شنبه ۴اردیبهشت۱۴۰۰/ آمارقربانیان کرونا در ۵۴۱شهر از ۲۶۴هزار نفر گذشت. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۱۰۸۳۸نفر، در آذربایجان غربی به ۹۹۰۸نفر، در البرز به ۶۷۶۸نفر، در اردبیل به ۳۳۰۲نفر، در اصفهان به ۱۷۲۲۰نفر، در ایلام به ۲۷۱۶نفر، در تهران به ۶۰۴۰۱نفر، در خراسان رضوی به ۱۶۶۹۵نفر، در خراسان شمالی به ۳۹۲۸نفر، در خوزستان به ۱۶۰۰۴نفر، در زنجان به ۲۹۰۰نفر، در سمنان به ۴۶۸۰نفر، در سیستان و بلوچستان به ۶۰۰۱نفر، در فارس به ۷۹۶۷نفر، در قزوین به ۳۰۳۹نفر، در قم به ۹۱۱۰نفر، در کرمان به ۵۹۳۴نفر، در کرمانشاه به ۵۲۹۴نفر، در گلستان به ۶۷۰۵نفر، در گیلان به ۹۲۳۱نفر، در لرستان به ۱۱۰۷۸نفر، در مازندران به ۱۱۱۱۵نفر، در مرکزی به ۵۵۰۸نفر، در هرمزگان به ۳۰۴۵نفر و در همدان به ۵۹۴۸نفر رسیده است.

آخوند روحانی امروز در ستاد کرونا گفت: «شرایط ۱۸ استان شرایط مناسبی نیست، مخصوصاً ۷استان که وضع آنها بدتر است… شرایط هم‌چنان نگران‌کننده است… امروز یک خطر دیگر ویروس هندی است که از انگلیسی هم بدتر است». وی با وقاحت باز هم مردم را مسئول گسترش بیماری شمرد و گفت: «آمار و ارقام نشان می‌داد آن‌چنان که باید خودِ مردم هم مراقبت نمی‌کنند و در مجموع مراقبتها سرجمع به‌طور متوسط زیر ۶۰درصد است» و تهدید کرد «قوه قضاییه می‌تواند در این زمینه‌ها وارد عمل شود». وی در وحشت از خشم عمومی تحریم‌ها را عامل عدم تأمین واکسن قلمداد کرد، در حالی‌که قبل از این بارها گفته بود برای تأمین ارز مورد نیاز واکسن هیچ مشکلی نداریم. از آذرماه گذشته سازمان بهداشت جهانی نیز اعلام کرده بود که آمریکا هیچ مانعی در مقابل خرید واکسن و تأمین ارز آن از سوی ایران ایجاد نمی‌کند.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: «در هفته گذشته شاهد افزایش حدود ۱۷درصدی بیماران بستری و افزایش ۴۸درصدی بیماران فوت شده نسبت به هفته قبل‌تر بودیم. استانهای مرکزی، همدان، البرز، قزوین و لرستان دارای بالاترین میزان مرگ در کشور بوده‌اند» (ایرنا ۴ اردیبهشت۱۴۰۰).

رئیسی سخنگوی ستاد کرونا گفت: «۲۵ استان اصلاً در وضعیت خوبی نیستند. هفت استانی که بیشترین روند صعودی را دارند شامل استانهای تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، گلستان، لرستان و همدان است» (ایسنا ۴ اردیبهشت۱۴۰۰).

مردانی عضو ستاد کرونا گفت: «موارد جدید روبه افزایش است، بیمارستانها پر و امکان پذیرش بیمار جدید ندارند و ICUها پر از بیمار است. تا زمانی که اکثر جمعیت ایران واکسینه نشوند یا به کرونا مبتلا نشوند موج ها ادامه خواهد داشت» (شفقنا ۴ اردیبهشت۱۴۰۰).

در آذربایجان شرقی، معاون دانشگاه پزشکی تبریز گفت: «طی ۲۴ساعت گذشته ۲۵بیمار کرونایی فوت کردند. بیش از ۳۰۰بیمار کرونایی بدحال زیر دستگاه تنفس مکانیکی هستند. آمار روزانه فوتی‌ها در استان از یکی دو نفر در روز در اوایل سال جاری، به بیش از ۲۰ تا ۲۵نفر در روزهای اخیر افزایش یافته که نگران‌کننده است» (خبرگزاری حکومتی مهر ۴ اردیبهشت۱۴۰۰).

در خراسان رضوی، معاون دانشگاه پزشکی مشهد گفت: «تعداد فوتی‌های استان هم‌چنان روند افزایشی دارد و به ۲۴نفر در روز رسیده است، بستریها به ۱۴۹۹نفر افزایش یافته است. هفته‌های سختی پیش‌رو داریم؛ زیرا خراسان رضوی هنوز به اوج قله موج چهارم نرسیده است» (شهرآرانیوز ۴ اردیبهشت۱۴۰۰).

در فارس معاون دانشگاه پزشکی شیراز اعلام کرد: بستریهای استان به ۲۶۰۵نفر افزایش یافته است که ۳۴۹بیمار درICU، هستند و روز گذشته ۳۲نفر جان باختند» (ایسنا ۴ اردیبهشت۱۴۰۰).

در اصفهان، سخنگوی دانشگاه پزشکی شمار بستریها در استان (به جز شهرستانهای کاشان و آران و بیدگل) ۲۴۶۸نفر اعلام کرد و گفت ۳۸۳نفر در ICU هستند و در شبانه روز گذشته ۳۰تن جان‌باخته‌اند (ایرنا ۴ اردیبهشت۱۴۰۰).

در البرز، رئیس دانشگاه پزشکی اعلام کرد: «با فوت ۲۸نفر طی ۲۴ساعت گذشته، شمار کل جان‌باختگان البرز به ۳۳۳۵نفر رسید» (ایرنا ۴ اردیبهشت۱۴۰۰).

در اردبیل، شمار فوتی‌های کرونا در روزهای اخیر با رشد بیش از ۳برابری به ۱۷ فوتی در شبانه روز گذشته رسیده است. رئیس دانشگاه پزشکی گفت: بخش عمده ظرفیت بیمارستانهای مختلف اردبیل به کرونا اختصاص یافته و پیش‌بینی می‌شود بستریها به ۷۰۰ تا ۱۰۰۰نفر برسد (ایرنا ۴ اردیبهشت۱۴۰۰).

در قزوین طبق اعلام دانشگاه پزشکی «در ۲۴ساعت گذشته ۷۳۴بیمار جدید کرونایی در استان شناسایی و ۱۳۵نفر در این مدت بستری شدند و ۱۲ فوتی با علائم قطعی کرونا گزارش‌شده است» (ایسنا ۴ اردیبهشت۱۴۰۰).

شنبه ۴ اردبیهشت ۱۴۰۰