دوشنبه ۲۳فروردین۱۴۰۰ /آمارقربانیان کرونا در ۵۳۵شهر از ۲۵۰هزار نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۱۰۱۶۳نفر، در آذربایجان غربی به ۹۳۸۳نفر، در البرز به ۶۲۵۳نفر، در اصفهان به ۱۶۳۲۵نفر، در بوشهر به ۲۵۳۴نفر، در تهران به ۵۷۲۲۱نفر، در خراسان رضوی به ۱۶۰۸۰نفر، در خوزستان به ۱۵۰۰۹نفر، در سمنان به ۴۴۳۰نفر، در فارس به ۷۳۶۲نفر، در قزوین به ۲۸۵۴نفر، در قم به ۸۸۴۰نفر، در کرمان به ۵۵۵۹نفر، در کرمانشاه به ۴۹۸۴نفر، در گلستان به ۶۴۳۰نفر، در گیلان به ۸۷۵۶نفر، در لرستان به ۱۰۵۴۸نفر، در مازندران به ۱۰۶۴۰نفر، در مرکزی به ۵۱۹۳نفر، در هرمزگان به ۲۸۳۰نفر و در همدان به ۵۶۶۸نفر رسیده است.

 

سخنگوی وزارت بهداشت در آمار مهندسی‌شده خود، شمار جان‌باختگان در ۲۴ساعت گذشت را ۲۷۴نفر و شمار مبتلایان را ۲۳۳۱۱نفر اعلام کرد که رکورد جدیدی از زمان شروع پاندمی کروناست. وی هم‌چنین گفت: «هم اکنون ۲۹۵شهرستان قرمز و ۹۹شهرستان نارنجی هستند و ۴۵شهرستان در وضعیت زرد و فقط ۹شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند، هیچ منطقه‌ای در کشور مصون از آلودگی نیست هم‌چنان شاهد خیز فزاینده عمودی و نمودار ابتلا و بستری کرونا با شیب تند صعودی هستیم و همه استانها با افزایش جدی بیماران بستری و سرپایی مواجه هستند» (ایرنا ۲۳فروردین۱۴۰۰).

 

با روند فزاینده جان‌باختگان، جنگ گرگها درباره کرونا بالا گرفته است. روز ۲۱فروردین شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت مجلس ارتجاع روحانی را از ارسال نامه این کمیسیون به رئیس قضاییه برای برخورد قضایی با روحانی به‌خاطر سوءمدیریت خبر داد و امروز سردژخیم ابراهیم رئیسی در ”شورای عالی قوه قضاییه“ آخوندها گفت: «مسئولان باید پاسخگوی تأخیر در اجرای تصمیمات کرونایی که موجب خسارت و تلفات بیشتر شده، باشند، چرا به‌رغم نظر صریح وزارت بهداشت و مراکز علمی و دانشگاهی نسبت به مقابله با کرونا تصمیمات به‌موقع گرفته و انجام نمی‌شود؟ جان انسان‌ها و کسب و کار مردم بسیار مهم است» (ایسنا ۲۳فروردین۱۴۰۰).

 

حریرچی، معاون وزارت بهداشت گفت: «در حالت عادی حدود هزار نفر روزانه در کشور فوتی داریم، ۲۵۰فوتی کرونا یعنی ۲۵درصد کل فوتیها و این رقم کمی نیست. تعداد کشته‌ها ممکن است از پاییز که بالای ۴۰۰فوتی رسیدیم بدتر شود» (ایرنا ۲۳فروردین۱۴۰۰).

رئیسی سخنگوی ستاد کرونا هشدار داد که اگر محدودیتها در ۱۰روز تعطیلی سراسری به‌خوبی اعمال نشود «باید منتظر مرگ‌های چهار رقمی باشیم» (جوان ارگان سپاه پاسداران ۲۳فروردین۱۴۰۰).

 

خبرگزاری حکومتی ایسنا نوشت: «واکسن کرونا در جهان تنها دو دلار قیمت دارد و اینجا در بازار سیاه ایران قیمتش بین ۴۵میلیون تا ۶۰میلیون تومان است. از ۵۰دلال راسته ناصرخسرو تنها چند نفری ادعا می‌کنند که واکسن کرونا دارند. البته خودشان ندارند. باید به کسی زنگ بزنند و رابطشان واکسن را جور کند». روز گذشته دبیرکل خانه پرستار کشور گفته بود «واکسنهای کرونا به صاحبان اصلی نرسیده و از کانال‌هایی به افرادی غیر از کادر درمان رسیده است» (ایسنا ۲۳فروردین۱۴۰۰).

 

در تهران، زالی گفت: «هیچ منطقه‌یی از تهران از آلودگی مصون نیست و آلودگی تهران فراتر از قرمز است. میزان بستری روزانه بیماران به حدود ۱۴۴۵بیمار رسیده که ۲۵۰نفر از آنها در بخش ICU بستری هستند و در مجموع بستریهای به ۶۴۰۰نفر رسیده است. ما پیش‌بینی می‌کنیم تا انتهای هفته هم سیر فزاینده ادامه داشته باشد و همان‌طور که می‌دانید تهران اشانتیون و تجلی از وضعیت کشور است» (ایسنا ۲۲فروردین۱۴۰۰).

 

در خوزستان معاونت دانشگاه پزشکی دزفول گفت: «اکنون اورژانس بیمارستان گنجویان مانند میدان جنگ است و در همه اتاق‌ها، راهروها و هر گوشه‌یی از بیمارستان یک بیمار مبتلا به کرونا وجود دارد» (ایسنا ۲۳فروردین۱۴۰۰).

 

در البرز، رئیس دانشگاه پزشکی البرز از جان باختن ۲۱بیمار کرونایی در ۲۴ساعت گذشته خبر داد و گفت بستریهای استان نسبت به اسفند افزایش ۳برابری دارد» (ایرنا ۲۳فروردین۱۴۰۰).

 

در اصفهان، سخنگوی دانشگاه پزشکی از بستری شدن ۳۸۹بیمار کرونایی در ۲۴ساعت گذشته و ترخیص تنها ۲۳۱بیمار در همین بازه زمانی اطلاع داد و گفت: «۲۰۲۷بیمار کرونایی بستری هستند و در ۲۴ساعت گذشته ۱۹بیمار جان‌باخته‌اند» (خبرگزاری حکومتی مهر ۲۳فروردین۱۴۰۰).

 

در کرمانشاه معاون دانشگاه پزشکی گفت: اگر تعداد بیماران بستری از ۱۸۰۰نفر بیشتر شود، باید بیمارستان صحرایی راه‌اندازی کنیم. ۳۰درصد بستریهای کرونا در ICU بستری می‌شوند» (ایسنا ۲۲فروردین۱۴۰۰).

 

در لرستان، مدیرکل پدافند غیرعامل گفت: «تعداد فوتی‌های روزانه کرونا در استان ۴برابر شده است. وضعیت حاد است، ظرفیت بیمارستانها در حال تکمیل است» (ایرنا ۲۳فروردین۱۴۰۰).

 

دوشنبه ۲۳فروردین۱۴۰۰