چهارشنبه ۱۸فروردین۱۴۰۰ /آمارقربانیان کرونا در ۵۳۵شهر از ۲۴۵هزار و ۶۰۰نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۹۸۶۸نفر، در آذربایجان غربی به ۹۲۱۸نفر، در البرز به ۶۱۰۸نفر، در اردبیل به ۳۰۴۷نفر، در اصفهان به ۱۶۰۳۰نفر، در بوشهر به ۲۴۸۹نفر، در تهران به ۵۶۴۲۱نفر، در چهارمحال و بختیاری به ۱۹۸۰نفر، در خراسان جنوبی به ۲۳۹۱نفر، در خراسان رضوی به ۱۵۸۴۵نفر، در خراسان شمالی به ۳۷۰۳نفر، در خوزستان به ۱۴۶۲۴نفر، در زنجان به ۲۶۶۵نفر، در سمنان به ۴۳۲۰نفر، در فارس به ۷۲۱۷نفر، در کردستان به ۴۲۴۷نفر، در کرمان به ۵۴۲۴نفر، در کهگیلویه و بویراحمد به ۱۸۹۴نفر، در گلستان به ۶۳۲۵نفر، در مازندران به ۱۰۴۸۰نفر و در مرکزی به ۵۱۰۸نفر رسیده است.

 

روحانی در وحشت از خشم و انزجار عمومی در یک دروغپردازی رسوا درباره واکسن گفت: «از روز اول از کواکس درخواست کردیم. بعد که خواستیم پولش را پرداخت کنیم با مشکل تحریم آمریکا مواجه شدیم. لذا به جای این‌که در اسفندماه واکسن را دریافت کنیم در اواخر فروردین دریافت می‌کنیم». اما همین آخوند شیاد روز ۲۴دی۹۹ گفت: «دولت درخواست تهیه واکسن از کواکس را مطرح و پول آن را هم پرداخت کرده است و میلیون‌ها دوز واکسن از این طریق خریداری شده… غیر از کواکس واکسنهای دیگری هم در دسترس ماست. بانک مرکزی امروز رسماً اعلام کرد که مشکلی برای تأمین و پرداخت ارز ندارم». یک ماه پیش از آن سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد «هیچ مانع قانونی برای این‌که ایران واکسن کرونا بخرد وجود ندارد. اداره سرمایه‌های خارجی در وزارت خزانه‌داری آمریکا برای خرید واکسن کرونا مجوز صادر کرده است» (بلومبرگ ۱۹آذر). اما روز ۱۹دی خامنه‌ای گفت: «ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی به کشور ممنوع است». در مورد واکسنهای مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی هم گفت: «به اینها اطمینان هم نیست… البته به فرانسه هم خوش‌بین نیستم»

 

سخنگوی وزارت بهداشت در آمار مهندسی شده خود، شمار جان‌باختگان ۲۴ساعت گذشته را ۱۹۳نفر و مبتلایان جدید را برای اولین بار ۲۰۹۵۴نفر اعلام کرد که ۲۰درصد بیشتر از روز گذشته است. وی گفت: «۲۵۷ شهرستان از جمله همه مراکز استانها و کلان‌شهرها در وضعیت قرمز قرار دارند. ۱۲۹شهرستان نارنجی، ۵۱شهرستان زرد و ۱۱شهرستان آبی هستند. شیب بستری به‌مراتب تندتر از خیزهای دوم و سوم است. در روزهای آتی شاهد افزایش موارد مرگ و میر خواهیم بود» (ایرنا ۱۸فروردین ۱۴۰۰).

 

حریرچی گفت: «مجموعاً ۸۵درصد شهرها در وضعیت قرمز و نارنجی به سر می‌برند. من یک تعبیری به کار بردم که از پلکانی، آسانسوری شده الآن یک ذره دارد موشکی می‌شود. پیش‌بینی می‌شود تعداد فوتیهای به۶۰۰ می‌رسد. دیروز ۲۴۰۰بستری داشتیم ده الی ۱۵درصد یعنی به طرف ۱۵درصد فوت می‌کنند یعنی کانال ۳۰۰تایی‌مان» (تلویزیون رژیم ۱۸فروردین۱۴۰۰).

 

احمد توکلی عضو تشخیص مصلحت نظام گفت: «اکنون در حداقل‌ترین میزان ممکن از نظر اعتماد مردم به حکومت قرار داریم. من در آبان‌ماه و پیش از آن اتفاقات عنوان کردم که باید کارت هوشمند و سبد غذا و بهداشت به مردم بدهید، اگر نکنید باید منتظر شورش تهیدستان باشید. اکنون خطر بیشتر است، ولی کرونا در حال حاضر مانع است» (فرهیختگان ۱۸فروردین۱۴۰۰).

طبرسی عضو کمیته علمی ستاد کرونا گفت: «با قرمز شدن استان تهران، مجبور به تعطیلی هستیم، تعطیل کردن شهر ضربه‌های فراوانی به اقتصاد کشور و مردم می‌زند، اما سلامت مهم‌تر است. زمانی که یک موج شروع می‌شود دو ماه طول می‌کشد، تنها می‌توان با انجام برخی اقدامات ارتفاع موج را تا حدی کم کرد اما در خود موج نمی‌توان تغییری ایجاد کرد. حداقل تا دو ماه ICU ها و بیمارستانها پر خواهد بود و مرگ‌ومیرها بیشتر می‌شود» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۸فروردین۱۴۰۰).

در اصفهان، مدیر مرکز بهداشت استان گفت: «فوت بیماران کرونایی نسبت به ماه‌های قبل ۳برابر و مبتلایان نزدیک به ۵برابر و شیوع همه‌گیری شیب صعودی داشته است که بعید به‌نظر می‌رسد تا ۲هفته آینده به افقی برسد» (ایرنا ۱۸فروردین۱۴۰۰).

در کهگیلویه و بویراحمد «لحظه به لحظه بر آمار شهرهای قرمز افزوده شده تا شاید یکی از فاجعه‌بارترین وضعیت‌ها رقم بخورد. پایانش تنها بوی مرگ می‌دهد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: به‌زودی بیمارستانها از بیماران کرونایی پر می‌شوند که اگر با چاشنی محرومیتها و نیست‌های زیرساختی دست به دست دهد، روزانه دهها نفر از هم استانی‌ها را به کام مرگ خواهد کشاند» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۸فروردین۱۴۰۰).

در اردبیل، معاون استاندار گفت: «آمار مراجعین به مراکز بیمارستانی ۴برابر و بستریها دو برابر به نسبت اسفند افزایش یافته. در روزهای آینده شرایط سختی را» خواهیم داشت (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۸فروردین۱۴۰۰).

در فارس، «۲۲شهرستان در حالت قرمز و مابقی نارنجی شدند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی با اعلام این‌که طی یک روز ۲۰۰۰مبتلای جدید شناسایی شده از تکمیل بیمارستانهای مخصوص کرونا خبر داد» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۸فروردین۱۴۰۰).

 

 

 

چهارشنبه۱۸فروردین ۱۴۰۰