وبگاه «کینگ ویکلی سنتینل» (King Weekly Sentinel) رسانه کانادایی پنجشنبه ۲ اردیبهشت گزارشی منتشر کرده که آمده است بر اساس این «شواهد»، سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی پرواز ۷۵۲ خطای انسانی نبوده است.

این هواپیما که در روز هشتم ژانویه سال گذشته عازم کی‌یف بود، دقایقی پس از ترک «فرودگاه امام» تهران با دو موشک سپاه پاسداران متلاشی شد. تمامی ۱۷۶ سرنشین هواپیما کشته شدند.

به گزارش «کینگ ویکلی سنتینل»، آندره میلن، کارشناس هوانوردی که از ابتدا در تحقیقات پیرامون سرنگونی هواپیما توسط سپاه پاسداران شرکت داشته، گفته است که نابودی هواپیمای مسافربری اقدامی عمدی و از پیش طراحی‌شده بوده است.

به گفته میلن، سپاه پاسداران قصد داشته است، از هواپیمای مسافربری به‌عنوان «سپر انسانی» در مقابل «حمله اجتناب‌ناپذیر ارتش آمریکا علیه ایران» استفاده کند.

سقوط هواپیما همزمان با حمله موشکی سپاه پاسداران به مواضع ارتش ایالات متحده در عراق صورت گرفته است.

اختلال در جی‌پی‌اس

میلن گفته است، سپاه به‌طور همزمان فرکانس‌های پخش فرستنده جی‌پی‌اس ماهواره‌یی و موقعیت‌یاب اضطراری هواپیما را مختل کرده است.

او در این زمینه تصریح کرده است که سپاه در زمینه هماهنگی فناوری جنگ الکترونیکی و اختلال در جی.پی.اس کشتی‌های خلیج‌فارس، به‌عنوان بخشی از عملیات مقابله با دزدی دریایی، تجربه زیادی دارد.

به گفته میلن، رژیم ایران تلاش کرده است، این «قتل‌عام از پیش برنامه‌ریزی شده» را کتمان کند و با از بین‌بردن شواهد روی آن سرپوش بگذارد، اما پس از انتشار اطلاعات ماهواره‌یی نیروی هوافضای آمریکا ناچار به اعتراف شده است.

بر اساس گزارش «کینگ ویکلی سنتینل»، خانم کورینیاک، دادستان مبارزه با تروریسم اوکراین در حال بررسی یافته‌های میلن است تا مشخص شود که آیا زمینه‌ای برای ارجاع رژیم ایران به دادگاه جهانی جنایات علیه بشریت وجود دارد یا خیر.

پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰