یکشنبه ۵ اردیبهشت۱۴۰۰ /آمارقربانیان  کرونا در ۵۴۱شهر از ۲۶۵هزار و ۲۰۰نفر گذشت. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۱۰۸۸۸نفر، در آذربایجان غربی به ۹۹۵۸نفر، در البرز به ۶۸۲۸نفر، در اردبیل به ۳۳۲۷نفر، در اصفهان به ۱۷۳۱۰نفر، در بوشهر به ۲۷۲۹نفر، در تهران به ۶۰۷۰۱نفر، در چهارمحال و بختیاری به ۲۱۶۵نفر، در خراسان جنوبی به ۲۵۸۶نفر، در خراسان رضوی به ۱۶۷۴۵نفر، در خوزستان به ۱۶۰۹۴نفر، در سیستان و بلوچستان به ۶۰۳۱نفر، در فارس به ۸۰۱۷نفر، در قزوین به ۳۰۵۹نفر، در کردستان به ۴۶۲۷نفر، در کرمان به ۵۹۶۴نفر، در کرمانشاه به ۵۳۲۴نفر، در کهگیلویه و بویر احمد به ۲۰۷۴نفر، در گیلان به ۹۲۷۱نفر، درلرستان به ۱۱۱۱۸نفر، در مازندران به ۱۱۱۵۵نفر، در مرکزی به ۵۵۳۸نفر، در همدان به ۵۹۷۸نفر و در یزد به ۴۶۶۷نفر رسیده است.

نمکی وزیر بهداشت رژیم گفت: «الآن در پیک بستری هستیم و پیک مرگها شکل نگرفته است. بعد از این در پیک سنگین مرگ‌های سه رقمی خواهیم ماند و امیدواریم مرگ ۴رقمی را تجربه نکنیم. می‌گوییم رنگ قرمز است اما مشابه زرد عمل می‌کنند و این سبب می‌شود همکاران من کف رودخانه جنازه و زخمی جمع کنند» (ایسنا ۵ اردیبهشت۱۴۰۰).

رئیسی سخنگوی ستاد کرونا گفت: «۱۸ استان روند صعودی و ۷ استان روند به‌شدت صعودی دارند. الآن وقت جهش ویروس‌ها است. به‌نظر می‌رسد ویروس جهش‌یافته هندی ترکیبی از ویروس جهش‌یافته برزیلی و انگلیسی باشد و به همین دلیل قدرت سرایت و کشندگی بالایی دارد. ما حتی ممکن است ویروس جهش‌یافته ایرانی هم داشته باشیم» (ایسنا ۵ اردیبهشت۱۴۰۰).

مردانی عضو کمیته علمی ستاد کرونا گفت: «مسلماً موارد مرگ و میر ما بالا هست حتی رقمی که اعلام می‌شود باید بالاتر باشد. خیل عظیمی از عزیزانی که مبتلا می‌شوند اصلاً توی سیستم رجیستری وارد نمی‌شوند. می‌روند بیمارستان باز توی بیمارستان هم توی سیستم وارد نمی‌شوند اگر خدایی نکرده فرم شدید بیماری بگیرند می‌روند در ICU بعد از آن هم می‌میرند ممکن است آزمایش بدهند ممکن هست ندهند. خیلی از بیماران سرپایی تمایلی اصلاً به رفتن به بیمارستان ندارند. این‌ها جزو آمار محسوب نمی‌شود برای همین است که مطمئنأ آماری که اعلام می‌شود خوب کسری از کل موارد هست» (تلویزیون رژیم ۵ اردیبهشت۱۴۰۰).

مصطفوی، رئیس مرکز تحقیقات بیماریهای نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور گفت: «افزایش مرگ و میر و ابتلا تقریباً در تمام استانهای کشور هم‌چنان دیده می‌شود. انتظار داریم طی روزهای آتی شاهد افزایش موارد مرگ ناشی از کرونا در کشور باشیم‌. زمان ۱۰ روزه برای تأثیرگذاری محدودیتها کافی نیست. محدودیت‌هایی که در شرایط مشابه در سایر کشورها دنبال می‌شود بیش از دو هفته و حداقل تا یک ماه طول می‌کشد» (ایسنا ۵ اردیبهشت۱۴۰۰).

در تهران، عمادی رئیس بخش عفونی بیمارستان خمینی، گفت: «تعداد مراجعه کنندگان بسیار بالا است، به‌طوری که ما افرادی را که تا قبل از عید بد حال نبودند اما بستری می‌کردیم، دیگر بستری نمی‌کنیم تا بار شدید بر بیمارستانها کم شود. . متأسفانه در موج چهارم کرونا، شاهد افزایش بیماران بد حال هستیم، به‌طوری که بیماران بستری در «ICU» ها فراتر از ۵۰۰۰نفر رفته که وضعیت خوبی ندارند». رئیس بیمارستان رسول اکرم گفت: «تاکنون چنین حجم مراجعه‌ای را ما ندیده بودیم» (خبرگزاری حکومتی مهر ۵ اردیبهشت۱۴۰۰).

در اصفهان، سخنگوی دانشگاه پزشکی از شناسایی ۱۶۸۰بیمار جدید در یک روز اخیر خبر داد و گفت: «از این تعداد ۴۳۰بیمار بستری شده‌اند. در حالی‌که فقط ۲۷۵بیمار ترخیص شده و ۳۹بیمار جان باختند» (خبرگزاری حکومتی مهر ۵ اردیبهشت۱۴۰۰).

در البرز، رئیس دانشگاه پزشکی اعلام کرد ۳۲بیمار کرونایی طی ۲۴ساعت گذشته فوت شده‌اند» (ایرنا ۵ اردیبهشت۱۴۰۰).

در خراسان جنوبی، دبیر ستادکرونا گفت: «با توجه به افزایش هشت برابری موارد بستری بیماران کرونایی ۷۰درصد ظرفیت تخت‌های بیمارستانی تکمیل شده است» (ایسنا ۵ اردیبهشت).

در کرمانشاه، دانشگاه پزشکی اعلام کرد: «در شبانه روز گذشته ۱۴نفر بر اثر ابتلا به کرونا جان باختند که در چند ماه اخیر بی‌سابقه بوده و در نوع خود یک رکورد محسوب می‌شود. ۸۱۵نفر بستری و۱۴۲نفر در ICU هستند» (ایسنا ۵اردیبهشت).

در قزوین طبق اعلام دانشگاه پزشکی در ۲۴ساعت گذشته، بر اساس معیارهای قطعی، ۵۵۶بیمار جدید کرونایی شناسایی و ۱۲۳نفر بستری شدند و ۹فوتی با علائم قطعی کرونا گزارش شد» (ایسنا ۵اردیبهشت).

یکشنبه ۵ اردیبهشت۱۴۰۰