پنجشنبه ۱۹فروردین۱۴۰۰ /آمارقربانیان کرونا در ۵۳۵شهر از ۲۴۶هزار و ۴۰۰نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۹۹۲۳نفر، در آذربایجان غربی به ۹۲۵۳نفر، در البرز به ۶۱۳۳نفر، در اصفهان به ۱۶۰۸۵نفر، در تهران به ۵۶۵۶۱نفر، در خراسان رضوی به ۱۵۸۸۵نفر، در خوزستان به ۱۴۷۰۴نفر، در سمنان به ۴۳۵۰نفر، در فارس به ۷۲۴۷نفر، در قزوین به ۲۷۹۹نفر، در قم به ۸۷۸۰نفر، در کرمان به ۵۴۴۹نفر، در کرمانشاه به ۴۹۱۴نفر، در گلستان به ۶۳۴۵نفر، در گیلان به ۸۶۱۶نفر، در لرستان به ۱۰۳۸۸نفر، در مازندران به ۱۰۵۱۰نفر، در هرمزگان به ۲۷۷۵نفر، در همدان به ۵۶۱۳نفر و در یزد به ۴۴۲۷نفر رسیده است.

سخنگوی وزارت بهداشت در آمار مهندسی شده خود، در رکورد جدیدی شمار مبتلایان ۲۴ساعت گذشته را ۲۲۵۸۶نفر اعلام کرد و شمار بیماران وخیم را ۴۲۲۱نفر ذکر نمود که بالاترین رقم در ۷۸روز گذشته است.

هلاکویی، نایب‌رئیس انجمن علمی اپیدمیولوژیستها گفت: «رسیدن به پیک‌های پنجم و ششم و بیشتر نیز با توجه به شرایط حاکم بر کشور اجتناب‌ناپذیر است؛ ویروس در کشور رها شده و پادشاهی می‌کند و هیچ اقدام تأثیرگذاری که جلوی شیوع ویروس را بگیرد انجام نمی‌شود و تنها کارهای نمایشی و برای رفع تکلیف است… نباید این پیک را به گردن سفرهای مردم انداخت»

آقازاده رئیس مجمع عمومی نظام پزشکی اظهارات معاون وزارت بهداشت، مبنی بر این‌که ۸۰درصد کادر درمان بیماران کرونایی واکسینه شده‌اند را رد کرد و گفت: حتی «در بیمارستانهای دولتی هم ۸۰درصد همکاران ما واکسیناسیون نشدند و حتی ۸۰درصد پرستاران استخدام بیمارستان دولتی ما هنوز واکسن دریافت نکردند» (ایلنا ۱۹ فروردین۱۴۰۰).

در تهران، زالی گفت: «۴۸درصد فوتیهای کرونا در شبانه روز گذشته مربوط به استان تهران است. پیشنهاد مشخص ما لاکدان یا تعطیلی شهر است. مسیر دیگری برای کنترل وجود ندارد در کنار آن به‌سرعت باید فرآیند واکسیناسیون گروه‌های پرخطر و افراد جامعه پزشکی صورت بگیرد. سرعت بخشیدن به واکسیناسیون یک اولویت قطعی است. هفته آتی هفته تلخ‌تر و خطرناکتر از هفته جاری خواهد بود… مجموع بیماران کرونایی بستری در استان تهران از مرز ۵۰۰۰نفر گذشت که ۱۱۷۲نفر در ICU هستند. نیمی از مراجعان دارای تست PCR مثبت هستند که نشان‌دهنده فعالیت و چرخش شدید ویروس است. تقریباً همه مناطق ۲۲گانه تهران آلوده هستند که جای نگرانی دارد» (تلویزیون رژیم ۱۸فروردین و خبرگزاری حکومتی مهر ۱۹فروردین۱۴۰۰).

توکلی معاون ستاد کرونا در تهران گفت: «در حال حاضر ۵۴۰۰بیمار کرونایی در استان تهران بستری هستند، در چند روز آینده ظرفیتهای بیمارستانی می‌تواند تکمیل شود» (رضوی ۱۹ فروردین۱۴۰۰).

در آذربایجان شرقی معاون دانشگاه پزشکی تبریز اعلام کرد: «۱۲۰۰تخت برای بیماران کرونایی اختصاص یافته که تاکنون ۹۲۷تخت پر شده. از این تعداد ۲۰۰بیمار در ICU و ۶۵بیمار زیر تنفس مصنوعی هستند» (ایرنا ۱۹ فروردین۱۴۰۰).

در البرز، رئیس دانشگاه پزشکی گفت: «۱۲بیمار کرونایی در ۲۴ساعت گذشته جان خود را از دست دادند و ۱۳۲نفر بستری شدند. شمار بستریها به ۷۴۹نفر رسید» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۹فروردین۱۴۰۰).

در خراسان رضوی معاون دانشگاه  پزشکی مشهد گفت: «وضعیت کرونا در خراسان  رضوی افتضاح است. از ۱۵فروردین ماه به قدری شدت پیدا کرده است که تغییر نمودار‌ها دیگر پلکانی نیست و به‌صورت آسانسوری افزایش و تغییر پیدا می‌کند. روز سه شنبه ۲۶۸نفر بستری شدند. مجموع بستریها۸۶۴ نفر و افراد در بخش ICU به بیش از ۲۰۰نفر افزایش یافته است» (شهرآرا ۱۹فروردین۱۴۰۰). رئیس دانشگاه پزشکی سبز وار گفت: «تعداد بیماران بستری در بیمارستان واسعی ۴برابر افزایش داشته است. بیش از ۶۵درصد تخت‌های بیمارستان پر شده و طی ۳ الی ۴روز ظرفیت تکمیل می‌شود» (ایسنا ۱۹ فروردین۱۴۰۰).

در کرمانشاه رئیس ستاد کرونای دانشگاه پزشکی گفت: «در شبانه روز گذشته ۱۵۶ مبتلای جدید، هر ۹دقیقه یک بیمار بستری شده و کل بستریها به ۵۲۷ رسید. تعداد فوتیها هم افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد» (ایسنا ۱۹فروردین۱۴۰۰).

در اردبیل، رئیس دانشگاه پزشکی گفت: «در حال حاضر اردبیل روزهای مرگ بار کرونایی را تجربه می‌کند. ۶۱نفر از هم استانی‌هایمان در بخش مراقبت‌های ویژه بستری بوده که حال آنان وخیم است» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۹فروردین۱۴۰۰).

در قزوین، جانشین ستاد کرونا گفت: «هر شش شهرستان استان در وضعیت قرمز قرار گرفته‌اند. بیمارستان صحرایی استان نیز از همین امروز در بیمارستان ارتش برپا می‌شود» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۹فروردین۱۴۰۰).

پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۰