأسفانه در شبانه روز گذشته ۱۵۶بیمار جدید کرونایی را بستری کردیم که حال ۱۸نفر آنان وخیم است. در مجموع ۵۴۰بیمار کرونایی بستری هستند» (ایسنا ۱۷فروردین۱۴۰۰).

در البرز، رئیس دانشگاه پزشکی اعلام کرد: «با مرگ ۱۴بیمار کووید۱۹ در ۲۴ساعت گذشته، شمار جان‌باختگان از ابتدا تاکنون به ۲۹۴۳نفر رسیده است» (ایرنا ۱۷فروردین۱۴۰۰).

سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰