هزینه‌های سلطه نیروی تروریستی قدس و قاسم سلیمانی بر سیاست خارجی حکومت آخوندی

ما بسیاری از هزینه‌های دیپلماتیک که دادیم به‌خاطر این بود که برای ما میدان (نظامی) اولویت داشت
می گفت تو می‌روی با لاوروف مذاکره می‌کنی، ازش یک دو سه چهار بخواه اما این‌که مثلا من بگم به ایشون که شما از هواپیمای ایران‌ایر در خط تهران سوریه استفاده نکن ایشون زیربار نمی‌رفت.

جواد ظریف: «من و سردار سلیمانی الزاماً هم نظر نبودیم در همه چیز. اما احساس می‌کردیم که ما موظفیم که با هم هماهنگ باشیم و این کار رو می‌کردیم و من این رو می‌تونم به‌جرأت بگم. من دیپلوماسی رو بیشتر هزینه کردم برای میدان، در طول کار من هیچ زمان من نتوانستم نه این‌که نخواستم نتوانستم به فرمانده میدان بگم این کار رو بکن من در دیپلوماسی نیاز دارم. تقریباً هر بار که من برای مذاکره رفتم این شهید سلیمانی بود که می‌گفت من می‌خواهم تو این خاصیت رو بگیری. این نکته رو بگیری. می‌گفت تو می‌روی با لاوروف مصاحبه مذاکره می‌کنی ازش یک دو سه چهار بخواه. اما این‌که مثلا من بگم به ایشون که شما مثلا فرض کنید از هواپیمای ایران‌ایر در خط تهران سوریه استفاده نکن ایشون زیربار نمی‌رفت. ما بسیاری از هزینه‌های دیپلماتیک که دادیم به‌خاطر این بود که برای ما میدان اولویت داشت».

جواد ظریف: «وقتی آقای لاوروف برگشت مسکو مورد حمله روزنامه‌های روسی قرار گرفت که چرا شما اجازه دادید این توافق منعقد بشه و ایران بغلطه توی دامن غرب. آقای سلیمانی در ماه بهمن درخواست سفر به روسیه کرد. در ماه تیر بعد از این‌که اوضاع سوریه من این را از وزیر خارجه کنونی سوریه که قائم‌مقام بود تا چند وقت پیش در یک بار که اومد پیشواز من در فرودگاه سؤال کردم. گفتم شما در تیرماه و مردادماه ۹۴ آیا هنوز شرایطتتون شکننده بود گفت نه ما عبور کرده بودیم. یعنی روسها بعد از این‌که اون نیاز ما مرتفع شده بود آقای سلیمانی رو دعوت کردند به مسکو با این هدف. ما ادعا می‌کنیم که آقای سلیمانی اونجا آقای پوتین رو راضی کرد. آقای پوتین تصمیمش رو گرفته بود. ببینید پوتین وارد جنگ شد با نیروی هوایی اما نیروی زمینی ایران هم وارد جنگ کرد. نیروی زمینی که اونجا داشت می‌جنگید نیروی ایرانی بود. این اتفاقاتی که افتاده. موشک اسراییل باید نابود شود. این اتفاقات با روسیه و مابعدش. اتفاقاتی که بعدش در منطقه افتاد حمله به سفارت عربستان. گرفتن قایقهای آمریکایی همه اینها برای این انجام شد که برجام نشود. من گفتم ما هزینه میدان کردیم، میدان هزینه ما نکرد. اینها هیچ وقت پخش نخواهد شد ولی چون شما خواستید همه چیز بماند».

یادآوری می‌شود جواد ظریف در نامه‌یی به خامنه‌ای در روز ۵اردیبهشت اعلام کرد که قصد شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری را ندارد و از او خواست جلوی فشارها بر تیم مذاکره‌کننده هسته‌یی گرفته شود.
در پی انتشار گسترده مصاحبهٔ ظریف با سعید لیلاز که به‌نظر می‌رسد عمداً در آستانه انتخابات رژیم درز داده شده تا به جیب باند اصلاحاتی‌های نظام در وزارت‌خارجه و وزارت اطلاعات آن بریزد، خطیب‌زاده سخنگوی وزارتخانه جواد ظریف اعلام کرد نوار ضبط شده اصلی ۷ساعت است که مسئولان رژیم اجازه بدهند همه آنرا منتشر می‌کنیم. متعاقباً ۳ساعت از این نوار منتشر گردید.

دوشنبه ۶اردبیهشت۱۴۰۰