چهارشنبه اول اردیبهشت۱۴۰۰ / آمارقربانیان کرونا در ۵۳۹شهر از ۲۶۰هزار نفر گذشت. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۱۰۶۶۸نفر، در آذربایجان غربی به ۹۷۷۳نفر، در البرز به ۶۶۰۸نفر، در اردبیل به ۳۲۳۷نفر، در اصفهان به ۱۶۹۸۵نفر، در تهران به ۵۹۵۰۱ نفر، در چهارمحال و بختیاری به ۲۱۲۵ نفر، در خراسان جنوبی به ۲۵۴۱نفر، در خراسان رضوی به ۱۶۵۴۰نفر، در خراسان شمالی به ۳۸۸۳نفر، در خوزستان به ۱۵۷۰۴نفر، در فارس به ۷۷۷۷نفر، در قم به ۹۰۲۵نفر، در کرمانشاه به ۵۲۱۹نفر، در کهگیلویه و بویراحمد به ۲۰۳۴نفر، در گیلان به ۹۱۱۱ نفر، در لرستان به ۱۰۹۴۸ نفر، در مازندران به ۱۰۹۷۵نفر، در مرکزی به ۵۴۰۳نفر، در همدان به ۵۸۴۳نفر و در یزد به ۴۶۰۷نفر رسیده است.

یک روزنامه حکومتی شمار واقعی قربانیان را دو نیم تا سه برابر آمار حکومتی اعلام کرد و نوشت: «آمار واقعی قربانیان کرونا توسط مراجع غیررسمی بالای ۱۶۰هزار نفر برآورد» میشود(اعتماد اول اردیبهشت۱۴۰۰) و یک روزنامه دیگر حکومتی نوشت: شرایط از کنترل خارج شده و کشور را باید قرنطینه کامل کرد، «ما به تعداد ۱۰۰۰نفر در روز فوتی خواهیم رسید. بیمارستان‌ها دیگر توان پذیرش یک بیمار را ندارند و قطعه بحران آرامستان‌ها پر شده است و این یعنی فاجعه بزرگ» (آرمان اول اریبهشت۱۴۰۰)

آخوند روحانی بعد از انبوهی دروغپردازی، امروز تلویحا اذعان کرد بحران واکسن نتیجه دستور خامنه ای مبنی بر نخریدن واکسن انگلیسی و آمریکایی است. وی گفت: « وزارت بهداشت تصمیم گرفت و در ستاد مطرح کرد در واکسن دنبال یک سبد هستم، یک خرده از غرب بگیرم یک خرده از شرق. یک سفارشاتی هم داده بود و در غرب و هم در شرق مذاکراتی هم شده بود. شرایط دیگری پیش آمد، یعنی در نقطه‌ای قرار گرفتیم که بنا شد که از برخی از کشورها، اصلاً نخریم و وارد نکنیم. در اینجا شرایط متفاوت شد».

در تهران، زالی گفت: «تهران روی لبه تیغ مرگ ایستاده است. برخی دچار بحرانهای اقتصادی جبران‌ناپذیر شدند مثل دستفروشان و کارگران فصلی. انتظار رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی از این افراد شوخی است خیلی از اینها می‌گویند ما از فقر می‌میریم بگذارید از کرونا بمیریم» وی افزود: «در تهران۸۵۵۰بیمار بستری داریم که ۲۱۰۰نفر در ICU هستند» (خبرگزاریهای حکومتی ایرنا و مهر ۳۱فروردین۱۴۰۰).

سعید خال مدیرعامل بهشت زهرا گفت: «روز گذشته یکی از غم انگیزترین روزهای تاریخ ۵۰ساله بهشت‌ زهرا رقم خورد. عدد فوتی‌های کرونا به مرز ۱۵۰نفر رسید و باید به این عدد ۲۰۰متوفای غیرکرونایی اضافه کرد. ۳۵۰ متوفی یک رکورد بی‌سابقه حتی در طول جنگ است.حتی در بحران‌های کشور نظیر زلزله‌های منجیل، رودبار، سیل تهران و حتی زلزله بم با آن فاجعه بزرگ در ۸روز جمع شد» (خبرگزاری نیروی قدس اول اردیبهشت۱۴۰۰).

در اصفهان، مدیر روابط عمومی دانشگاه پزشکی گفت: «۲۴۳۰بیمار به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند و ۳۷۵نفر در ICU هستند. طی شبانه روز گذشته ۴۰بیمار کرونایی جان خود را از دست دادند» (خبرگزاری موج یک اردیبهشت۱۴۰۰).

در فارس معاون دانشگاه پزشکی شیراز گفت: «۱۱شهرستان فارس در وضعیت فوق حاد، ۱۸شهرستان قرمز و ۷شهرستان نارنجی هستند و هیچ نقطه کم خطر و بی خطری وجود ندارد. ۳۶نفر روز گذشته جان باختند. بیماران بستری ۲۵۴۰نفر هستند۳۵۴بیمار در ICU قراردارند» (خبرگزاری حکومتی مهر اول اردیبهشت۱۴۰۰).

در مرکزی استاندار گفت: «طی ۲۴ساعت گذشته ۱۸نفر به دلیل کرونا فوت شدند. ۸۳۵نفر مبتلا شده اند که بالاترین میزان یک سال اخیر است. » (ایسنا ۳۱ فروردین۱۴۰۰).

در آذربایجان غربی، رئیس دانشگاه پزشکی گفت: «۱۳۵۴نفر در بخش های کرونایی بستری هستند که ۲۶۳نفر در ICU هستند. طی ۲۴ساعت گذشته ۱۵نفر فوت شدند» (ایسنا یک اردیبهشت۱۴۰۰).

در آذربایجان شرقی، معاون دانشگاه پزشکی تبریز تعداد بستریهای استان را ۱۶۰۰نفر اعلام کرد که بالاترین میزان از زمان شروع کرونا است. حدود ۳۰۰نفر، در بخش‌های «ICU» بستری هستند. روزانه حدود ۷۰فوتی در گورستان وادی رحمت دفن میشوند که بخش چشمگیری از آنها کرونایی است(خبرگزاریهای حکومتی مهر و ایرنا اول اردیبهشت۱۴۰۰).

در لرستان، – معاون دانشگاه پزشکی گفت: «در شبانه روز گذشته ۱۶بیمار کرونایی جان باختند. ۱۲۹۵بیمار بستری هستند و تمامی شهرهای لرستان در وضعیت قرمز قرار دارند» (ایرنا یک اردیبهشت۱۴۰۰).

در خراسان رضوی، معاون دانشگاه پزشکی مشهد گفت:«۱۴۵۰بیمار کرونایی بستری هستند که رشد سه برابری داشته است. ۲۹۷نفر در ICU هستند و فوتی ها ۲رقمی است و روند افزایشی دارد» (ایرنا اول اردیبهشت۱۴۰۰).

در مازندران، «با بستری شدن ۳۶۳بیمار جدید در شبانه روز گذشته، این استان شاهد طغیان کرونا است هم اکنون ۱۵۹۵بیمار کرونایی در استان بستری هستند. ۲۸۴نفر در ICU بستری هستند» (ایسنا اول اردیبهشت۱۴۰۰).

چهارشنبه یکم اردیبهشت  ۱۴۰۰