یکشنبه ۲۲فروردین ۱۴۰۰ /آمارقربانیان کرونا در ۵۳۵شهر از ۲۴۹هزار نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۱۰۱۰۳نفر، در آذربایجان غربی به ۹۳۳۸نفر، در البرزبه ۶۲۱۳نفر، در اردبیل به ۳۰۹۷نفر، در اصفهان به ۱۶۲۶۵نفر، در ایلام به ۲۵۵۱نفر، در تهران به ۵۷۰۲۱نفر، در چهارمحال و بختیاری به ۲۰۱۵نفر، در خراسان جنوبی به ۲۴۳۱نفر، در خراسان رضوی به ۱۶۰۴۰نفر، در خراسان شمالی به ۳۷۵۳نفر، در خوزستان به ۱۴۹۲۹نفر، در زنجان به ۲۷۱۰نفر، در سیستان و بلوچستان به ۵۶۹۶نفر، در فارس به ۷۳۳۲نفر، در کردستان به ۴۳۰۲نفر، در کرمان به ۵۵۲۹نفر، در کهگیلویه و بویراحمد به ۱۹۳۴نفر، در گلستان به ۶۴۰۰نفر، در گیلان به ۸۷۱۱نفر، در لرستان به ۱۰۵۰۳نفر، در مازندران به ۱۰۶۱۰نفر، در مرکزی به ۵۱۷۳نفر و در یزد به ۴۴۷۲نفر رسیده است.

سخنگوی وزارت بهداشت در آمار مهندسی شده خود، در رکورد جدیدی شمار فوت‌شدگان در ۲۴ساعت گذشته را ۲۵۸نفر ذکر کرد که بالاترین رقم در ۴ماه گذشته است و شمار بیماران وخیم را ۴۳۹۲نفر اعدام کرد که در ۸۲روز گذشته بی‌سابقه است.

نمکی وزیر بهداشت رژیم گفت: «به دلایل مختلف عرایض ما مورد توجه قرار نگرفت… در کل کشور متأسفانه آمار بستریها رو به فزونی است و خیلی از شهرهای ما مسئولان دانشگاهها احساس سخت و سنگینی از بار بیماری دارند و کمبود امکاناتی که ممکن است به‌هرحال پاسخگو نباشند. همه استانهای ما متأسفانه در یک خیز شتابنده بی‌وقفه دارند جلو می‌روند. برآورد ما این هست که هفته جاری و هفته آتی این نقشه به‌مراتب قرمزتر و حتی به سمت سیاهی خواهد رفت» (تلویزیون رژیم ۲۲فروردین۱۴۰۰).

زنگنه عضو کمیسیون برنامه، بودجه مجلس ارتجاع امروز گفت: «عملکرد رئیس‌جمهوردر ستاد مقابله با کرونا مسائل و مشکلات زیادی را ایجاد کرده است… در ستاد مقابله با کرونا استبداد رأی وجود دارد و نظر کارشناسان در تصمیم‌گیریها لحاظ نمی‌شود. ساختار ستاد مقابله با کرونا باید تغییر کند». نکیزاد نایب‌رئیس مجلس ارتجاع گفت: «کسانی که در ایام تعطیلات عید نوروز اجازه سفر دادند و موجب وضعیت قرمز در بسیاری از استانها شدند باید امروز پاسخگو باشند» (ایلنا ۲۲فروردین۱۴۰۰).

طبرسی، عضو کمیته علمی ستاد کرونا گفت: «آمار جان‌باختگان صددرصد به روزانه ۵۰۰ تا ۶۰۰نفر می‌رسد، این موضوع غیرقابل اجتناب است… واقعاً تخت نیست، در همین چند روز در مسیح دانشوری ۹۰ تخت اضافه شد، اما باز هم بلافاصله ظرفیت پر شد. هم حجم پیک در حال افزایش است و هم کسانی که مشکلی داشته باشند، جایی برای بستری پیدا نمی‌کنند. در مهر و آبان ۹۹ هم شرایط به این شکل بود، اما به‌نظر می‌رسد که این موج از قبلی‌ها سنگین‌تر است. امیدوار بودم تا مهر و آبان واکسیناسیون عمومی تمام می‌شد، اما با وضعیت کنونی به‌نظر نمی‌رسد شش ماه اول ۱۴۰۱ بتوانیم واکسیناسیون را تمام کنیم» (خبرآنلاین ۲۲فروردین۱۴۰۰).

در تهران، زالی گفت: «در ۲۴ساعت گذشته، هر ۱۶دقیقه یک شهروند تهرانی را بر اثر کرونا از دست داده‌ایم. امروز در تهران ۷۰بیمار کرونایی بر اثر کرونا فوت کرده‌اند. با شرایط فعلی امکان کنترل بیماری بسیار سخت خواهد بود. امروز متأسفانه برای اولین بار مجموع تعداد بیماران بستری از ۶۱۲۶نفر گذشته است و با این نرخ رشد معلوم نیست تا پایان هفته چه وضعیتی در انتظار همکاران زحمتکش ما باشد. ۲۵درصد بستریها یعنی بالغ بر ۱۵۷۷بیمار در ICU هستند. مجموع بیماران جدیدی که در ۲۴ساعت گذشته در تهران بستری شدند، حدود ۱۲۰۰نفر است اما تنها ۴۰۰بیمار مرخص شده‌اند. نزدیک به ۴۰۰بیمار نیز در بخشهای اورژانس آماده بستری هستند» (ایرنا ۲۱فروردین۱۴۰۰).

در البرز، سخنگوی ستاد مقابله با کرونا گفت: «میزان اشغال تخت‌های بیمارستانی در البرز ۳برابر شده و به بیش از ۹۰۰ تخت رسیده در حالی که اواسط اسفندماه کمتر از۳۵۰ تخت بود. تعداد فوتیهای کووید۱۹ از میانگین ۲نفر در اسفند اکنون به ۱۴ تا ۱۵نفر افزایش یافته است. میزان مراجعه به بخشهای بستری سه برابر و شمار مراجعان سرپایی چهار برابر شده است» (ایسنا ۲۲فروردین۱۴۰۰).

در کرمانشاه، کمیته اطلاع‌رسانی ستاد کرونا اعلام کرد: «تعداد بستریها در ۲۴ساعت سه و نیم برابر شده است. تعداد بیماران بستری ۴ و نیم برابر، بیماران چهار برابر و تعداد بیماران بستری در ICU حدود سه برابر شده است» (ایرنا ۲۲فروردین۱۴۰۰).

در خوزستان رئیس دانشگاه پزشکی اهواز گفت: «از روز ۱۰ فروردین‌ماه مجدداً روند بستریها افزایش یافت و اکنون حدود ۲۰۰۰ بستری داربم. موارد فوت نسبت به هفته قبل نیز ۱۵درصد افزایش یافته است» (ایرنا ۲۱فروردین۱۴۰۰).

یکشنبه ۲۲ فروردین۱۴۰۰