جمعه ۲۷فروردین۱۴۰۰/ آمارقربانیان کرونا در ۵۳۹شهر از ۲۵۴هزار و ۳۰۰نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۱۰۳۸۳نفر، در آذربایجان غربی به ۹۵۶۳نفر، در البرز به ۶۳۹۳نفر، در اصفهان به ۱۶۶۱۵نفر، در ایلام به ۲۶۲۶نفر، در بوشهر به ۲۵۹۴نفر، در تهران به ۵۸۱۴۱نفر، در خراسان رضوی به ۱۶۲۹۰نفر، در خوزستان به ۱۵۳۱۴نفر، در زنجان به ۲۷۸۰نفر، در سمنان به ۴۵۰۰نفر، در سیستان و بلوچستان به ۵۷۸۱نفر، در فارس به ۷۵۰۲نفر، در قزوین به ۲۹۰۹نفر، در قم به ۸۹۱۵نفر، در کردستان به ۴۴۰۲نفر، در کرمان به ۵۶۸۹نفر، در گلستان به ۶۵۲۵نفر، در گیلان به ۸۹۰۶نفر، در لرستان به ۱۰۷۲۸نفر، در مازندران به ۱۰۷۷۵نفر، در مرکزی به ۵۲۶۳نفر، در هرمزگان به ۲۸۹۵نفر، در همدان به ۵۷۳۳نفر و در یزد به ۴۵۴۲نفر رسیده است.

در شرایطی که وضعیت در بسیاری از مناطق کشور از نظر کرونا سیاه است، پیشرفت جدی در امر واکسن در کار نیست و طبق آمار اعلام شده از سوی نمکی کمتر از نیم درصد مردم فقط یک دوز واکسن دریافت کرده‌اند. او گفت: «تا امروز حدود ۴۰۰هزار نفر واکسینه شدند» و وعده داد واکسیناسیون «یک میلیون و ۳۰۰هزار نفر کادر بهداشت و درمان و بیماران خاص تا پایان هفته دیگر تمام» شود. او افزود «هفته دیگر هفته سخت‌تری است. هفته پیش گفتم از مرز قرمز در خیلی جاها رد می‌شویم و به سیاهی خواهیم رفت، در اکثر شهرها به سمت فزون‌ترین میزان بیمار در طول تاریخ این چهار پیک می‌رویم و ترمز از دست خیلی‌ها در می‌رود. در استان همدان شب عید هفت مریض داشتند و دیروز ۱۴۵۲مریض بستری بودند» (ایسنا ۲۷فروردین۱۴۰۰).

رئیسی سخنگوی ستاد کرونا گفت: «در ۶٣شهر شاخصهای کرونا بالاتر از قرمز است. از قرارداد ٢میلیون واکسن روسی اسپوتنیک وی، ۴٢٠هزار دوز واکسن دریافت کردیم، ١۶میلیون و ٨٠٠هزار دوز از کوواکس خریداری کردیم اما شرکتهای تأمین کننده سبد کوواکس بدعهدی کردند» (ایرنا ۲۷فروردین۱۴۰۰).

سایت حکومتی خبرآنلاین از غیرشفاف بودن و کندی در تزریق واکسنهای وارد شده خبر داد و نوشت از مجموع ۸۹۵هزار دُز واکسن توزیع شده، ۴۶۷هزار دز تزریق شده است در حالی‌که پیش از این رئیسی، معاون وزیر بهداشت، تأکید کرده بود که شبکه بهداشت کشور توانایی واکسیناسیون ۲۰میلیون نفر در ماه را دارد (خبرآنلاین ۲۷فروردین۱۴۰۰).

در تهران، زالی، گفت: «حجم مراجعین سرپایی در استان، تاکنون بی‌سابقه بوده است، از هر ۲نفر مراجعه کننده تست PCR یک نفر مثبت می‌شود، این نشان از پخش گسترده ویروس در استان دارد» (ایسنا ۲۷فروردین۱۴۰۰). کرمانپور رئیس اورژانس بیمارستان سینا گفت: «سردخانه یکی از بیمارستانهای تهران جا برای فوت شده‌های کرونا نداشت چند تایی را بیرون سردخانه گذاشته بودند. تاکنون چنین وضعیتی را هیچ وقت ندیده بودم» (بولتن نیوز ۲۷فروردین۱۴۰۰).

خداکرمی، رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران گفت: «فاجعه ناشی از این بیماری روزبه‌روز در حال گسترش است. روز گذشته ۱۱۵نفر به‌دلیل این بیماری طبق آمار بهشت زهرا فوت شده‌اند. در ستاد ملی کرونا علی‌رغم این‌که شهردار باید حضور داشته باشد و تهران قلب ایران محسوب می‌شود نماینده از مدیریت شهری نیست» (بهداشت نیوز ۲۷فرودین۱۴۰۰)

در اصفهان، سخنگوی دانشگاه پزشکی گفت: «در استان اصفهان به جز منطقه کاشان ۲۲۹۰بیمار مبتلا به کرونا بستری هستند، ۳۱۰بیمار در ICU نگهداری می‌شوند و در ۲۴ساعت اخیر ۲۶بیمار جان‌باخته‌اند» (خبرگزاری حکومتی مهر ۲۷فروردین۱۴۰۰).

در همدان، سخنگوی دانشگاه پزشکی اعلام کرد: «با فوت ۱۹نفر از بیماران کرونایی در ۲۴ساعت گذشته، تعداد جان‌باختگان کرونا در استان به ۱۶۹۳نفر رسیده است. ۹۲۶مورد مثبت در ۲۴ساعت گذشته گزارش‌شده است» (ایرنا ۲۷فروردین۱۴۰۰).

در کردستان، – معاون دانشگاه پزشکی گفت: «ظرفیت بخش کرونا در بیمارستانها به‌دلیل طغیان ویروس تکمیل شده است. در روزهای آینده سایه مرگ استان را فرا می‌گیرد و روزهای سختی در پیش است» (ایرنا ۲۷فروردین۱۴۰۰).

در خوزستان، رئیس دانشگاه پزشکی اهواز از تغییر وضعیت اهواز و آبادان به رنگ سیاه کرونایی خبر داد و گفت: «ملاک رنگ سیاه که به‌تازگی از سوی ستاد کرونا اعلام شده، شاخص بالای ١٢نفر به ازای هر ١٠٠هزار نفر بستری است که شامل بیماران مثبت قطعی و محتمل می‌باشد» (ایرنا ۲۷فروردین۱۴۰۰).

در مازندران، فرماندار شهرستان آمل با تأکید براین‌که وضعیت آمل به‌شدت بحرانی است گفت: «پس از ۸ماه مجدداً بستریها از مرز ۳۰۰نفر عبور کرده و به ۳۲۷نفر رسید. آمار فوتیها افزایش داشته و میانگین سن افراد فوت شده نیز کاهش یافته و حتی یک نوجوان ۱۳ساله نیز جان خود را از دست داد. به افراد بیشتری برای پرستاری نیاز است. درخواست ما این است که دانشجویان سال آخر پزشکی، پرستاران و نیروهای خدماتی و اعضای هلال احمر به کمک بیایند» (ایرنا ۲۷فروردین۱۴۰۰).

جمعه ۲۷فروردین ۱۴۰۰